wtorek, 15 października, 2024

Elżbieta Gibulska: Passion – proces twórczy

wernisaż: 8 marca 2024 w godz. 18:00-20:00
wystawa czynna do 28 kwietnia 2024 codziennie oprócz poniedziałków w godz. 10:00-17:00

Wystawa poświęcona jest pasji twórczej. To zapis myśli, uczuć i emocji towarzyszących procesowi powstawania dzieła. Ważną rolę pełni w nim ciało będące pamięcią emocji, nośnikiem informacji i najważniejszym narzędziem wiedzionym energią kreacji… Fizyczny proces tworzenia jest materializacją równoległego, szybko zachodzącego procesu zmian w psychice artysty. Sięganie do ciała i podświadomości skutkuje nałożeniem świata empirii i wyobraźni na fragmenty rzeczywistości.

Prace wykonane są w klasycznych technikach graficznych. Rozwijanie tego projektu pozwoliło autorce na metaforę – opowiedzenie własnych doświadczeń, będących potwierdzeniem faktów naukowych, językiem artystycznym…

Inspiracją był pamiętnik artystyczny i szkicownik, co miało istotny wpływ na całokształt wypowiedzi. Wykorzystanie duktu ręki nadało jej specyficzny, naturalny charakter.

Specjalnie zaprojektowany zestaw porcelany jest uzupełnieniem obrazu dnia codziennego – tak prostego, a tak niepowtarzalnego…

Elżbieta Gibulska – architektka i graficzka, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej i Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w zakresie grafiki warsztatowej obroniła w Interdyscyplinarnej Pracowni Technik Klasycznych pod kierunkiem prof. Agnieszki Cieślińskiej-Kaweckiej.
Autorka tekstów i publikacji artystycznych, laureatka kilkunastu polskich i międzynarodowych nagród i wyróżnień w dziedzinie sztuk plastycznych, m.in.: Avanti!, III nagroda w konkursie i międzynarodowa wystawa plakatu w ramach 27. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie; wyróżnienie, wystawa Fire, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie; dwie nagrody w konkursie Sztuka dla klimatu, Danfoss, Ambasada Królestwa Danii w Polsce, Warszawa; Michelangelo Award Mumbai, Indie; Bangiya Kala Utkarsha Award, New Delhi, Indie; wyróżnienie KISSPRINT 2022, wystawa Nowe Realizmy, przegląd najlepszych grafik Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; międzynarodowa wystawa DURGA, B6S Award przyznana przez Agha Bhattacharya Academy of Fine Arts, Indie; międzynarodowa wystawa Indradhanus, Master Award, Nabankur Kala Bhawan Shool of Fine Arts, Instytut Sztuk Pięknych, Indie.
Uczestniczyła w ponad 50 wystawach zbiorowych. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. W roku akademickim 2022/23 odbyła szkolenie w zakresie sztuk pięknych wraz z badaniami artystycznymi w Harvard University.

Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...