Po raz kolejny zawita do Szczecina Europejski Festiwal Łaciny i Greki (Festival Européen Latin Grec), który przybliża dziedzictwo antyku poprzez głośne czytanie najważniejszych dzieł literackich autorstwa starożytnych Greków i Rzymian. Do kompletu wybitnych utworów epickich czytanych w poprzednich edycjach festiwalu („Iliada” i „Odyseja” Homera, „Metamorfozy” Owidiusza) dołącza w tym roku „Eneida” Wergiliusza – epopeja narodowa starożytnych Rzymian. Opisana melodyjnym heksametrem historia Eneasza, uciekiniera z ogarniętej wojenną pożogą Troi, tułającego się po Morzu Śródziemnym nim znajdzie dla siebie i swej rodziny nową ojczyznę, jest bodaj najpopularniejszym w dziejach utworem literackim stworzonym po łacinie – dziś zaś na nowo zyskuje na aktualności. Mit założycielski Rzymian zamknięty przez Wergiliusza – jednego z czołowych przedstawicieli złotych czasów literatury rzymskiej – w niedościgłej formie, stał się też wzorem dla wielu innych epopei narodowych powstałych na gruncie literatury europejskiej, nie wyłączając z tego polskiego „Pana Tadeusza”. Podczas godzinnego spotkania, które odbędzie się w Sali Z. Herberta Książnicy Pomorskiej, można będzie usłyszeć treść obfitującej w emocje IV księgi eposu, w której główny bohater targany jest sprzecznymi uczuciami, rozdarty między miłością do kobiety a posłuszeństwem wobec bogów.
W publiczne czytanie, oprócz pracowników Książnicy Pomorskiej, włączą się m.in., członkowie Oddziału Szczecińskiego Polskiego Towarzystwa Filologicznego oraz licealiści z IX LO w Szczecinie. Uczestnicy spotkania zostaną ponadto zaznajomieni z kontekstem historycznoliterackim eposu i treścią jego pozostałych ksiąg.
Fragment spotkania zostanie sfilmowany i dołączy do relacji organizatorów Festiwalu z przebiegu publicznego czytania na całym świecie.
Wstęp na imprezę jest wolny – serdecznie zapraszamy 24 marca na godzinę 11:00.