środa, 9 października, 2024

Ekspozycje muzealne, które zapewniają wyższy poziom zwiedzania

Projektowanie ekspozycji muzealnej to proces, który wymaga uwzględnienia wielu czynników, w tym jej celów, rodzaju zbiorów, grupy docelowej czy przestrzeni wystawienniczej. W poniższym tekście podpowiadamy, jak zaaranżować przestrzeń ekspozycyjną, by była nie tylko efektowna i funkcjonalna, ale co niezwykle ważne – zapewniała jak najlepsze doświadczenia zwiedzającym.


Sala muzealna powinna być przestrzenią spójną wizualnie. Często muzealnicy nie mają wpływu na wygląd przestrzeni, bo remont to zbyt kosztowne przedsięwzięcie, bądź występują różnego rodzaju ograniczenia formalne. Tymczasem już kilka nowych elementów może sprawić, że ekspozycja nabierze charakteru, a dzieła sztuki zyskają odpowiednią oprawę.


Planowanie ekspozycji w kilku krokach


Pierwszym krokiem w planowaniu ekspozycji jest jednak zdefiniowanie jej celów. Czy ma to być ekspozycja edukacyjna, czy bardziej artystyczna? Czy chcemy pokazać konkretne zbiory lub wydarzenia z historii? Określenie celów pozwoli na stworzenie wstępnej koncepcji wystawy oraz wybór narzędzi do jej zaprojektowania. Kolejnym krokiem jest zdefiniowanie grupy docelowej, bowiem to w zależności od jej wieku, zainteresowań czy potrzeb, trzeba podejść do projektowania w zgoła odmienny sposób. Kluczowym elementem jest też określenie układu przestrzennego. Przestrzeń wystawiennicza musi zostać zaprojektowana w taki sposób, aby z jednej strony zapewniała wygodne przemieszczanie się zwiedzających, a z drugiej – gwarantowała odpowiednią prezentację i bezpieczeństwo eksponatów.

Właściciele muzeów, kuratorzy i kustosze szukają coraz to nowszych sposobów mierzenia się z wyzwaniami współczesnej sztuki wystawienniczej. Narzędzia do projektowania wystaw obejmują szerokie spektrum elementów, w tym między innymi oświetlenie, kolorystykę czy multimedia, które pomagają przekazać wybrane treści i podkreślają nowoczesny wymiar ekspozycji. Czy da się jednak połączyć wszystkie te elementy w jednym postumencie bądź gablocie, nie angażując do tego szeregu podwykonawców i projektantów?


Sztuka pracy na modułach


Zadanie wydaje się być trudne, ale w praktyce – jest jak najbardziej możliwe do zrealizowania. Dzięki systemom modułowym można w prosty sposób stworzyć dowolną ekspozycję – przyścienną, zaaranżowaną na otwartym planie, w małym formacie lub też na kilkuset metrach kwadratowych. Możliwości są niemal nieograniczone. Jedyne, co musimy zrobić, to wybrać odpowiadające nam moduły, a następnie połączyć je w dowolną bryłę i uzupełnić o funkcjonalne akcesoria – ekrany, gabloty czy oświetlenie punktowe. Tym, co wyróżnia systemy modułowe jest fakt, że zostały zaprojektowane w ten sposób, aby jak najlepiej wykorzystać potencjał danej przestrzeni oraz stanowić estetyczne tło dla prezentowanych dzieł. Dzięki niemal nieskończonej ilości kombinacji, elementy takich systemów można dopasować do każdego wnętrza — bez względu na ewentualne ograniczenia sali muzealnej czy jej styl architektoniczny.

Wśród najpopularniejszych rozwiązań modułowych wybieranych przez instytucje muzealne wymienić można postumenty, stojaki ekspozycyjne, ścianki wystawiennicze czy lady i gabloty. Wszystkie z nich tworzą spójną kolekcję mebli wystawienniczych, które można dowolnie kształtować i wykorzystywać wielokrotnie – zarówno podczas ekspozycji stacjonarnych, jak i plenerowych. To właśnie one mogą nadać wyjątkowego charakteru wszelkim wystawom muzealnym.

Jak mówi Marta Wigórska, reprezentująca markę HELO FORM® – producenta modułowych systemów ekspozycyjnych:
Ważnym jest, aby wszelkiego rodzaju ekspozytory i postumenty wstawowe były atrakcyjne i dobrze zaprojektowane, ale jednocześnie nie przytłaczały swoim wyglądem eksponatów, bo to przecież dla nich przychodzą zwiedzający. Istotne jest również, aby ekspozytory zapewniały dużą elastyczność, jeżeli chodzi o możliwość ich kształtowania i przestawiania, zwłaszcza jeśli chodzi o wystawy czasowe, gdzie często zachodzi potrzeba zmian.

Dobrze przygotowane ekspozycje mogą przyczynić się do kształtowania aktywnych twórców i świadomych odbiorców kultury. Ekspozytory muzealne to więc nie tylko elementy wystawowe, pozwalające przyjrzeć się dziełom, ale również narzędzia edukacyjne, które pomagają odbiorcom wejść głębiej w świat sztuki. Dzięki systemom modułowym nie trzeba więc przeprowadzać kosztownych remontów, aby poprawić estetykę wystaw. Dobrze dobrane stanowią wspaniałe tło dla obrazów, zdjęć czy grafik, znacząco podnosząc jakość ekspozycji.


Rabat dla czytelników MuzeOn: -10% na zakup systemów ekspozycyjnych z linii HELO FORM®.

Obierz rabat i dowiedz się więcej o ekspozycjach modułowych: muzea@heloform.com
Więcej informacji o systemie: www.heloform.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Muzeo – Najczęściej wybierany system d...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...

Dźwięki spod igły

Dźwięki spod igły w kreatywnym mieście muzyki. MOB zaprezentuje fonografic...

Święto smaku i tradycji: „Poznańska Py...

Kulinarne przysmaki, regionalne atrakcje i mnóstwo zabawy dla całej rodziny – n...