piątek, 22 września, 2023

Holendrzy cenią swoje muzea

Prawie połowa Holendrów (46%) czuje się osobiście związanych z muzeami i dziedzictwem, które one przechowują, badają, interpretują i prezentują zwiedzającym. To o 3% więcej, niż rok temu – informuje holenderskie Stowarzyszenie Muzeów.

Z ankiety przeprowadzanej corocznie przez Muzeum Narodowe wynika, że największe przywiązanie do muzeów deklarują mieszkańcy Holandii Północnej, Zelandii, Utrechtu, Fryzji i Drenthe, a najniższe – Groningen, Brabancji Północnej i Limburgii. Prawie 69% respondentów uważa, że ​​ważne jest, aby możliwa była swobodna ekspresja kulturowa, a 68% jest za pielęgnowaniem ​​holenderskiej wolności kulturowej. 70% Holendrów uważa za słuszne to, że rząd współfinansuje muzea, a 22% byłoby gotowych włączyć się w takie działania. Jednocześnie jednak 60% nie jest gotowych płacić na ten cel wyższej składki.

Od czasu obowiązkowego zamknięcia holenderskie muzea co tydzień tracą prawie 10 milionów euro. Do 1 czerwca, kiedy ponownie zostaną otwarte, będzie to około 115 milionów euro, a kwota ta po otwarciu będzie wzrastać jeszcze o 5 do 7 milionów euro tygodniowo. 

Stowarzyszenie Muzeów zobowiązało się do zapewnienia odpowiedniego pakietu wsparcia dla wszystkich muzeów, niezależnie od ich wielkości, rodzaju kolekcji, lokalizacji lub metody finansowania. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora