środa, 15 maja, 2024

DEBATA: TOŻSAMOŚĆ POMORZA ZACHODNIEGO I JEGO MIESZKAŃCÓW

Zapraszamy w czwartek, 9 listopada 2023 r., o godz. 18.00, do Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy na debatę pt. „Tożsamość Pomorza Zachodniego i jego mieszkańców”. Podczas spotkania socjologowie z Uniwersytetu Szczecińskiego przedstawią wyniki najnowszych badań sondażowych, zrealizowanych na reprezentatywnej próbie mieszkańców naszego województwa. Zaproszenie do dyskusji przyjęli: dr Robert Bartłomiejski, dr Włodzimierz Durka, dr Sebastian Kołodziejczak, dr Remigiusz Szauer i dr Albert Terelak. Spotkanie poprowadzi dr hab. Maciej Kowalewski.

Socjolodzy zauważyli, że w dyskusjach o naszym „narożniku mapy” przywoływane są cechy i opinie mieszkańców Pomorza Zachodniego, rzadko jednak przywoływane są aktualne badania. Naukowcy rozmawiać będą o tożsamości, zakorzenieniu, kapitale społecznym, związkach z morzem. Poszukają odpowiedzi na nurtujące Pomorzan pytania: „kim jesteśmy?”, „co sądzimy o swoim pochodzeniu, historii i religijności?” i „czy proces wrastania i zakorzeniania się można uznać za zakończony?”.

Dr Albert Terelak, socjolog, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Zajmuje się głównie metodologicznymi zagadnieniami badania problemów społecznych. W pracach badawczych koncentruje się na kwestiach migracji i tożsamości lokalnej oraz regionalnej, od wielu lat bada zjawiska związane z przemocą domową.

Dr Robert Bartłomiejski, socjolog i europeista. Od 2017 roku zastępca dyrektora Instytutu Socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Naukowo i z zamiłowania jest badaczem w dziedzinie socjologii miasta, ze szczególnym naciskiem na tematykę związaną z portami, morzem i życiem miejskim.

Dr Włodzimierz Durka, socjolog, adiunkt, pracujący w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Jego główne zainteresowania skoncentrowane wokół socjologii gospodarki, rozwoju lokalnego i regionalnego. Od 1989 roku badacz i praktyk transformacji społeczno-gospodarczej i modernizacji Pomorza Zachodniego.

Dr Remigiusz Szauer, socjolog, teolog, politolog. Adiunkt w Instytucie Nauk Teologicznych Uniwersytetu Szczecińskiego. Zajmuje się badaniami z zakresu socjologii religii, duchowości i moralności, a także zagadnieniami związanymi z socjologią młodzieży. Autor artykułów naukowych i monografii dotyczących religijności mieszkańców Pomorza Zachodniego. 

Dr Sebastian Kołodziejczak socjolog, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Zajmuje się głównie kwestiami powstawania i zmiany norm społecznych. W pracach badawczych koncentruje się na kwestiach migracji i tożsamości lokalnej oraz regionalnej, od wielu lat bada zjawiska związane z przemocą domową.

Spotkanie poprowadzi dr hab. Maciej Kowalewski, prof. US – dyrektor Instytutu Socjologii, kierownik katedry UNESCO na rzecz zrównoważonego rozwoju społecznego. 

Daniel Źródlewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...