niedziela, 7 sierpnia, 2022

Dyrektorzy Muzeum Auschwitz odznaczeni za zasługi dla Austrii

Dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński został odznaczony przez Prezydenta Federalnego Republiki Austrii dr. Alexandra Van der Bellena Wielką Odznaką Honorową za zasługi dla Republiki Austrii. Natomiast zastępca dyrektora Rafał Pióro otrzymał Złotą Odznakę Honorową.

Odznaczenia wręczył minister spraw zagranicznych Austrii Alexander Schallenberg podczas uroczystości, która 7 czerwca odbyła się w Austriackim Forum Kultury w Warszawie. Wśród obecnych byli m.in. ocalali z Auschwitz Bogdan Bartnikowski i Marian Turski, wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, ambasador Austrii Andreas Stadler, dyrektor AFK Gudrun Hardiman-Pollross oraz Hanna Lessing, Sekretarz Generalna Narodowego Funduszu Republiki Austrii na rzecz Ofiar Narodowego Socjalizmu.

W późniejszym terminie Złotą Odznakę Honorową otrzyma również Andrzej Kacorzyk, zastępca dyrektora Muzeum i dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, który nie mógł być obecny w Warszawie z przyczyn osobistych.

Odznaczenia dla dyrekcji Muzeum były nie tylko wyrazem uznania dla wyjątkowego znaczenia i roli Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau w zachowaniu pamięci o ofiarach obozu oraz ochronie autentyzmu poobozowej przestrzeni, ale przede wszystkim docenieniem polsko-austriackiej współpracy przy utworzeniu nowej wystawy austriackiej „Tak daleko, tak blisko” – Austria a Auschwitz”.

– Dzisiejszym wyróżnieniem pragnę podzielić się z całym zespołem: konserwatorów, historyków, archiwistów, pracowników zbiorów, prawników, administracji i wielu innych. Bez tego zespołu nie byłoby sukcesu wystawy austriackiej. Chciałem również za tę współpracę podziękować Hannie Lessing i jej ekipie – powiedział dyrektor Muzeum Piotr Cywiński.

– Ekspozycja austriacka to jedna z tych wystaw, które pokazują, jak inteligentny i dobrze dobrany emocjonalnie minimalizm zwrócony w kierunku ofiar może najpełniej zadziałać w takim miejscu. Mam nadzieję, że jest to nowy początek. Czeka nas dużo wspólnej pracy – czy to nad wymyśleniem dobrego funkcjonowania przestrzeni Gusen, czy to wzmocnieniem Fundacji Auschwitz-Birkenau, czy to nad wzrostem frekwencji z Austrii w Miejscu Pamięci – podkreślił.

Odznaka Honorowa za Zasługi dla Republiki Austrii to najwyższe odznaczenie państwowe Republiki Austrii o randze orderu. Odznaczenie to zostało ustanowione 2 kwietnia 1952 r. przez Radę Narodową Republiki Austrii i jest nadawane obywatelom austriackim oraz obcokrajowcom za wybitne dokonania obywatelskie i zasługi dla Republiki Austrii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora