wtorek, 29 kwietnia, 2025

Jak młodzież nas urządziła

22 marca 2025 roku czeka nas otwarcie nowej, ogólnodostępnej  przestrzeni w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie . Na parterze, w bliskim sąsiedztwie kawiarni otwieramy „Altanę’ – wielofunkcyjne miejsce, stworzone z udziałem młodzieżowej grupy projektowej w ramach akcji „Moje Miejsce”.

Projekt „Moje Miejsce” to inicjatywa, która oddaje przestrzeń muzealną w ręce młodych ludzi. To właśnie oni zaprojektowali, opracowali design i zadbali o najmniejsze detale wystroju. Wszystko po to, by stworzyć miejsce gdzie chętnie spędzą czas wolny. Przestrzeń została podzielona na strefy do pracy, relaksu i działań warsztatowych. W „Altanie” znalazła się także książkodzielnia – regał z książkami do swobodnej wymiany. Wszystko w otoczeniu dużej ilości zielonych roślin.

Pomysłodawczyniami projektu są pracowniczki działu edukacji MNK Izabela Lechowicz-Woźniczka i Marta Wojtyś-Kipiel: „Od listopada 2024 r. odbywaliśmy cykliczne spotkania z młodzieżą, podczas których pracowaliśmy głównie warsztatowo. W celu szukania inspiracji odwiedziliśmy wystawy w Gmachu Głównym, MNK Szołayscy, MNK Mehoffer i MNK Wyspiański. Dużo rozmawialiśmy o  potrzebach. Obyliśmy także spotkanie z koordynatorką ds. dostępności w naszym muzeum, podczas którego rozmawialiśmy  o potrzebach osób z różnymi niepełnosprawnościami. W odpowiedzi na to spotkanie powstał pomysł aby zrezygnować z dywanu, zaplanować siedziska i stoły na różnej wysokości, zastosować meble łatwe do przesuwania. Wszystkie elementy składowe przestrzeni „Altany” zostały przemyślane. Podsumowaniem pracy i powstałej aranżacji było spotkanie warsztatowe z architektką i aranżerką”. 

„Altana’ została stworzona przez młodzież głównie dla młodzieży, jednak zaprojektowana z  zachowaniem dużej wrażliwości na potrzeby innych osób, które odwiedzają nasze muzeum i będą chciały z tej przestrzeni skorzystać.

Młodzież chce współdecydować!

Jak pokazuje raport „Kultura 2030” (UNESCO, 2019) dostęp do kultury ma bezpośredni wpływ na rozwój osobisty i społeczny. Muzea mogą stać się bezpieczną przestrzenią do budowania relacji i rozwijania kreatywności. Strategia UE na rzecz młodzieży 2019-2027 mówi jasno: młodzi powinni być architektami własnego życia i aktywnymi obywatelami. W muzeum wiemy, że młodzi chcą współtworzyć, a nie tylko biernie uczestniczyć dlatego będą gospodarzami tego miejsca. Pierwsze propozycje wydarzeń i eventów zostały już zapisane w kalendarzach. Czekamy na więcej propozycji.

Cieszymy się, że oddajemy bezpieczną, dostępną i przyjazną przestrzeń dla młodzieży. Mamy nadzieję, że w ten sposób uda nam się ich zachęcić do częstszych wizyt w MNK, co przełoży się w przyszłości na odwiedzanie wystaw jako ich samodzielny i przemyślany wybór spędzania wolnego czasu. 

Projekt zrealizowany dzięki PGE Polskiej Grupie Energetycznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...