czwartek, 2 maja, 2024

Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów

24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. W tym roku Instytut Pileckiego przygotował z tej okazji wiele wydarzeń: warsztaty, otwarcie wystawy oraz symultaniczne składanie kwiatów w każdym miejscu, w którym upamiętnieni zostali „Zawołani po imieniu”.

Tegoroczne, oficjalne obchody przewidziane są na skalę ogólnopolską. Poprzedził je cykl warsztatów dla młodzieży szkolnej, odbywający  się w warszawskim Domu bez Kantów. Towarzyszyło mu zwiedzania wystawy „Zawołani po imieniu” dzięki czemu młodzież miała szanse poznać dramatyczne losy Polaków, którzy w czasie okupacji zostali zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom.

W przededniu głównych obchodów – 23 marca, o godz. 18.00, w przestrzeni wystawienniczej Domu bez Kantów, Instytut Pileckiego zorganizował debatę „Odwaga i miłosierdzie. Jak myśleć i mówić dziś o bohaterstwie w czasach Zagłady.”

Goście: Monika Krawczyk (dyrektor ŻIH), dr Dariusz Karłowicz (Teologia Polityczna), Michał Senk (dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II), Kamila Sachnowska (Instytut Pileckiego), prowadzenie: dr Mateusz Werner (Instytut Pileckiego)

Debata podejmie próbę zmierzenia się z tematami: Dlaczego mówienie o Polakach ratujących Żydów jest dzisiaj takie trudne? Jakie trudności trzeba pokonać, by w pełni zrozumieć sytuację, w której znajdowali się wówczas ludzie podejmujący decyzję o udzieleniu pomocy? Dlaczego jednak warto podjąć wysiłek refleksji nad tym fenomenem? Jakiego języka powinniśmy używać opisując emocje i przemyślenia związane z odkrywaniem tragicznej przeszłości?

Wstęp na to wydarzenie jest wolny, nie wymaga akredytacji ani wcześniejszej rezerwacji miejsca.

Główne uroczystości odbędą się jak co roku 24 marca.

Warszawskie obchody rozpoczną się o godz. 11.15 złożeniem kwiatów przy Skwerze Rodziny Wolskich, w  miejscu, gdzie Polacy: Mieczysław Wolski i jego siostrzeniec Janusz zostali zamordowani przez Niemców za udzielenie schronienia Żydom.

W samo południe, we wszystkich trzydziestu miejscach na terenie Polski, w których staraniami Instytutu Pileckiego upamiętnieni zostali „Zawołani po imieniu”, w obecności liczne zebranej społeczności lokalnej i lokalnych inicjatyw społecznych, przedstawiciele samorządów złożą kwiaty i oddadzą cześć zamordowanym przez Niemców ofiarom.

Tego dnia również o godz. 12.00 w Domu bez Kantów zostanie otwarta wystawa, podczas której  rodzina państwa Kazaków z Brzózy Królewskiej przekaże Instytutowi Pileckiego medal i dyplom Sprawiedliwego wśród Narodów, którym Yad Vashem uhonorował ich przodków. Wezmą w nim udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, MKiDN, episkopatu, ambasady Izraela, a także członkowie zespołu parlamentarnego ds. Zawołanych po imieniu i sejmowej Komisji Kultury.

O godz. 14.00  rodziny „Zawołanych po imieniu” zaproszone są na zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego.

W warszawskim kościele Sióstr Wizytek o godzinie 17.00 celebrowana będzie  uroczysta msza święta w intencji „Zawołanych po imieniu”, na którą zapraszamy każdego, kto chciałby pomodlić się za ich dusze.

O programie „Zawołani po imieniu” – poświęcony jest osobom narodowości polskiej zamordowanym za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej. Pamięć o tych, którzy wykazali się heroizmem w obliczu niemieckiego terroru, jest pielęgnowana we wspomnieniach rodzin, często jednak historie te nie są znane ogółowi społeczeństwa. Program powstał z potrzeby zaznaczenia w przestrzeni publicznej miejsc związanych z pomordowanymi. Instytut Pileckiego podejmuje starania, aby te lokalne doświadczenia stały się częścią powszechnej świadomości historycznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...