poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

Historia Solidarności Walczącej w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

22 maja w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL otwarto wystawę prezentującą historię Solidarności Walczącej.

Na ekspozycji zatytułowanej „Muzeum Solidarności Walczącej” zaprezentowano m.in. dokumenty należące do przywódców SW, gazetki wydawane przez organy w całej Polsce, mikrokomputer służący do kodowania przekazywanych informacji do łączności z Polonią z za granicy, powielacz spirytusowy z matrycą bibułkową i książki wydawane m.in. przez Agencja Wydawniczą SW.

Solidarność Walcząca (SW) była niezależną, niepodległościową organizacyjną wywodzącą się z NSZZ „Solidarność”. Działała w Polsce po delegalizacji NSZZ Solidarność w stanie wojennym. Jej głównym założeniem było odsunięcie komunistów od władzy.

Tak jak większość związkowców została zaskoczona przez stan wojenny – tak komuniści od wiosny i lata 1982 roku zostali zaskoczeni przez ten coraz większy opór Solidarności Walczącej. To było bardzo ważne. To był kamień milowy

powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia wystawy.

Solidarność Walcząca organizowała masowe demonstracje uliczne. Podziemne działania tej organizacji skupiały się na szerokim propagowaniu idei wolności, zwalczaniu propagandy komunistycznej oraz przywróceniu w obiegu społecznym prawdziwych informacji historycznych.

Hasłem Solidarności Walczącej było „Wolni i Solidarni”. Organizacja nawiązywała do tradycji Armii Krajowej. Posiała przysięgę, własny sztandar i pocztę. Sprzedaż kartek, znaczków, druków okolicznościowych oraz kaset magnetofonowych wspierała finansowo SW. Logo organizacji przedstawiało litery wpisane w znak kotwicy – symbolu nadziei i wierności tradycji Polski Walczącej.

To, że w 1989 roku byliśmy zwycięzcami moralnymi, to wiedzieliśmy od pierwszych dni. Ta arcypolska wartość – Solidarność – zwyciężyła również politycznie. Jesteśmy zwycięzcami politycznymi – dziś nasza Rzeczpospolita jest organizowana – nie bez potknięć, bez oporu – ale organizujemy ją wzdłuż ideałów Solidarności, Solidarności Walczącej. Chcę wszystkim podziękować, którzy przyczyniają się do pielęgnowania pamięci o żołnierzach wyklętych, więźniach politycznych, Solidarności Walczącej

dodał Mateusz Morawiecki. 

Stała wystawa w warszawskim muzeum przy ul. Rakowieckiej została rozmieszczona w 18 salach. Na łącznej powierzchni blisko 400 m2 przedstawiono różne formy działalności organizacji Solidarności Walczącej. Każde z pomieszczeń zostało poświęcone początkom Solidarności Walczącej, jej członkom, pamięci Kornela Morawieckiego, współpracy z innymi organizacjami opozycyjnymi, kontrwywiadowi i manifestacjom. W jednej z sal zobaczymy filmy związane z Solidarnością Walczącą.


Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL powstało w 2016 roku. Pokazuje ono prawdziwą historię Żołnierzy Wyklętych oraz historię społecznego oporu przeciwko totalitarnemu systemowi po roku 1956. Proponuje ścieżkę zwiedzania, na której przejdziemy przez „tunel śmierci” i dojdziemy do ściany straceń. Zobaczymy cele m.in. gen. Augusta Fieldorfa ps. Nil, ppłk. Łukasza Cieplińskiego ps. Pług, mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszko i rtm. Witolda Pileckiego ps. Witold.

Lokalizacja muzeum nie jest przypadkowa. Więzienie przy ul. Rakowieckiej w Warszawie pełniło funkcję głównego więzienia politycznego od 1945 roku aż do końca okresu stalinowskiego. Przetrzymywani w nim byli członkowie podziemia niepodległościowego.

ŹródłoKPRM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...