wtorek, 18 czerwca, 2024

Czuły kwiecień w Muzeum Gdańska. Nadchodzi… i nic z tym nie zrobisz

To oczywiście nieprawda. W Muzeum Gdańska znamy pojęcie „poczucie humoru”. Jeśli go jednak nie mamy, to na pewno nie odmawiamy sobie posiadania umiejętności zaginania czasoprzestrzeni. Więc prima aprilis wypadł nam dziś, czyli 28 marca… bo 1 kwietnia nikt tego zauważy. Wybaczcie tę nieznaczną dylatację czasoprzestrzeni, dla nas to codzienność. To muzeum, tu nie ma rzeczy niemożliwych… czule niemożliwych;-)

Więc, aby czułości stało się zadość, w kwietniu czeka Cię moc atrakcji, w tym nieodpłatne spotkania towarzyszące wystawie Czuła biżuteria, którą przygotował Maciej Rozenberg. W programie spotkań z wystawami czasowymi (już odpłatnymi) powrócimy do innych projektów:

 • Olga Boznańska. Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie (to już ostatnie spotkania, nie żartujemy)
 • Modus Operandi. 75 uderzeń
 • Gente Germanicus, natione Polonus. Ze zbiorów prof. Gunnara Heinsohna

No i majówka! Majówka z Twierdzą Wisłoujście! Jesteśmy na ostatniej prostej, więc wkrótce otworzymy dla Ciebie i Twoich bliskich zrewaloryzowane Koszary Napoleońskie… wraz z nową wystawą czasową i rozszerzoną rzeczywistością. Nie zapomnij o nas 2 kwietnia! Twoje ulubione Muzeum będzie obchodzić 54. urodziny. Za życzenia z góry dziękujemy, ale na ten dzień przygotowaliśmy dla Ciebie coś wyjątkowego… 

Informacje o wykładach, muzealne szczególiki i linki do biletów znajdziesz niżej. A teraz przygotuj podkładkę pod nadgarstki, rozgrzej kciuka prawej ręki. Nadchodzi on… czuły kwiecień. Czeka Cię dużo przewijania.

1 kwietnia (poniedziałek), godz. 13.00-13.40
Wielkanocny koncert carillonowo-trąbkowy

Opis wydarzenia:

Tradycyjny wielkanocny koncert carillonowy z udziałem trębaczy wieżowych Pawła Hulisza i Emila Miszka. W Gdańsku tradycja trębaczy wieżowych sięga XV wieku, a z carillonem grają co najmniej od XVIII wieku, w okresie od Wielkanocy do Świętego Marcina. W programie koncertu muzyka świąteczna i nie tylko. Koncert będzie transmitowany na facebooku.

2 kwietnia (wtorek), godz. 12.00-12.15
54. urodziny Muzeum Gdańska. Melodie XVIII-wiecznego miasta

 • Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, przedproże, ul. Długa 46/47
 • Ceny biletów: koncert – wstęp wolny / wstęp na wystawę: w ramach biletu do Ratusza Głównego Miasta (25 zł normalny / 18 zł ulgowy / 67 zł bilet rodzinny)

Opis wydarzenia:

Po co istnieją muzea? Po to by gromadzić i prezentować zabytki, obiekty, pamiątki, wspomnienia i historie. Ale czy tylko po to? Oczywiście, że nie! Muzeum Gdańska przywraca też kulturę materialną i niematerialną… do życia.

Z okazji 54. urodzin miejskiego muzeum zostanie zaprezentowana replika historycznej trąbki z XVIII wieku. Instrument to tylko pretekst do tego by przenieść się w świat średniowiecznego i nowożytnego Gdańska, w którym melodie trębaczy towarzyszyły życiu codziennemu pokoleń gdańszczanek i gdańszczan.

Koncert inauguracyjny zostanie wykonany przez dr. Pawła Hulisza z Tubicinatores Gedanenses z przedproża Ratusza Głównego Miasta. Oryginalną trąbkę i jej replikę będzie można zobaczyć w Wielkiej Sali Wety od środy, 3 kwietnia do 29 kwietnia 2024 roku.   

