poniedziałek, 16 maja, 2022

Dni Polskiego Dziedzictwa w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

Już po raz szósty Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej organizują Dni Polskiego Dziedzictwa – cykl wydarzeń, które mają na celu promocję kultury polskiej oraz polskiego wkładu w życie kulturalne, gospodarcze i społeczne Zjednoczonego Królestwa. Działania są możliwe dzięki dotacji otrzymanej od Pełnomocnika Rządu do Spraw Polonii i Polaków za Granicą.

Motywem przewodnim tegorocznych obchodów jest 130. rocznica urodzin trzech wybitnych polskich dowódców wojskowych: gen. Władysława Andersa, gen. Stanisława Maczka oraz gen. Stanisława Sosabowskiego oraz ich wkład w dziedzictwo i historię Polaków na Wyspach Brytyjskich. 

Swój udział w ramach VI edycji Dni Polskiego Dziedzictwa zadeklarowało ponad 110 organizacji. W programie obchodów znalazły się m. in. pikniki, warsztaty i pokazy polskich tańców na Isle of Wight, w Gloucester, Belfaście, Glasgow i Londynie, zwiedzanie londyńskich miejsc związanych z trzema generałami, dyskusja poświęconej Grupie Ładosia z udziałem historyków Rogera Moorhouse’a i Jennifer Grant oraz objazdowa wystawa opowiadająca o polsko-brytyjskiej współpracy wojskowej podczas II wojny światowej, która zatrzyma się m.in. w Worcester i Duxford. Na wielbicieli lotnictwa czekają m.in. wystawa polskich modeli samolotów w Chester oraz wystawa w Leicester poświęcona polskim pilotom, a na fanów okrętów – obchody 80. rocznicy obrony Wyspy Wight przez ORP Błyskawicę. Odbędą się również różnorodne wykłady, koncerty, festiwale oraz konkursy poświęcone polskiej kulturze i historii. 

Wydarzenia organizowane w ramach Dni Polskiego Dziedzictwa uzyskały dofinansowanie w Konkursie Polonia i Polacy za Granicą 2022 prowadzonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora