wtorek, 15 października, 2024

Jadwiga Maj – W Przestworzach

3 czerwca 2024 roku o godzinie 18.00 w Siedzibie Muzeum Ziemi Tarnowskiej, Rynek 3, Galeria „Piwnica pod Trójką” odbędzie się otwarcie wystawy „Jadwiga Maj – W Przestworzach”. Podczas wernisażu wystąpi tarnowski zespół „The Square”.

Jadwiga Maj urodzona w Tarnowie, po ukończeniu szkoły średniej (I Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie), rozpoczęła studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1987 roku uzyskała dyplom na Wydziale Form Przemysłowych w Katedrze Kolorystyki, u Profesora Antoniego Haski. Uprawia malarstwo akrylowe i olejne oraz eksperymentuje z różnymi materiałami tworząc własną technikę mieszaną. Zajmuje się projektowaniem dla potrzeb poligrafii oraz pracą pedagogiczną. Swoje prace prezentowała na kilkunastu wystawach indywidualnych oraz wielu zbiorowych, m. in. w Krakowie, Warszawie, Nowym Sączu, Zakopanem i Przemyślu.

Przyglądając się obrazom można odnieść wrażenie, że obok nas istnieją światy równoległe, pełne harmonii, spokoju, wyglądające jak ze snu. Wyjątkowość tych kompozycji to przede wszystkim ich wielowarstwowość, różnorodność technik (często wymyślanych przez artystkę) oraz struktura, pokazujące, że mamy do czynienia z malarstwem dojrzałym, bardzo indywidualnym, które mocno oddziałuje na widza. Tajemnicze wyspy, miasta, zatoki, elementy zaczerpnięte ze świata techniki, roślinność, gdzieniegdzie postać, zakomponowane wśród rozległej przestrzeni – to wszystko zawieszone między niebem a ziemią stanowi inspirację do marzeń o lądach nieodkrytych, o świecie idealnym, bez przemocy i agresji. Harmonia prac, ich zrównoważona kolorystyka bazująca na dużej ilości odcieni uspokaja, a jednocześnie inspiruje do autorefleksji na temat otaczającego piękna, które jest obok nas.

Tematyką swoich obrazów Autorka zaprasza nas do niekończącego się dialogu o świecie, wierząc w wyobraźnię i wyczucie odbiorcy. Dlatego jej twórczość, gdy popatrzymy na płótna z tej perspektywy, jest nie do końca oczywista. Malując abstrakcję, świadomie wprowadza elementy przedstawieniowe i znaki, co w dużej mierze ułatwia widzowi analizę i właściwy przekaz dzieła.

O procesie twórczym swoich prac mówi:

Proces twórczy zaczynam od szkicu: zawsze mam przy sobie podręczny szkicownik, w którym nie tylko rysuję, ale też robię notatki, zbieram spostrzeżenia i myśli. Analizuję i dokonując syntezy własnych doświadczeń, planuję dalszą pracę. Po tym następuje tok pracy nad obrazem. Wiele warstw kolejno nakładanych, wypełniających kompozycję i treść obrazu, to proces trwający w czasie. Dostosowuję rodzaj techniki malarskiej do dynamiki procesu twórczego. Jest to decyzja jakiego medium użyć w danym momencie. Często przerywam pracę nad jednym obrazem, żeby nabrać do niego dystansu, a zaczynam inny. Zdarza się, że maluję po 2-3 obrazy jednocześnie. Tworzy się wtedy między nimi dialog.

Kuratorka wystawy: Bożena Szczupak

Wystawa czynna:  4-28 czerwca 2024 r.

Ewelina Kuboń

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...