4 kwietnia (czwartek), godz. 17.00-18.20
Czwartki w Muzeum Gdańska: Czuła biżuteria i nie tylko. Spotkanie z prof. Marcinem Kalecińskim

Miejsce: Muzeum Bursztynu, Sala Edukacyjna, ul. Wielkie Młyny 16

Ceny biletów: wstęp wolny

Opis wydarzenia:

Maciej Rozenberg od trzydziestu ponad lat realizuje autorskie kolekcje, dobiera materiały i samodzielnie wykonuje każde dzieło, nadając mu niepowtarzalny charakter. Inspiracje czerpie głównie ze sztuki antycznej oraz natury, łącząc przeszłość z nowoczesnością. Jego styl rozpoznawalny jest nie tylko w Polsce, ale i za granicą. W kolekcji Macieja Rozenberga znajdziemy kolczyki, naszyjniki, czy bransolety. Wszystkie z nich wykonuje ręcznie, przy użyciu dawnych technik. Korzysta wyłącznie z metali szlachetnych – złota i srebra – które łączy z bursztynem bałtyckim lub diamentami.  

O wpływach biżuterii antycznej na współczesne trendy w dizajnie i sztuce jubilerskiej opowie historyk sztuki, prof. Marcin Kaleciński z Uniwersytetu Gdańskiego.

6 kwietnia (sobota), godz. 12:00 – 14:00
Oprowadzanie po wystawie czasowej poświęconej prof. Gunnarowi Heinsohnowi

 • Miejsce: Dom Uphagena, ul. Długa 12
 • Ceny biletów: 25 zł normalny, 18 zł ulgowy, 67 rodzinny
 • Dostępność: kasa oddziału (w dniu wydarzenia)

Opis wydarzenia:

Los Gunnara Heinsohna jest puentą bardzo trudnej niemiecko-polskiej historii. Jego ojciec we wrześniu 1939 roku ostrzeliwał z pokładu pancernika obrońców polskiego Wybrzeża, potem zginął jako dowódca U-Boota. Profesor Heinsohn był socjologiem i założycielem Instytutu im. Rafała Lemkina. Badał m.in. problematykę ludobójstwa. Ponad ćwierć wieku temu poślubił Polkę, założył rodzinę, zamieszkał w Gdańsku. Zmarł 16 lutego 2023 roku w wieku prawie 80 lat. 

Wystawa prezentuje sylwetkę prof. Gunnara Heinsohna, również jako kolekcjonera pamiątek związanych z historią Gdańska. Po wystawie oprowadza Joanna Sidorczak-Heinsohn.

7 kwietnia (niedziela), godz. 11.00
Modus Operandi. 75 uderzeń. Oprowadzanie kuratorskie

 • Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, Galeria Palowa, ul. Długa 46/47
 • Limit uczestników: 50 osób.
 • Ceny: 10 zł (normalny), 6 zł ulgowy
 • Dostępność: bilety.muzeumgdansk.pl

Opis wydarzenia:

Obok prac Doroty Nieznalskiej nie przechodzi się obojętnie. Wystawa czasowa „Modus Operandi. 75 uderzeń” jest zwieńczeniem dwuletniego projektu artystki wizualnej, utożsamianej z nurtem sztuki krytycznej. Gdańszczanka tworzy przede wszystkim obiekty rzeźbiarskie, instalacje, zajmuje się także sztuką wideo i fotografią. Tym razem szokuje historiami wpisującymi się w nurt zyskującej na popularności od lat 70. XX wieku „herstorii”. W przestrzeni Galerii Palowej artystka przygotowała instalacje przedstawiające historie kobiet, ofiar seryjnego mordercy z okresu PRL, znanego pod pseudonimem Skorpion.

11 kwietnia (czwartek), godz. 17.00-18.00
Wokół odbudowy Gdańska po 1945 roku. Grunwaldzka Dzielnica Mieszkaniowa. Nowe centrum miasta we Wrzeszczu?

 • Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, Sala Wety, ul. Długa 46/47
 • Ceny biletów: wstęp wolny

Opis wydarzenia:

Socrealizm kojarzy się nam z warszawskim Pałacem Kultury i Marszałkowska Dzielnicą Mieszkaniową oraz krakowską Nową Hutą. Także w Gdańsku miało powstać rozległe założenie z monumentalnymi budynkami. Grunwaldzka Dzielnica Mieszkaniowa miała zająć centralną cześć Wrzeszcza i stać się nowym centrum usługowo-handlowym dla podnoszącego się z ruin miasta. Z ambitnych planów nie zrealizowano wiele, jednak zabudowa dzielnicy z lat 50. nadaje jej wielkomiejskiego sznytu.

Kawiarnie i restauracje takie jak Cristal, Morska, Akwarium oraz sklepy i domy towarowe cieszył się przez lata nie słabnącym zainteresowaniem mieszkańców całego Trójmiasta. W czasie wykładu poznamy kulisy powstania GDM, niezrealizowane pomysły, oraz osoby odpowiedzialne za jej budowę.

Wykład przedstawi Klaudiusz Grabowski.

13 kwietnia (sobota), godz. 10.00 i 14.00
14 kwietnia (niedziela), godz. 10.00 i 12.00

Olga Boznańska. Oprowadzanie kuratorskie… ostatnich szans

 • Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, sale wystawowe II piętro, ul. Długa 46/47
 • Ceny biletów: 25 zł – normalny; 18 zł – ulgowy
 • Limity: 45 uczestników
 • Dostępność: bilety.muzeumgdansk.pl

Opis wydarzenia:

Olga Boznańska (1865-1940)  należy do grona najwybitniejszych indywidualności sztuki polskiej przełomu XIX i XX wieku. Urodzona w Krakowie z matki Francuzki i ojca Polaka, odebrała w historycznej stolicy Polski wstępne, możliwe wówczas dla kobiet wykształcenie artystyczne. Naukę malarstwa kontynuowała w Monachium, a zachęcona sukcesami odniesionymi na skalę europejską w 1898 roku osiadła w Paryżu, stolicy ówczesnego artystycznego świata. Tam rozwinęła się jej kariera międzynarodowej portrecistki, która trwa do dziś.

O wystawie i ponad 50 obrazach artystki opowie Urszula Kozakowska z Muzeum Narodowego w Krakowie, kuratorka wystawy i opiekunka kolekcji. Spotkanie będzie tłumaczone przez tłumacza polskiego języka migowego.

13 kwietnia (sobota), godz. 12.00-13.00
Czuła biżuteria. Oprowadzanie kuratorskie

 • Miejsce: Muzeum Bursztynu, poziom 0, ul. Wielkie Młyny 16
 • Ceny biletów: wstęp wolny

Opis wydarzenia:

Maciej Rozenberg od trzydziestu ponad lat realizuje autorskie kolekcje, dobiera materiały i samodzielnie wykonuje każde dzieło, nadając mu niepowtarzalny charakter. Inspiracje czerpie głównie ze sztuki antycznej oraz natury, łącząc przeszłość z nowoczesnością. Jego styl rozpoznawalny jest nie tylko w Polsce, ale i za granicą. W kolekcji Macieja Rozenberga znajdziemy kolczyki, naszyjniki, czy bransolety. Wszystkie z nich wykonuje ręcznie, przy użyciu dawnych technik. Korzysta wyłącznie z metali szlachetnych – złota i srebra – które łączy z bursztynem bałtyckim lub diamentami.

Po wystawie oprowadzi jej autor, Maciej Rozenberg.

18 kwietnia (czwartek), godz. 17.00-18.30
Czwartki w Muzeum Gdańska. Umysł seryjnego mordercy

 • Miejsce:  Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47
 • Wstęp: wolny

Opis wydarzenia:

To ostatnie spotkanie poświęcone wystawie Doroty Nieznalskiej „Modus Operandii”, która upamiętnia ofiary seryjnego mordercy działającego na Pomorzu i Gdańsku w latach 1977-1983.

Dr Wojciech Glac wytłumaczy w jaki sposób dzieciństwo i dorastanie Skorpiona wpłynęło na kształtowanie się jego osobowości i jakie mechanizmy zachodzące w mózgu sprawcy prowadzą do dokonania zbrodni. Podczas dyskusji poruszony zostanie także wątek traumy ofiar, które przeżyły próbę zabójstwa, o tym jak umysł jest w stanie bronić się przed traumą oraz radzić sobie w dalszym życiu.

