czwartek, 2 maja, 2024

Gdańsk świętuje 100-lecie Gedanii

Odsłonięcie tablicy poświęconej gedaniście Romanowi Bellwonowi oraz jego żonie Janinie było pierwszym punktem miejskich uroczystości 100-lecia Klubu Sportowego Gedania. Rocznicowym obchodom polskiego klubu sportowego Wolnego Miasta Gdańska towarzyszyć będzie wiele imprez o charakterze historycznym, sportowym, a także kulturalnym.

– Spotkanie z tak liczną i zżytą rodziną jak państwo Bellwon zawsze mnie cieszy. Dwa lata temu, kiedy jeden z nowych tramwajów nazwaliśmy imieniem Balbiny i Michała Bellwon, członkowie rodziny zapełnili praktycznie cały skład – przypomniała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Dziś natomiast odsłaniamy tablicę upamiętniającą postaci Romana i Janiny Bellwon. To gdańszczanie, którzy, stawiając czoło nazistom, zapisali piękną historię na karcie dziejów Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku, a później tworzyli najcenniejszą, bo społeczną tkankę miasta. Piłkarz Klubu Sportowego Gedania jest dobrym ambasadorem sprawy. Dziś zainaugurujemy bowiem obchody 100-lecia Klubu Sportowego Gedania. Niech piękna idea współzawodnictwa sportowego przynosi pokój, jak w starożytnej Grecji, gdy na czas igrzysk zaprzestawano wojen – dodała Aleksandra Dulkiewicz.

Podczas uroczystości inaugurującej program 100-lecia KS Gedania 1922 odsłonięto tablicę upamiętniającą Romana i Janinę Bellwon, działaczy społecznych i narodowych, którzy przy ul. Partyzantów 62 mieszkali od 1946 roku, aż do swojej śmierci.

Historia Romana i Janiny Bellwon

Ojciec Romana, Michał, był współorganizatorem Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. Matka, Balbina, animowała działalność wielu organizacji kobiecych. W działalność na rzecz polskości Gdańska zaangażował się też Roman, harcerz i piłkarz Klub Sportowego Gedania. Należał do konspiracji antyhitlerowskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. Aresztowany po wybuchu wojny, został osadzony w obozach koncentracyjnych Stutthof i Sachsenhausen. Mimo że Niemcy proponowali mu wolność za cenę wyzbycia się polskości, on tę ofertę odrzucił, przez co był więziony aż do końca wojny. Po powrocie do Gdańska włączył się w działalność społeczną. Jego żona, Janina z d. Grabik, w czasie wojny należała do konspiracji antyniemieckiej (początkowo w ramach Konfederacji Narodu, później Armii Krajowej), wzięła udział w powstaniu warszawskim. Następnie została osadzona w niemieckim-nazistowskim obozie koncentracyjnym Ravensbrück. Po wojnie przez wiele lat pracowała w Bibliotece Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk.

Powrót do tradycji w nowoczesnej formie

Wśród licznie zgromadzonych na uroczystości członków rodziny Bellwon, pamięć o historii i tradycji sportowej jest jednym z ważnych elementów ich tożsamości. 

– Gedania była czymś więcej niż klubem sportowym. Była też rodzinnym klubem. W tym klubie trenowali również liczni stryjowie, bracia ojca. Wiktor był jednym z jego założycieli, Edmund trenował piłkę nożną i lekkoatletykę, a Stefan i Antoni trenowali piłkę. Mój ojciec był również lekkoatletą i interesował się boksem. Stoczył trzy walki, w tym ostatnią z dziadkiem Michałem, który skutecznie wyperswadował mu miłość do tej dyscypliny. W Gedanii jednak przede wszystkim liczyło się poczucie patriotyzmu, które okazywali jego członkowie przed i po 1 września 1939 roku – mówił Jerzy Bellwon, syn upamiętnionych.


