Wystawie „Etnofotozofia Andrzeja Różyckiego” towarzyszy obszerna, bogato ilustrowana publikacja. Zawarte są w niej teksty kuratorskie: Huberta Czachowskiego „Andrzej Różycki: foto-zofia i etno-grafia. Prolegomena”, Karola Jóźwiaka „Andrzej Różycki – w poszukiwaniu miejsca. Wszystkoizm” oraz Aleksandry Jarysz „Poszukiwania i interwencje. Kolekcja sztuki ludowej, nieprofesjonalnej oraz sztuki prowincji Andrzeja Różyckiego”.
Komentarze kuratorskie przybliżają twórczość Andrzeja Różyckiego i charakteryzują jego wielość dróg artystycznych zamkniętych w spójną całość holistycznego, autorskiego projektu – fotozofii. Teksty stanowią również wyjaśnienie dla związków Różyckiego z etnografią oraz są wstępem do prezentacji jego różnorodnej kolekcji.
Rozbudowana część ilustracyjna została podzielona na dwie główne części i jest tożsama z układem wystawy. W katalogu przekrojowo prezentujemy niezwykłą kolekcję sztuki ludowej, nieprofesjonalnej oraz sztuki prowincji Andrzeja Różyckiego ukazując jej złożoność, różnorodność i unikatowość. Druga część publikacji to prezentacja słynnych cykli
fotograficznych, kolaży i asamblaży, które stanowią obecnie spuściznę przechowywaną w łódzkim Archiwum Fotozoficznym Andrzeja Różyckiego. Uzupełnieniem są tutaj fragmenty tekstów autorstwa Różyckiego: „Drzewo poznania. Rozważania” oraz „Nostalgia za sacrum”.
Katalog „Etnofotozofia Andrzeja Różyckiego” to pierwsza publikacja, która koncentruje się na kolekcjonerskiej pasji artysty. Nie stanowi ona podsumowania i nie dąży do kompleksowości, a odkrywa przed czytelnikiem mniej znane oblicze fotografa, filmowca, kolekcjonera, etnografa i fotozofa.
Autorem koncepcji graficznej katalogu jest Tomasz Wlaźlak,
Zdjęcia artefaktów wykonał Adam Zakrzewski
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
autor: Hubert Czachowski, Aleksandra Jarysz, Karol Jóźwiak
kategoria: Ogólna rodzaj: książka
Cena: 55 zł
Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu