Zapraszamy na Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Stajniach Kubickiego, podczas których można będzie wziąć udział w oprowadzaniu po wystawie, warsztatach rękodzielniczych oraz spacerze. Dla dzieci i młodzieży przygotowane zostały lekcje muzealne o tematyce hippiczno-przyrodniczej.
PROGRAM DNI OTWARTYCH FUNDUSZY EUROPEJSKICH – 12 maja 2023
11.30-12.30, „Koń, mój przyjaciel”- lekcja dla przedszkoli i klas I-III szkoły podstawowej
Dowiemy się, jak należy zachowywać się w towarzystwie tak dużego zwierzęcia jak koń, by nie narazić siebie ani jego na niebezpieczeństwo. Usłyszymy o tym, jakie są podstawowe maści koni, w jaki sposób gatunek ten pomaga człowiekowi w pracy, a także jakie sporty można uprawiać konno. Obowiązują zapisy: RezerwacjeMLiJ@lazienki-krolewskie.pl lub (+48) 518 684 215. Prowadzenie: Lidia Butowska.
13.00-14.00, „Koń, pies i owca, czyli jak człowiek udomowił zwierzęta” – lekcja dla klas VI-VIII szkoły podstawowej
Udomowienie zwierząt miało ogromny wpływ na powstanie i rozwój cywilizacji. Dowiemy się, kiedy i gdzie zostały udomowione poszczególne gatunki, od jakich dzikich przodków pochodzą i jak zmieniły się na skutek sztucznej selekcji. Obowiązują zapisy: RezerwacjeMLiJ@lazienki-krolewskie.pl lub (+48) 518 684 215. Prowadzenie: Radosław Pomagalski.
14.00-15.00, Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Powozownia im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego” dla dorosłych i młodzieży (+14)
Obejrzymy zabytki hipologiczne z XIX i XX w. Wystawa obejmuje kolekcję pojazdów konnych oraz uprzęży w stylach: angielskim, krakowskim, śląskim i bałagulskim, chomąta, latarnie powozowe, siodła, akcesoria dla koni wierzchowych i zaprzęgowych, akcesoria dla jeźdźców, powożących, hodowców koni, lekarzy weterynaryjnych i kowali, stroje osób związanych z hodowlą koni, konkursami hippicznymi, wyścigami konnymi i polowaniami. Prowadzenie: Hanna Polańska.
15.00-17.00, Warsztaty haftu krzyżykowego dla dzieci (+12) i dorosłych
Zajęcia będą okazją do poznania i doskonalenia techniki haftu krzyżykowego. Wykonamy ozdobną zakładkę do książki. Obowiązują zapisy: RezerwacjeMLiJ@lazienki-krolewskie.pl lub (+48) 518 684 215. Prowadzenie: Agnieszka Zommer.
16.00-17.00, „Konie w Łazienkach Królewskich” – spacer dla młodzieży (14+) i dorosłych
Spotkanie rozpocznie się na dziedzińcu Stajni Kubickiego, skąd udamy się do miejsca, gdzie w okresie międzywojennym działał stołeczny hipodrom. Następnie spacerując w okolice Belwederu, Nowej Kordegardy i dawnej Oberży, posłuchamy opowieści o czasach, kiedy konie należały do codziennego krajobrazu Warszawy. Prowadzenie: Lidia Butowska.
Zajęcia edukacyjne, towarzyszące Dniom Otwartym Funduszy Europejskich w Stajniach Kubickiego, prowadzone są w ramach programu MKiDN „Kultura Dostępna.
Lidia Butowska – z wykształcenia kulturoznawca, pracownik Zespołu ds. Edukacyjnych Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, miłośniczka koni i historii jeździectwa.
Hanna Polańska – kustosz i kurator zbiorów hipologicznych, hipolog, varsavianistka, autorka wystaw, takich jak „Dama w siodle”, „Konie w Warszawie XIX i XX wieku”, „Hippiatricus i jego pacjenci. Leczenie koni w Warszawie”, „Tramwaje konne 1866-1908”.
Radosław Pomagalski – z wykształcenia i zamiłowania przyrodnik. Właściciel pokaźnej kolekcji egzotycznych zwierząt. Studiował biologię na Uniwersytecie Warszawskim. Od czasów studenckich prowadzi w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa lekcje muzealne i warsztaty o tematyce przyrodniczej.
Agnieszka Zommer – z wykształcenia filolog, dziennikarz, pedagog i bibliotekarz. Absolwentka Podyplomowego Studium Muzealniczego w Instytucie Historii Sztuki UW. Koordynator Zespołu ds. Edukacyjnych w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa.
Źródło: https://www.lazienki-krolewskie.pl/