sobota, 27 lipca, 2024

Ecological stories – kultura w służbie ekologii

Kultura i edukacja ekologiczna. Historia i ekologia. Jak połączyć te dwie dziedziny? Muzeum II Wojny Światowej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku mają na to pomysł. Obie instytucje zainaugurowały projekt „Ecological stories – działanie kultury w służbie ekologii w 2022 roku”.

To innowacyjne działanie, w którym edukacja ekologiczna prowadzona przez jednostkę naukową łączy się z historią. Muzeum podjęło się realizacji zadań z ochrony przyrody, kształtowania postaw proekologicznych wśród różnych grup wiekowych przy merytorycznym i finansowym wsparciu przez WFOŚiGW w Gdańsku. W ramach projektu przewidziane zostały m.in. spacery historyczno-przyrodnicze, ornitologiczne po Westerplatte, prelekcje, a także pokazy filmów.

– Wszyscy znamy Westerplatte z punktu widzenia obrony polskiej ziemi przed najeźdźcą. A my chcemy pokazać to miejsce od innej strony. Zapoznać z krajobrazami i przyrodą tego miejsca. To mniej znane oblicze, ale równie ważne. Ponadto wokół gmachu Muzeum II Wojny Światowej zawsze dbaliśmy o środowisko. Zrealizowaliśmy projekt łąki kwietnej, postawiliśmy beczki do zbierania deszczówki, ograniczamy użycie plastiku w naszej instytucji. W planach mamy wiele działań. Warto robić coś dla środowiska każdego dnia. Ten projekt ma głęboki sens. Zachęcam do udziału w nim – mówi zastępca dyrektora ds. naukowych Muzeum II Wojny Światowej dr Marek Szymaniak.

 – Historia to dobry nauczyciel. Do Muzeum II Wojny Światowej przychodzimy jak do szkoły, szukamy tu najlepszych nauczycieli. Dziękuję za tę inicjatywę. To projekt na nasze czasy. Łączy wiedzę historyczną z ekologiczną. Zależy nam, aby przedsięwzięcie to zataczało jak najszersze kręgi. My podjęliśmy się w nim funkcji finansowej i eksperckiej. Bardzo nam zależy na skutecznej i profesjonalnej edukacji ekologicznej. Wierzymy, że dzięki niej możliwa jest zmiana nawyków na prośrodowiskowe. Swoją ofertę kierujemy do dzieci i młodzieży, ale bardzo nam też zależy na udziale osób dorosłych – dodaje prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku Szymon Gajda.

Podczas inauguracji prof. Łukasz Chrzanowski – wykładowca Politechniki Poznańskiej przedstawił, jak na przestrzeni wieków konflikty zbrojne wpływały na środowisko naturalne.

– Czy wojny mają wpływ na środowisko naturalne? Najważniejszą wartością jest życie ludzkie i podczas wszystkich konfliktów to właśnie losy ludzi są najważniejsze. Czas jednak przemija, następne pokolenia najczęściej zapominają, a przyroda zdaje się pochłaniać wszelkie wytwory ludzkiej działalności. Czy jednak tak jest naprawdę? Może uważnie obserwując środowisko odnajdziemy więcej śladów konfliktów, niż byśmy się spodziewali? – pytał prof. Łukasz Chrzanowski.

W inauguracji projektu udział wzięli uczniowie gdańskich szkół średnich.

Więcej informacji na temat projektu oraz kolejnych wydarzeń, jakie zaplanowano w ramach Ecological stories na: Muzeum II Wojny Światowej (muzeum1939.pl) oraz WFOŚiGW w Gdańsku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Z wiejskiego stołu

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza n...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...