czwartek, 7 listopada, 2024

Elektor jako ogrodnik – wystawa Drezdeńskich Państwowych Zbiorów Sztuki

W XVI wieku zamki elektorskie Saksonii były otoczone ogrodami rekreacyjnymi, ogrodami przydomowymi i sadami. Para elektorów August Wettyn (1526-1586) i Anna Oldenburg (1532-1585) osobiście angażowała się w pracę we własnych ogrodach. Dzięki ożywionym kontaktom z innymi arystokratycznymi domami w Europie, do Saksonii sprowadzano nasiona, rośliny i drzewa owocowe.

Anna była szczególnie entuzjastycznie nastawiona do rzadkich i egzotycznych roślin ozdobnych i użytkowych. Uprawiała też liczne zioła, z których tworzyła lekarstwa, a w dworskiej kuchni przetwarzała szeroką gamę owoców. Z nich przygotowywała m.in. soki, przeciery i owocowe wyroby cukiernicze. Jej kandyzowane owoce były nawet poszukiwane na dworze cesarskim w Wiedniu.

Jej mąż August znacznie później odkrył swoją pasję do uprawy, uszlachetniania i pielęgnacji drzewek owocowych. W 1571 r. napisał książeczkę „Künstlich Obst- und Gartenbüchlein”, kazał zasadzić duże sady w Stolpen i Annaburgu oraz założył szkółkę drzew w Dreźnie. Z biegiem lat wzbogacił swój zbiór o około 300 wysokiej jakości narzędzi ogrodniczych, z których jedna trzecia przetrwała do dziś. Część z nich można zobaczyć na otwartej 4 maja na zamku Hartenfels w niemieckim Torgau wystawie „Elektor ​​jako ogrodnik. Ciekawostki saskiego ogrodnictwa dworskiego”.  Ekspozycja będzie czynna do końca października br.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...