Ilustracje mogą być równie wieloznaczne jak tytuł niejednej książki. Często pełnią rolę autorskiego komentarza do lektury, ale bywają również samodzielnymi dziełami sztuki, które wymagają pogłębionej interpretacji. Zapraszamy na cykl warsztatów, w czasie których nauczymy się analizować ilustracje oraz opowiadać obrazami własne historie.
Motywem przewodnim warsztatów jest narracja wpisana w obraz i próba jej odtworzenia bądź stworzenia na nowo. Nauczymy się opisywać ilustracje, wskazując poszczególne elementy kompozycji. Zastanowimy się nad przekazem emocjonalnym, jakie niosą barwne obrazki. Poznamy tajniki sztuki opowiadania obrazem, technikę rysowania piórem i tuszem oraz nauczymy się malować akwarelami. Zilustrujemy własne historie, do których po latach lubimy wracać. Inspiracji do dzielenia się wydarzeniami z naszego życia za pomocą obrazu poszukamy w japońskim teatrzyku obrazkowym, zwanym kamishibai. Za przykład posłużą nam niezwykłe karty narracyjno-ilustracyjne do czytania i opowiadania legendy o królu Janie III i słynnym dębie Bartku.
Na cykl składają się cztery warsztaty:
Kolor, kreska… akcja!
Zajrzymy do pracowni artysty ilustratora, aby poznać kolejne etapy procesu powstawania ilustracji. Zastanowimy się, czy każdą historię można zobrazować i co ilustracja mówi
o autorze. Zapoznamy się z techniką tworzenia narracji na kartce papieru za pomocą pióra, tuszu oraz akwareli. Dowiemy się, na czym polega japońska sztuka opowiadania historii za pomocą kart narracyjno-ilustracyjnych.
Tysiąc sposobów na opowiedzenie historii
Każdą historię można opowiedzieć na wiele sposobów. Zastanowimy się, od czego zależy dobry warsztat opowiadacza historii. Spróbujemy wydarzenie z własnego życia zamknąć
w ramy ilustracji.
Ilustrator narratorem historii
Poznamy tajniki pracy ilustratora, aby nadać swoim pracom koloryt, dynamikę, głębię i… magię. To czas na eksperymentowanie z narzędziami i mediami malarskimi.
Obraz czy wehikuł czasu?
Wykonamy ostatnie pociągnięcia pędzlem i poprawki. Na przykładzie zaprezentowanych prac zastanowimy się, czy nasze wspomnienia prościej zamknąć w słowach czy w obrazach.
Warsztaty poprowadzi artystka ilustratorka Julia Konieczna-Latoś.
Julia Konieczna-Latoś – ilustratorka, urodzona w Warszawie w roku 1991. Absolwentka Cambridge School of Art. Jej prace znajdują się w publikacjach skierowanych zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Tworzy ilustracje w technice piórka, tuszu i akwareli, które ukazują świat magicznej rzeczywistości, pełen dziecięcej wyobraźni i artystycznego warsztatu.
Jej prace wystawiane były w takich instytucjach jak: Muzeum Pałacu Króla Jana III
w Wilanowie, Żydowskie Muzeum Galicja, POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich. Obecnie współpracuje z firmą technologiczną Well of Art jako autorka konceptu i obrazów dla scenariuszy i gier edukacyjnych.
Dla kogo: dorośli
Kiedy: 2 i 3 grudnia, godz. 11.00–15.00
Gdzie: Scriptorium Villa Nova
Udział: 80 zł (od osoby)
Szczegółowe informacje o warsztatach:
Katarzyna Pietrzak
m: kpietrzak@muzeum-wilanow.pl
t: 22 54 42 758
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie