poniedziałek, 16 maja, 2022

Innowacyjne rozwiązania w apartamentach papieskich Muzeów Watykańskich

Firma Carrier zaprojektowała innowacyjny system ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń bez ingerencji w zabytkową przestrzeń. Zapewnia on optymalny poziom wentylacji i komfortu w historycznych Stanzach Watykańskich (reprezentacyjnych apartamentach papieskich).

Podczas typowego lata temperatury w Rzymie mogą dochodzić nawet do 40°C, co skłoniło inwestora do podjęcia decyzji o zainstalowaniu w Stanzach Watykańskich – po raz pierwszy w historii – klimatyzacji. Aby spełnić wyjątkowe potrzeby tych zabytkowych pomieszczeń, inżynierowie firmy Carrier opracowali i zainstalowali indywidualnie zaprojektowany system, który zapewnia wymagane parametry ogrzewania i chłodzenia, zajmując 25% powierzchni, jaka zwykle jest potrzebna w przypadku inwestycji tego typu. Co więcej, ten wyjątkowy system nie wymagał wprowadzania żadnych zmian w istniejącej, historycznej infrastrukturze.

– Muzea Watykańskie muszą zapewnić bezpieczeństwo zarówno dziełom sztuki i historycznym pomieszczeniom, jak i odwiedzającym – mówi Barbara Jatta, dyrektor Muzeów Watykańskich. – Firma Carrier wykonała zadanie perfekcyjnie, bowiem, podobnie jak w przypadku wcześniejszego projektu realizowanego w Kaplicy Sykstyńskiej, zespół doskonale wiedział, jak współpracować z naszymi działami technicznymi i jak unowocześnić te pomieszczenia, które nie pełnią funkcji muzeum. Powstały system nie tylko pomaga nam kontynuować misję zachowania dzieł sztuki dla przyszłych pokoleń, lecz także zwiększa komfort naszych gości, których przybywa co roku ponad 6 milionów.

Odpowiednie rozwiązanie dla tej przestrzeni nie może naruszać żadnych elementów historycznych, a jednocześnie musi zapewnić właściwą wentylację i utrzymywać komfortową temperaturę. Muzea Watykańskie ponownie zwróciły się do firmy Carrier, która już wcześniej w 2014 r. zainstalowała innowacyjny system HVAC w Kaplicy Sykstyńskiej. Inżynierowie firmy Carrier zaprojektowali całkowicie nowe małe klimakonwektory o dużej mocy, które zostały zainstalowane pod oknami w Stanzach Watykańskich w sposób niewidoczny dla zwiedzających. Energooszczędne moduły chłodzące Carrier AquaSnap 30RQV także udało się ukryć w miejscach niewidocznych dla odwiedzających. Ponadto został zainstalowany system automatycznego zarządzania budynkiem iVu, który wspomaga optymalizację systemów HVAC, by zapewnić zdrowsze, bezpieczniejsze i bardziej komfortowe środowisko dla odwiedzających.

– W Stanzach Watykańskich musieliśmy zmierzyć się z bardzo ograniczonym miejscem na instalację urządzeń – podkreśla Michel Grabon, dyrektor w Carrier AdvanTEC/Building Solutions Group Europe. – Musieliśmy zaprojektować nowy klimakonwektor o wymiarach jak dla 2,5 kW, ale o wydajności aż 10 kW. To naprawdę unikalne rozwiązanie, ponieważ tego typu produkt wcześniej nie istniał. Musieliśmy wymyślić i zbudować produkt, który będzie spełniał swoją funkcję na ograniczonej przestrzeni.

Ozdobione freskami namalowanymi w latach 1508-1524 przez renesansowego artystę Rafaela, Stanze Watykańskie są jednym z najcenniejszych i najsłynniejszych dzieł sztuki, jakie kiedykolwiek powstały.

foto: © Governatorato S.C.V. – Direzione dei Musei
ŹródłoCarrier

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora