sobota, 25 czerwca, 2022

Co słychać w PME w Warszawie? – „Wszyscy świętują”

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie od stycznia rusza z nowym cyklem podcastów dla dzieci pt. „Wszyscy świętują”. Będą to opowieści dźwiękowe o wybranych świętach na świecie i sposobie ich celebrowania. Odcinki powstają w oparciu o książkę „Wszyscy świętują”, którą PME objęło patronatem.

Słuchowisko to 12 odcinków – po jednym na każdy miesiąc – przedstawiających różnorodne przejawy świętowania, karnawału, festiwalu oraz zabawy determinowanej porą roku lub datą kalendarzową. Punktem wyjścia są święta opisane w książce „Wszyscy świętują” Joanny Rzyskiej wyd. Druganoga, poszerzone o wiedzę etnografów z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Kolejne odcinki słuchowiska przedstawią nie tylko święta z dalekich lądów jak Wybrzeże Kości Słoniowej czy Meksyk, ale też opowiedzą o obchodzeniu i tradycji świąt dobrze nam znanych, takich jak Śmingus – Dyngus czy Wigilia Nowego Roku.

Jak świętujemy? Dlaczego świętowaniu towarzyszy zabawa i czy zawsze tak jest? Dlaczego podczas świąt przebieramy się, wychodzimy na ulicę, paradujemy i objadamy się bez zastanowienia? I czy wszyscy świętują tak jak my? Na te i inne pytania odpowiedzą opowiedziane historie. Słuchowisko „ Wszyscy świętują” to wspólna podróż po oryginalnych tradycjach świątecznych pielęgnowanych w różnych zakątkach Ziemi.

Cykl podcastów familijnych „Wszyscy świętują” będzie można posłuchać na muzealnym kanale Spotify oraz YouTube. Premiera pierwszego odcinka już 25 stycznia, następny ukaże się 22 lutego. Informacje o cyklu i kolejnych odcinkach znajdują się stronie internetowej i mediach społecznościowych Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. 

PME zaprasza do słuchania.

  • Słuchowisko „Wszyscy świętują” jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie „To tu, to tam. Opowieści o podróżowaniu, podróżnikach i podróżniczkach”.
  • Produkcja: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.
  • Książka „Wszyscy świętują” autorka Joanna Rzyska wydawnictwo DRUGANOGA. Opracowanie graficzne Acapulco Studio.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora