wtorek, 15 października, 2024

Historia na głosy. V Kongres Archiwów Społecznych

Zapisy na V Kongres Archiwów Społecznych wystartują 29 sierpnia! 

Kongres to święto pasjonatek i pasjonatów, którzy zajmują się oddolnym dokumentowaniem historii. Jest jednocześnie zaproszeniem dla wszystkich, którzy chcą rozpocząć przygodę z archiwistyką społeczną. 

Tegoroczną edycję Kongresu poświęcimy historii mówionej – zapisywaniu indywidualnych ludzkich losów, w których odbija się wielka historia, ale również – nie mniej ciekawa codzienność. Tysiące nagrań gromadzonych przez archiwa społeczne – historie lokalnych społeczności, pracowników i pracownic, środowisk twórczych – składają się na wielowymiarowy obraz przeszłości i teraźniejszości. Chcemy, aby nagrane opowieści nie milkły w zbiorach archiwów, lecz wybrzmiewały i zostały wysłuchane. Dlatego hasło Kongresu to „Historia na głosy”.
PROGRAM KONGRESU
Poznaj program stacjonarny
Poznaj program online
Czekają na nas prezentacje archiwów społecznych, które specjalizują się w nagrywaniu i gromadzeniu relacji historii mówionej oraz prezentacje projektów artystycznych, dla których historia mówiona była punktem wyjścia. Weźmiemy też udział w warsztatach, dzięki którym omówimy ważne zagadnienia związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem wywiadu historii mówionej oraz nauczymy się praktycznych umiejętności.

Wydarzeniom towarzyszyć będą rozmowy i sesje Q&A. W czasie debaty zadamy sobie pytanie: kiedy opowieści stają się historią? 
  WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE Kongres to także okazja do poznania goszczącego nas Lublina, m.in. poprzez spacery tematyczne czy odwiedzenie ważnych dla tego miasta instytucji: Bramy Grodzkiej – Teatru NN,  lubelskiego oddziału Archiwum Państwowego czy miejsca aktywizowania i integracji społecznej lublinian Baobab, prowadzonego przez Fundację Homo Faber. Wśród wydarzeń towarzyszących Kongresowi znajdzie się także oparty na historiach lublinianek spektakl „Spis kobiet”.   KIEDY ODBĘDZIE SIĘ KONGRES? Kongres potrwa trzy dni, od piątku 29 września do niedzieli 1 października 2023 roku.   STACJONARNIE CZY ONLINE? Spotkajmy się w Lublinie w siedzibie Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz na terenie miasta.  W Kongresie można także uczestniczyć online poprzez platformę www.kongres.cas.org.pl. Na platformie transmitowane będą prezentacje i spotkania; platforma pozwala także brać udział w dyskusjach i sesjach Q&A oraz poznać inne osoby uczestniczące w Kongresie. Przygotowaliśmy także specjalny program warsztatów online.    JAK SIĘ ZAPISAĆ? Aby wziąć udział w V Kongresie Archiwów Społecznych, zarówno stacjonarnie, jak i online, należy zarejestrować się na stronie kongres.cas.org.pl. Zapisy uczestników stacjonarnych potrwają od 29 sierpnia do 5 września lub do wyczerpania miejsc. 

Zapisy uczestników online potrwają od 29 sierpnia do 1 października lub do wyczerpania miejsc. Większość wydarzeń Kongresu będzie tłumaczona na język ukraiński oraz Polski Język Migowy.
Więcej informacji na stronie Centrum Archiwistyki Społecznej
Dołącz do wydarzenia na Facebooku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...