czwartek, 25 kwietnia, 2024

Głos artystek zmieniających świat na nowej wystawie duńskiej Galerii Narodowej

Zaplanowana na jesień tego roku nowa wystawa SMK – Duńskiej Galerii Narodowej zwraca uwagę na niektóre z wybitnych artystek z historii sztuki. Pokazuje, w jaki sposób kobiety wykorzystywały sztukę do wprowadzania zmian na świecie w ciągu ostatnich stu lat.

W latach 70. całe pokolenie kobiet po wielu latach milczenia wreszcie zabrało głos. Tworzyły dzieła bezpośrednio angażujące się w aktualne tematy i debatę publiczną. Stworzyły nowe narracje i nowe programy polityczne.

Dopiero teraz zaczynamy w pełni zdawać sobie sprawę z tego, co ten ruch oznaczał dla następnych pokoleń. Wystawa After the silence – women of art speak out rzuca nowe światło na prace artystek, które stworzyły ważne i wpływowe prace podsycane poczuciem społecznego i politycznego zaangażowania.

Wystawa jest związana z 50. rocznicą powstania duńskiego ruchu Redstocking oraz marzeniami o bardziej pokojowym, równym i wolnym świecie z lat 70. XX wieku. Pokazuje, jak artystki zajmowały się drażliwymi problemami społecznymi dawniej i jak sztuka wykorzystywana jest do wyrażania oporu i krytyki w czasach nam współczesnych.

Zwiedzający mogą obejrzeć ponad 130 prac osiemnastu artystek z Danii i zagranicy. Zagłębiają się one w główne polityczne tematy z przeszłości i teraźniejszości, torując drogę nowym perspektywom i nowemu podejściu do aktualnych tematów, takich jak wojna, klimat, płeć, kolonializm, podziały klasowe i kapitalizm. Warto podkreślić, że kilka z tych prac i instalacji nie było wystawianych publicznie od czasu pierwszych prezentacji w latach 70.

Wystawę będzie można oglądać od 28 sierpnia do 21 listopada.

ŹródłoSMK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...

Festyn Zielonoświątkowy – 19.05....

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza n...