czwartek, 25 kwietnia, 2024

Gry komputerowe zachowane dla potomnych

Od 1995 roku szwedzka Biblioteka Królewska (KB) kolekcjonuje gry komputerowe i wideo. Niestety, w bibliotece brakuje wielu publikacji, zwłaszcza gier i aplikacji online, dlatego też KB zajęło się gromadzeniem gier cyfrowych, aby przyszłe pokolenia również mogły je poznać.

KB gromadzi prawie wszystko, co jest publikowane i rozpowszechniane w Szwecji – książki, gazety, czasopisma, broszury reklamowe, nagrania muzyczne i wiele więcej. Większość materiałów trafia tu dzięki szwedzkim przepisom, które nakazują wydawcom i producentom przekazanie kopii ich publikacji do biblioteki.

Wiele osób nie wie, że w kolekcji KB znajdują się także gry komputerowe i wideo. Gry są ważną częścią historii, która w przyszłości powie coś o nas, ludziom żyjącym około 2000 roku. Zgodnie z zapisami ustawy, KB musi otrzymywać materiały publikowane w sieci, ale przepisy nie obejmują gier cyfrowych, co oznacza, że ​​KB musi znaleźć nowe sposoby gromadzenia tego rodzaju materiałów.

W tej chwili brakuje nam na przykład gier online, gier do pobrania, aplikacji do gier i innych interaktywnych mediów. Dobra współpraca z branżą gier jest zatem niezbędna, aby KB mogła udokumentować szwedzką kulturę gier dla potomności

mówi Daria Chernysheva-Gerke, administrator kolekcji gier KB.

Na początku tego roku szwedzka firma Elden Pixels przekazała KB dwie swoje gry. Ich produkcje są przykładami gier do pobrania, które w innym przypadku nie trafiłyby do biblioteki. „Przebudzenie Alwy” i „Dziedzictwo Alwy” są teraz zachowane w cyfrowym archiwum KB.

Kiedy poproszono nas o podarowanie gier, było dla nas rzeczą oczywistą, że powiemy tak. To ważne, aby przyszłe pokolenia mogły poznać dzisiejszą kulturę gier. W takim razie fajnie jest, że nasze kreacje będą żyły przez kilkaset lat

podkreśla Mikael Forslind, dyrektor generalny Elden Pixels.

W najbliższej przyszłości KB skontaktuje się z kolejnymi firmami produkującymi gry w Szwecji, aby omówić możliwość zachowania dla potomnych ich wydawnictw. Biblioteka zaprasza również do kontaktu innych twórców gier produkowanych lub dystrybuowanych w Szwecji. Chce zachowywać nie tylko same gry (niezależnie od formatu), ale też ścieżki dźwiękowe czy zwiastuny. Materiał jest katalogowany i można go wyszukać w bazie danych (SMDB).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...

Festyn Zielonoświątkowy – 19.05....

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza n...