piątek, 3 maja, 2024

Gdańska kultura w sieci

W województwie pomorskim od soboty, 13 marca, działalność muzeów została zawieszona. Nie znaczy to jednak, że odbiorcy będą pozostawieni sami sobie: to dobry czas na korzystanie z bardzo bogatej oferty internetowej.

Muzeum Gdańska – zwiedzanie online, konkurs i lekcje dla dzieci

Sale oddziałów Muzeum Gdańska zostaną czasowo zamknięte, ale wciąż można odwiedzać je online. Wirtualne zwiedzanie oferuje 9 oddziałów, w których można poznać historię aż 180 eksponatów. Przez całą dobę dostępne są m.in. tajemnice Ratusza Głównego Miasta, Dworu Artusa czy Twierdzy Wisłoujście. To także wyjątkowa okazja, żeby zobaczyć bursztynowe eksponaty w starym otoczeniu. Już wkrótce Muzeum Bursztynu przeniesie się do nowej siedziby w Wielkim Młynie.  

Trwa także II edycja konkursu fotograficznego „Mój Gdańsk 2021” organizowanego przez Muzeum. Pula nagród tej edycji wynosi 20 tys. zł. Tematyka fotografii musi być związana bezpośrednio z Gdańskiem. Zdjęcia mogą przedstawiać m.in. jego architekturę, zmiany zachodzące w mieście, jak i wydarzenia oraz osoby z miastem związane. Szczegóły dotyczące zasad i zgłoszeń dostępne są na stronie Muzeum Gdańska

W ofercie instytucji nie brakuje także oferty dla szkół. Dział Edukacji Muzeum Gdańska zaprasza przedszkolaków i uczniów klas I-VI do uczestniczenia w muzealnych lekcjach on-line. Lekcje są prowadzone na żywo przez platformę zoom, a tematy to m.in. Herb Gdańska, Panienka z okienka czy Rycerze Króla Artura. Zajęcia są bezpłatne, a terminy i czas trwania lekcji jest indywidualnie ustalany z nauczycielem. Szczegółowe opisy lekcji i kontakt do prowadzących zajęcia dostępne na podstronie Działu Edukacji. 

ECS online – cyfrowe zbiory pełne historii

Zamknięte dla zwiedzających Europejskie Centrum Solidarności zaprasza do korzystania z licznych materiałów znajdujących się w sieci. #ecsonline to m.in. zdigitalizowane opowieści o wystawie stałej, Stoczni Gdańskiej i tysiącach różnorodnych zbiorów instytucji. Online dostępna jest także wystawa „Historia jednego pomnika”, która prezentuje fotografie ze zbiorów ECS opowiadające genezę i dzieje budowy Pomnika Poległych Stoczniowców w 1970 roku.

Wszyscy zainteresowani historią z pewnością znajdą coś dla siebie w filmotece instytucji. Archiwum Filmowe Europejskiego Centrum Solidarności gromadzi filmy dokumentalne i archiwalne materiały filmowe poświęcone idei i dziedzictwu Solidarności oraz demokratycznej opozycji. 65 filmów dokumentalnych produkcji Video Studio Gdańsk (lata 1981–1996) i 18 notacji zdigitalizowano i udostępniono na portalu archiwumfilmowe.pl.

Osoby zainteresowane poszukiwaniem informacji o wydarzeniach z najnowszej historii Polski, mogą sięgnąć do tzw. „kanonów” biblioteki ECS. Tam w licznych opracowaniach można zapoznać się z historią Grudnia ’70, Okrągłego Stołu i Stoczni Gdańskiej. 

ŹródłoUM Gdańsk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...