niedziela, 1 października, 2023

Festiwal Azji Centralnej, czyli Kazachstan, Uzbekistan, Turkmenistan i nie tylko

Weekendowe (22-23.10.2022) wydarzenie towarzyszące nowej wystawie stałej Podróże na wschód w Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka otwiera drzwi do lepszego poznania krajów Azji Centralnej. Organizatorzy Festiwalu zapraszają dorosłych, dzieci i młodzież do wzięcia udziału w koncercie przybliżającym tradycje muzyczne ludów Wielkiego Stepu, warsztatach kirgiskiej gry logicznej i spotkań z podróżnikami.

Muzyka Wielkiego Stepu i inne atrakcje

Festiwal Azji Centralnej to wydarzenie prezentujące polskiej publiczności różne dźwięki, smaki i tradycje tej części świata. Jest on związany z nową wystawą stałą Podróże na wschód, gdzie oglądać można zachwycające bogatą kolorystyką i ornamentami obiekty z krajów Azji Centralnej takie jak stroje, biżuteria etniczna oraz oryginalne rękodzieło m.in. z Turkmenistanu, Uzbekistanu, Tadżykistanu, Kazachstanu, Kirgistanu i Afganistanu.

Muzeum zaprasza dorosłych i dzieci do wzięcia udziału w oprowadzaniach, warsztatach i ciekawych spotkaniach z podróżnikami. Jedną z największych atrakcji Festiwalu jest koncert muzyczno-narracyjny Kozy Korpesz i Bajan Sulu – Klątwa i przeznaczenie. To okazja do posłuchania śpiewu gardłowego i muzyki towarzyszącej popularnej wśród ludów turkijskich opowieści określanej jako Romeo i Julia Wielkiego Stepu.

Stroje, biżuteria i bazar

W trakcie Festiwalu odbędzie się wykład Stroje i biżuteria Turkmenów Karoliny Krzywickiej, kuratorki części wystawy stałej poświęconej Azji Centralnej. Atrakcyjnymi punktami są też warsztaty plastyczne dla dorosłych, na których uszyć można tumar, czyli uzbecki talizman. Dla dzieci odbędą się oprowadzania po wystawie i warsztaty z kirgiskiej gry logicznej Toguz Korgool. Na bazarze trwającym przez dwa dni kupić można oryginalne rękodzieło, ceramikę, tkaniny dekoracyjne, biżuterię, szale oraz jedzenie z Kirgistanu, Uzbekistanu, Afganistanu, Iranu.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny, ale na niektóre trzeba odebrać darmowe wejściówki. Dokładne informacje i program znajdują się na stronie Organizatora.

FESTIWAL AZJI CENTRALNEJ
Koncert finansowany przez Fundację PZU w ramach cyklu Bliżej Azji towarzyszący nowej wystawie stałej Podróże na wschód w Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka
22-23.10.2022
ul. Solec 24 Warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Muzeum Azji i Pacyfikuhttps://www.muzeumazji.pl/
Muzeum zostało założone w 1973 roku w Warszawie.Jest jedynym w Polsce posiadającym wyłącznie zbiory poświęcone kulturom krajów Azji, Oceanii oraz Australii

Najnowsze artykuły autora