środa, 22 stycznia, 2025

FINAŁ STULECIA – DEPOZYTY PAMIĘCI

Zapraszamy w środę, 8 listopada 2023 r., o godz. 12.00, do Muzeum Narodowego w Szczecinie na otwarcie wystawy pt. „Finał stulecia – depozyty pamięci”, która zakończy ogólnopolskie pięcioletnie obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wystawa znajduje się w sali edukacyjnej / magazynie otwartym MNS– CDP. Będzie można ją zwiedzać do 15 stycznia 2024 r.

               Na wystawie zostaną zaprezentowane najciekawsze pamiątki związane z Dniem Niepodległości i epoką międzywojnia, która zaczęła się po Wielkiej Wojnie. To wyjątkowe obiekty, znajdujące się w zbiorach szczecińskich kolekcjonerów: Tomasza Glińskiego, Zuzanny Gonery, Cezarego Jankowskiego i Andrzeja Winczy, a także w kolekcji MNS–CDP. Wielość i różnorodność gromadzonych artefaktów oraz dokumentów pokaże, jak ważne dla zachowania pamięci są wydarzenia sprzed ponad stulecia, jak w poszukiwanie śladów przeszłości włączają się kolejne pokolenia. Przez ostatnie lata często takimi właśnie obiektami zasilane były zbiory MNS–CDP, a przekazujący opowiadali, jakie znaczenie miała pamięć o przedwojennej przeszłości, zachowana w PRL. Wtedy okres dwudziestolecia międzywojennego pokazywano wyłącznie w czarnych barwach. To właśnie te obiekty były nośnikami nie tylko konkretnych wspomnień z nimi związanych, ale też wartości, z którymi kojarzona jest tamta epoka. Na wystawie istotne miejsce zajmą symbole walk o niepodległość, np. broń biała używana w Legionach, wyposażenie wojskowe, orzełki, obiekty związane z najważniejszymi postaciami epoki z marszałkiem Józefem Piłsudskim na czele. Będzie można zobaczyć szable kawaleryjskie, a także kopie munduru Józefa Piłsudskiego ze słynną maciejówką. Będzie można zobaczyć także kilka przedmiotów z czasów zaborów np. kopie wojskowych nakryć głowy trzech armii zaborczych. Na ekspozycji zostaną umieszczone obiekty cywilne, m.in. piękna suknia z końca lat 30., biżuteria, zdjęcia rodzinne.

„Finał stulecia” będzie głównym punktem obchodów w MNS–CDP 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

               Ogólnopolskie obchody odzyskania przez Polskę niepodległości zostały zapoczątkowane 11.11.1918 r. sto lat po tym, jak Polska stała się wolna po 123 latach zaborów. Od chwili otwarcia MNS–CDP zorganizowało wiele wystaw w przestrzeni budynku oraz na placu Solidarności, w których wolność była głównym motywem. Do wydarzeń z 11 listopada 1918 r. nawiązywały m.in. ekspozycje „Śladami Marszałka i Pierwszej Kadrowej”, „Legioniści” (ze zbiorów szczecińskiego Związku Piłsudczyków), ,„Drogi do Niepodległej” (Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku), „Wojna na plakaty” (Klub Garnizonowy w Szczecinie), „Semper Fidelis”( ze zbiorów Koła Żołnierzy 12. Pułku Ułanów Podolskich), „Rok 1918. Odzyskanie Niepodległej” (Ośrodek „Karta”), „Dialog pamięci. Czego nie chcieliśmy zapomnieć”, czy „Po Wielkiej Wojnie’ (ENRS).

Daniel Źródlewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...