poniedziałek, 16 maja, 2022

Dr Marek Rubnikowicz odchodzi ze stanowiska

28 sierpnia dotychczasowy dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu dr Marek Rubnikowicz przeszedł na emeryturę. Przez najbliższy rok jego obowiązki będzie pełnić dotychczasowa wicedyrektor ds. naukowych Aleksandra Mierzejewska.

W liście, jaki do dra M. Rubnikowicza wystosował minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, czytamy m.in.: „Niezwykle trudno było mi się pogodzić z Pańską decyzją o przejściu na emeryturę. Świadom jestem bowiem tego, że kultura polska, polskie dziedzictwo narodowe, a także miasto Toruń formalnie traci w ten sposób wysokiej klasy eksperta-praktyka, którego wieloletnie doświadczenie w sprawach związanych zarówno z dziedziną muzealnictwa, jak i konserwatorstwa, gwarantowało najwyższą jakość wykonywanej pracy. W mojej ocenie jednak, capolavoro jakie zostawi Pan dla kolejnych pokoleń, to zupełnie odmienione, zmodernizowane i gotowe na oczekiwania współczesnej publiczności Muzeum Okręgowe w Toruniu. Dzieło jakiego dokonał Pan wraz z pracownikami Muzeum, jest doprawdy imponujące. Wystarczy przypomnieć chociażby tylko o utworzeniu Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów i modernizacji wystawy stałej dotyczącej dziejów miasta; adaptacji drugiej kamienicy na potrzeby Muzeum Podróżników im. T. Halika; otwarciu cieszącego się ogromnym i niesłabnącym zainteresowaniem publiczności Muzeum Toruńskiego Piernika; modernizacji wraz z pracami konserwatorskimi Domu Mikołaja Kopernika wraz z całkowicie nową aranżacją ekspozycji stałej czy, last but not least, planowanym na listopad br. otwarciu nowego oddziału – Muzeum Twierdzy Toruń. Jeśli dodamy do tego zrealizowane w latach 2007 – 2020 aż 364 wystawy czasowe oraz blisko 7100 pozyskanych dla Muzeum zabytków, możemy śmiało powiedzieć, że Pański pomnik jest trwalszy od spiżu”.

Dr Marek Rubnikowicz jest archeologiem, absolwentem UAM w Poznaniu, doktorem nauk humanistycznych z zakresu archeologii. W latach 1993-1998 oraz 2002-2006 był Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, od 1999 do 2001 – zastępcą Generalnego Konserwatora Zabytków, a w latach 2001-2001 – pełniącym obowiązki Generalnego Konserwatora Zabytków. Od 2007 roku był dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu. Jest także przewodniczącym Rady ds. Muzeów i Miejsca Pamięci Narodowej przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego i członkiem Rady Ochrony Zabytków.

ŹródłoMKiDN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora