Zapraszamy na Czwartek na Tłomackiem 14 marca 2024 r., którego gościniami będą Sylwia Chutnik, Anna Kowalczyk i Karolina Sulej. Spotkanie towarzyszy wystawie „Serce tamtego miasta. Kolekcja Żydowskiego Instytutu Historycznego”.
Wystawa Serce tamtego miasta i opisane przez Sylwię Chutnik, Annę Kowalczyk i Karolinę Sulej obiekty, będą dla gościń czwartkowego spotkania punktem wyjścia do rozmowy o tym, co i jak mówią do nas przedmioty i przedstawienia historyczne.
Przyjrzymy się m.in. obecności kobiet i dziewczynek w źródłach pisanych, ikonografii i artefaktach, a także w muzeach i narracjach historycznych. Porozmawiamy o rzeczach osobistych, ubraniach i modzie, i o tym, dlaczego tak rzadko stają się tematami ekspozycji i tekstów – zastanowimy się też nad wyborami podejmowanymi przy ich tworzeniu. Spojrzymy na fotografie, przyglądając się drugiemu planowi, który często nam umyka. W końcu – porozmawiamy o tym, dlaczego w rozmowie o historii (i herstorii) nie da się uciec od polityki i od subiektywnego spojrzenia.
Spotkanie odbędzie się 14 marca 2024 r. o godzinie 18:00 w Żydowskim Instytucie Historycznym i będzie transmitowane na żywo na Facebooku ŻIH.
_____
Po dawnym życiu żydowskim zostały tylko pojedyncze przedmioty, zapiski, pamiątki. Każdy z tych odłamków to osobna historia. Możemy poznawać ją wciąż na nowo dzięki odpowiedniemu przechowywaniu, konserwacji, lecz także digitalizacji poszczególnych obiektów – tworzeniu dostępnych i trwałych kopii cyfrowych – czym na co dzień zajmują się pracownicy ŻIH.
Wystawa Serce tamtego miasta. Kolekcja Żydowskiego Instytutu Historycznego ma na celu podzielenie się efektami tej pracy i zaprezentowanie zdigitalizowanych zbiorów, które pozostały po ówczesnej żydowskiej społeczności. Fotografie zachowanych artefaktów pokazujemy w przestrzeni miasta, włączając je w jego obecną historię. Każdemu z plakatów towarzyszy zainspirowana obiektem opowieść – dostępna na stronie Instytutu.
Zachowanie pamięci o ludziach, po których zostały tylko skrawki rzeczywistości, jest misją realizowaną przez Żydowski Instytut Historyczny od ponad 75 lat. To w nim bije serce dawnej żydowskiej Warszawy – serce tamtego miasta.
Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie prezentowanych obiektów były realizowane w ramach programu „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe”.
_____
Sylwia Chutnik – doktor nauk humanistycznych, z wykształcenia kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies na UW. Pisarka, publicystka, działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa. Felietonistka „Polityki”, „Pani”, „Wysokich Obcasów”, „Gazety Stołecznej” i wielu portali internetowych. Publikuje gościnnie na łamach prasy polskiej i zagranicznej. Jej teksty naukowe znalazły się w ponad 20 opracowaniach i książkach zbiorowych. Autorka m.in. książek Kieszonkowy atlas kobiet (2008), Warszawa kobiet (2011), Miasto zgruzowstałe. Codzienność Warszawy w latach 1954-1955 (2019); redaktorka (wraz z Moniką Sznajderman) książki Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego (2023).
Anna Kowalczyk – pisarka i dziennikarka. Autorka bestsellerowej Brakującej połowy dziejów. Krótkiej historii kobiet na ziemiach polskich, pierwszej popularnonaukowej syntezy historii kobiet na ziemiach polskich od paleolitu do współczesności. Fundatorka i pierwsza prezeska Fundacji Muzeum Historii Kobiet. Współautorka spektaklu muzycznego Das Moderne Maedel o emancypacji kobiet w dwudziestoleciu międzywojennym w Polsce i Niemczech oraz kursu edukacji herstorycznej dla nauczycielek i nauczycieli „Co wy o nich wiecie?”. Ambasadorka akcji „Gdzie są nasze patronki?” i współautorka Bazy Historii Kobiet.
Karolina Sulej – pisarka, reporterka, antropolożka, autorka m.in. książki Rzeczy osobiste – opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady – Laureatki Nagrody im. Teresy Torańskiej, finalistki Nagrody im. Ryszarda Kapuściścinskiego, nominowanej do Nagrody im. Kazimierza Moczarskiego i Laureatki Ołówka Moczarskiego, nominowanej do Nagrody Grand Press i Nagrody Identitas. Niedawno wydała drugą część Rzeczy osobistych z rozmowami z Ocalałymi pt. Historie osobiste. O przetrwaniu w czasie wojny. A poza tym: zbioru reportaży o polskiej modzie po 1990 roku Modni. Od Arkadiusa do Zienia, książki non-fiction o Stanach Zjednoczonych Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island, za którą była nominowana do nagrody im. Teresy Torańskiej i na podstawie której w Teatrze Nowym w Łodzi powstała sztuka pod tym samym tytułem. Współautorka zbioru reportaży Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny (2018), oraz współautorka książki-komentarza Własny pokój o Virginii Woolf (2019).
_____
Program wydarzeń towarzyszących jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przed budżet krajowy #EEAGrants #Funduszenorweskie #EOG #EEANorwayGrants
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma