piątek, 8 listopada, 2024

Falerystyka Legionów Polskich 1914–1918

Przypadająca w 2024 roku 110. rocznica wybuchu I wojny światowej i wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej stała się okazją do zaprezentowania kolekcji falerystyki z lat 1914–1918 przechowywanej w  zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.

Wystawa przedstawia żołnierskie godła oraz patriotyczne odznaki towarzyszące strzelcom w  przełomowym momencie naszej historii, którym był wymarsz Kadrówki i powołanie Legionów Polskich jako kadry odradzającego się po latach zaborów Wojska Polskiego. Polskie formacje paramilitarne tworzone w przededniu wybuchu Wielkiej Wojny opracowały dla swoich członków odznaki organizacyjne, których motywem przewodnim był wizerunek orła białego. Podczas ekspozycji zaprezentujemy bogatą kolekcję orłów Drużyn Bartoszowych, Polskich Drużyn Strzeleckich i Strzelca oraz orły do czapek zaprojektowane już po wybuchu wojny dla formacji Legionów Polskich. Towarzyszyć im będą odznaki pamiątkowe brygad, pułków i legionowych szkół wojskowych. Zaprezentowane zostaną odznaki pamiątkowe oraz biżuteria patriotyczna, wydawane w okresie I  wojny światowej przez Naczelny Komitet Narodowy, Ligę Kobiet, Stowarzyszenie „Samarytanin Polski”, Krajowe Stowarzyszenie Mężczyzn i Dam Czerwonego Krzyża w Galicji, a także przez inne organizacje pomocowe i charytatywne.

Unikalnym zabytkiem w kolekcji jest prezentowany „Krzyż Rokitniański” z wygrawerowanym nr 1, nadany pośmiertnie rtm. Zbigniewowi Dunin-Wąsowiczowi, bohaterskiemu dowódcy szarży pod Rokitną 13 czerwca 1915 roku. Krzyż wybity został w 1917 roku w drugą rocznicę szarży, w liczbie 63 egzemplarzy, które otrzymali żyjący ułani i rodziny poległych, a sztancę komisyjnie zniszczono. Odznakę zaprojektował Władysław Waroczewski, ułan 2 Pułku Ułanów.

Uzupełnieniem wystawy będą medale upamiętniające epopeję legionową oraz elementy umundurowania, oporządzenia i uzbrojenia żołnierza polskiego z epoki. Prawdziwą gratką jest zachowany mundur Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wyeksponowany zostanie także wybór prac z kolekcji sztuki legionowej – obrazy i portrety tworzone przez artystów legionistów oraz zachowane projekty graficzne odznak zaprezentowanych na wystawie.        

Zapraszamy.

WYSTAWA „FALERYSTYKA LEGIONÓW POLSKICH 1914-1918”

Miejsce: MNK Czapscy

Czas trwania: 06.08.2024-19.01.2025

Godziny otwarcia:

poniedziałek: nieczynne

wtorek: 10.00–18.00

środa-niedziela: 10.00-16.00

Kurator: Piotr Wilkosz

Koordynacja: Justyna Chaber, Ewelina Zając, Ewa Kalita-Garstka

Projekt aranżacji wystawy: Sylwia Siudak-Bielecka

Organizator MNK: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP

Mecenas MNK: PGE Polska Grupa Energetyczna

Partnerzy Strategiczni MNK: Totalizator Sportowy, PZU

Partnerzy medialni: Polskie Radio, Radio Kraków, Radio Kraków Kultura, Dziennik Polski, TVP 3 Kraków

MNK Media

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...