Wojciech Glac – neurobiolog z Uniwersytetu Gdańskiego, którego wielką pasją jest popularyzacja wiedzy o mózgu. Ma na swoim koncie ponad 600 wykładów popularnonaukowych i warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych, od ponad 10 lat organizuje Dni Mózgu w Trójmieście, a za swoją działalność popularyzatorską otrzymał prestiżową nagrodę Popularyzatora Nauki w konkursie Serwisu Nauka w Polsce PAP i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

20 kwietnia (sobota), godz. 12.00-13.00
Czuła biżuteria. Oprowadzanie kuratorskie

 • Miejsce: Muzeum Bursztynu, poziom 0, ul. Wielkie Młyny 16
 • Ceny biletów: wstęp wolny

Opis wydarzenia:

Maciej Rozenberg od trzydziestu ponad lat realizuje autorskie kolekcje, dobiera materiały i samodzielnie wykonuje każde dzieło, nadając mu niepowtarzalny charakter. Inspiracje czerpie głównie ze sztuki antycznej oraz natury, łącząc przeszłość z nowoczesnością. Jego styl rozpoznawalny jest nie tylko w Polsce, ale i za granicą. W kolekcji Macieja Rozenberga znajdziemy kolczyki, naszyjniki, czy bransolety. Wszystkie z nich wykonuje ręcznie, przy użyciu dawnych technik. Korzysta wyłącznie z metali szlachetnych – złota i srebra – które łączy z bursztynem bałtyckim lub diamentami.  

Po wystawie oprowadzi jej autor, Maciej Rozenberg.

25 kwietnia (czwartek), godz. 17.00-18.00
Tytuł: Akademia Bursztynu 4/2024. Wrak Karlsruhe i bursztynowa komnata? 

 • Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47
 • Ceny biletów: wolny

Opis wydarzenia:

Zwodowany w 1905 roku Karlsruhe był starym niewielkim statkiem. W swoją ostatnią podróż udał się 11 kwietnia 1945 roku, zabierając 1083 uciekinierów na pokład i sporą ilość ładunku. Mimo silnej eskorty, 13 kwietnia, w okolicach Ustki, statek został zatopiony przez sowieckie samoloty. Z tonącego okrętu uratowało się 150 osób.

Wrak spoczywa kilkadziesiąt kilometrów na północ od Ustki, na głębokości 88 metrów. Jest praktycznie nietknięty. W jego ładowniach ekipa Baltictech odkryła… pojazdy wojskowe, porcelanę oraz wiele skrzyń z nieznaną zawartością. Kto wie być spoczywa tam… bursztynowa komnata.

W świat podwodnych poszukiwań jednego z ośmiu cudów świata zabierze nas Tomasz Stachura, jeden z najbardziej aktywnych nurków wrakowych na Morzu Bałtyckim, organizator głośnej eksploracji wraku z 2020 roku. Specjalizuje się w podwodnej fotografii wraków na dużej głębokości.

26 kwietnia (piątek), godz. 10.00
Majówkowy powrót Twierdzy Wisłoujście, etap I. Wystawa w Koszarach Napoleońskich

 • Miejsce: Twierdza Wisłoujście, Koszary Napoleońskie, ul. Stara Twierdza 1
 • Ceny biletów: wolny (w dniu prezentacji), następnie odpłatny: 35 zł normalny, 25 zł normalny, 94 zł rodzinny
 • Godziny otwarcia: Do 30 czerwca 2024 czynne w godz. 10.00-16.00; aktualne informacje na www.muzeumgdansk.pl / Wizyta w oddziałach

Opis wydarzenia:

Kompleksowy remont Twierdzy Wisłoujście powoli ma się ku końcowi. Nim jednak w pełni udostępnimy zwiedzającym z całego świata jedyną polską nowożytną fortyfikację morską, zapraszamy do zrewaloryzowanych Koszar Napoleońskich na wystawę „Od Batorego do Gromu. 50 lat ratowania zabytku i budowania kolekcji”.

Do wnętrza zabytkowej fortyfikacji dostaniemy się i tak… dzięki rozszerzonej rzeczywistości. Trójwymiarowe modele Twierdzy z okresu XVII, XIX, XX i XXI wieku przygotowaliśmy dla miłośników gdańskich fortyfikacji w ramach projektu Archeobalt dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020.

Koszary Napoleońskie będą czynne przez cały rok! Informacje o godzinach otwarcia i cenach biletów znajdują się na stronie internetowej Muzeum Gdańska.

Na pierwszych zwiedzających czeka… „archeologiczna” niespodzianka!

Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...