Obszerny program wydarzeń kulturalnych przygotowało Muzeum Gdańska. Punktem kulminacyjnym będzie otwarcie wystawy czasowej o przedwojennym polskim sporcie w Gdańsku. Przywróci społeczeństwu jeden z zapomnianych symboli KS Gedania oraz wypuści w obieg serię znaczków pocztowych przypominających historię klubu. Realizowany do końca listopada program kulturalny opiera się na trzech filarach.

– W nadchodzących miesiącach chcemy uczcić stulecie klubu sportowego. Projekt będzie miał szeroki charakter i obejmie działania w przestrzeni miejskiej oraz oddziałach Muzeum Gdańska – mówił Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Przygotowane zostaną również dwie wystawy. Pierwsza, organizowana we współpracy z Polską Akademią Nauk zawita w przestrzeni miejskiej już w lipcu. Drugą udostępnimy w Muzeum Poczty Polskiej 15 września, głównym dniu obchodów. Ożywimy również symbol Gedanii oraz wydamy serię znaczków pocztowych odwołujących się do historii klub

Już niebawem, 1 czerwca o godzinie 10.00 w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku zostanie zaprezentowany symbol obchodów 100-lecia klubu sportowego, który na drugie życie czekał od czasu rozpoczęcia II wojny światowej.

Rodzinnie, w duchu sportu i charytatywnie

Obchody stulecia KS Gedania to także powrót do przyświecającej Polakom z Wolnego Miasta kultury sportu i tężyzny fizycznej. W programie realizowanym przez Biuro Prezydenta ds. Sportu nie zabraknie turniejów sportowych, w tym kojarzonej powszechnie z dawnym klubem piłki nożnej, a także regat wioślarskich. Pod koniec września odbędzie się mecz z drużyną Lechii Gdańsk, podczas którego odbędzie się zbiórka pieniędzy na cele charytatywne.

– Odwołując się do historii Gedanii przede wszystkim należy podkreślić jej wymiar sportowy. We współpracy z GKS Gedania 1922, kontynuatorem przedwojennego klubu, zrealizujemy szereg zawodów sportowych – podkreślił Adam Korol z Urzędu Miejskiego w Gdańsku, dyrektor Biura Prezydenta ds. Sportu. – Będzie to między innymi międzynarodowy turniej piłki nożnej juniorów, oldbojów – pod hasłem „Historia łączy pokolenia”, a także piknik i mecz charytatywny z drużyną Lechii Gdańsk. Zaplanowane są również regaty wioślarskie. Wydarzenia odbędą się w sierpniu oraz wrześniu. Najważniejszym z nich będzie gala jubileuszowa połączona z przyznaniem Nagród Prezydenta Miasta Gdańska.


Harmonogram wydarzeń

100-lecie Gedanii – kulturalnie i historycznie

Ożywiamy symbole. Historia Gedanii we współczesnym wydaniu 

  • 1 czerwca, godz. 10.00, Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2  – „Historia jednego symbolu”. Prezentacja maskotki polskich sportowców z KS Gedania, odtworzonej z inicjatywy Ernesta Jezionka, oceanografa i pisarza przez Aleksandrę Wlazło z pracowni artystycznej Teatru Miniatura
  • Czerwiec, Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2 „Sport w (o)biegu” – prezentacja serii kolekcjonerskich znaczków pocztowych wydanych z okazji 100-lecia Gedanii przy udziale Muzeum Poczty Polskiej.

„Wokół Gedanii”. Cykl spotkań poświęconych jednemu z najstarszych polskich klubów sportowych w Gdańsku

  • 26 maja, godz. 17.00, Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, Długa 46/47  – start cyklu „Wokół Gedanii. Podczas pierwszego spotkania dr Jan Daniluk przybliży historię klubów sportowych działających w Wolnym Mieście Gdańsku.
  • 23 czerwca, godz. 17.00, Ratusz Głównego Miasta, Długa 46/47 – drugie spotkanie z cyklu „Wokół Gedanii”. Rozmowa z Bartoszem Gondkiem o gedanistach i sporcie motorowym w Wolnym Mieście Gdańsku
  • 8 września, godz. 17.00, Ratusz Głównego Miasta, Długa 46/47 – trzecie spotkanie z cyklu „Wokół Gedanii” – rozmowa Adamem Mauksem, badaczem powojennych dziejów Gedanii
  • październik, godz. 17.00, Ratusz Głównego Miasta, Długa 46/47 – czwarte spotkanie z cyklu „Wokół Gedanii” – rozmowa z prof. Andrzejem Gąsiorowskim o wojennych losach gedanistów.

Przywracamy historię. Plenerowe wystawy i projekty wizualne poświęcone tematyce sportu w Wolnym Mieście Gdańsku

  • lipiec, przestrzeń miejska – wędrująca wystawa plenerowa „100-lecie Gedanii” przygotowana przez Bibliotekę Gdańską Polskiej Akademii Nauk we współpracy z Muzeum Gdańska.
  • 2 września, przestrzeń miejska – start projektu „Ludzie Gedanii” (na wzór projektu „Portrety 1939” i „Grudzień 1970”). W przestrzeni publicznej prezentowane będą portrety kilkudziesięciu działaczy KS Gedania i współczesnych sportowców KS Gedania 1922
  • 15 września, Muzeum Poczty Polskiej, pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2  – wernisaż wystawy „Gedania i nie tylko. Sport polski w międzywojennym Gdańsku” – centralny punkt obchodów rocznicy 100-lecia KS Gedania. Do końca października organizowane będą kuratorskie oprowadzania po wystawie
  • listopad, Dwór Artusa, Długi Targ 43/44 – Podsumowanie Gdańskich Obchodów 100-lecia KS Gedania 1922. Pokaz filmu i debata „Przeszłość i przyszłość” z udziałem historyków i sportowców.

100-lecie Gedanii na sportowo

  • 26-28 sierpnia, Centrum Sportu i Edukacji, al. Hallera 201 – Międzynarodowy Turniej Piłkarski (rocznik 2012) z udziałem Lecha Poznań, Widzewa Łódź, Legii Warszawa, Polonii Warszawa, Arki Gdynia, Lechii Gdańsk oraz drużyn ze Szwecji, Litwy i Słowacji.
  • 15 września, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – Gala Jubileuszowa w Muzeum II Wojny Światowej. Wręczenie nagród Prezydent Miasta Gdańska zorganizowana przez GKS Gedania 1922.
  • 17 września, Centrum Sportu i Edukacji al. Hallera 201 – piknik dla mieszkańców Gdańska z turniejem oldboyów pod hasłem „Historia łączy pokolenia”.
  • 18-19 września – Wioślarskie Regaty o Puchar Bałtyku 100-Lecia Gedanii Gdańsk.
  • wrzesień – mecz towarzyski z drużyną ekstraklasy Lechią Gdańsk wraz ze zbiórką na cele charytatywne.

Gdańsk honoruje zasłużonych obywateli

Tablice pamiątkowe to projekt realizowany przez miasto. Założeniem inicjatywy jest umieszczanie w przestrzeni Gdańska spójnych wizualnie oznaczeń w celu upowszechniania wśród mieszkańców i turystów wiedzy o miejscach związanych z wydarzeniami i osobami ważnymi dla historii kraju i regionu. System tablic pamiątkowych zainicjowany został w czerwcu 2018 roku. Tablice wykonane są z blachy emaliowanej, mają znormalizowany kształt i kolorystykę oraz zawierają treść w języku polskim i w tłumaczeniu na język angielski, a w szczególnych przypadkach także na trzeci język. Właśnie odsłonięto 21. tablicę z cyklu. Lokalizację poprzednich można znaleźć na portalu gdansk.pl.

Balbina i Michał Bellwon, rodzice Romana, są także patronami gdańskiego tramwaju. PESA Jazz Duo z imionami zasłużonych działaczy Wolnego Miasta Gdańska jeździ ulicami naszego miasta od września 2020 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...