sobota, 9 listopada, 2024

Jesień pełna kultury w Zakopanem!

Zakopane nie zwalnia tempa. Po energetycznym, wypełnionym turystami lecie przyszedł czas na kulturalną jesień. Przed nami ważne, inspirujące wydarzenia, najbliższe tygodnie zapowiadają się pełne dobrych eMOCji. Miasto Zakopane, zakopiańskie instytucje kultury oraz stowarzyszenia przygotowały wiele atrakcji, na które już dzisiaj serdecznie zapraszamy. Przedstawiamy kalendarium najważniejszych wydarzeń dziejących się w mieście aż do 11 listopada.

Wrzesień w Zakopanem to czas, gdy lato powoli ustępuje miejsca jesieni, a górskie krajobrazy nabierają złotych i czerwonych odcieni. To idealny moment, aby cieszyć się spokojem, ciepłymi promieniami słońca i górskimi szlakami. Jesienne dni wypełnione są również licznymi kulturalnymi wydarzeniami i artystycznymi inspiracjami.

EKOPIKNIK na Górnej Równi Krupowej

7 września

Koncert, sadzonka za prowadzenie selektywnej segregacji odpadów, akcje sadzenia drzew czy możliwość zakupu młodego świerku ze szkółki leśnej, stoiska i akcje edukacyjne, konkursy oraz mnóstwo atrakcji dla dzieci – Miasto Zakopane zaprasza mieszkańców i turystów na organizowany po raz pierwszy Ekopiknik.

Spotkamy się na Górnej Równi Krupowej już 7 września br. czekamy na Was od godz.11:00 do godz.14:00

Wydarzenie ma na celu promowanie wiedzy ekologicznej oraz uświadamianie, jak ważną rolę odgrywamy w ochronie środowiska naturalnego. Piknik ekologiczny to projekt dla tych, którym bliskie są ideały zrównoważonego rozwoju i tych, którzy cenią przyjazne publiczne przestrzenie.

16. Festiwal „Muzyka na szczytach”

7 – 14 września

Już po raz szesnasty Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza zaprasza wszystkich przyjaciół muzyki kameralnej oraz melomanów z całej Polski do wspólnej wędrówki po wierzchołkach kultury i sztuki. Tegoroczny program Festiwalu Muzyka na Szczytach przeniesie nas w wyjątkową podróż, której wspólnym mianownikiem jest natchnienie – duchowy i artystyczny impuls, łączący kompozytorów różnych epok i stylistyk.

PROGRAM: https://muzykanaszczytachzakopane.pl/

Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne „Pępek Świata”

14 – 22 września

Teatr im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem zaprasza na 13. Edycję Zakopiańskich Prezentacji Artystycznych „Pępek Świata” zatytułowanych „Pochwała głupoty. Potęga fałszywej świadomości”.

W programie znalazły się spektakle polskie i zagraniczne, koncerty, Rozmowy Istotne oraz wycieczka w góry z przewodnikiem. Nie zabrakło także oferty dla najmłodszych w postaci spektaklu i warsztatów teatralnych. W ramach „Pępka Świata” na zakopiańskiej scenie zaprezentowany zostanie spektakl „Beze mnie jesteś nikim” w reżyserii Agaty Biziuk Teatru Nowego z Łodzi, berliński Merlin Puppet Theatre pokaże spektakl lalkowy zatytuowany „Clowns’ houses”. Na placu przed Teatrem Witkacy odbędą się dwa spektakle plenerowe: „Ślepcy” Teatru KTO z Krakowa oraz Silence. „Cisza w Troi” Tetaru Biuro Podróży. W Kawiarni Witkacy na Scenie A. Bazakbala odbędzie się koncert „Krzysztof Popek Flute Adventure” oraz kolejne spotkanie z cyklu „Z Archiwum Teatru Witkacego – piosenki” – przy akompaniamencie Jerzego Chruścińskiego zaśpiewają aktorzy Teatru Witkacy – Dorota Ficoń oraz Krzysztof Wnuk.

PROGRAM: https://witkacy.pl/pl/pepek-swiata/program/

Jazz Camping Kalatówki

22 – 28 września

Od 22 września zapraszamy na 28. Jazz Camping Kalatówki. W schronisku na Kalatówkach każdego wieczoru do 28 września włącznie czekają wybitni jazzmani z całej Polski. To również integracja środowiska artystycznego oraz wymiana doświadczeń i inspiracji w niepowtarzalnym klimacie górskiego schroniska. Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników jazzu do udziały w tym niezapomnianym wydarzeniu!

PROGRAM: https://www.kalatowki.pl/imprezy/xxviii-jazz-camping-kalatowki-22-wrzesnia-2024.html

13. Festiwal Inspirowane górami… im. Ewy i Macieja Berbeków

14 – 17 października

Interdyscyplinarne wydarzenie organizowane jest przez Burmistrza Miasta Zakopane w celu upamiętnienia nadania Zakopanemu praw miejskich w roku 1933. Łączy pasjonatów gór z wszystkich stron świata udowadniając, że wartości przyświecające ratownikom i przewodnikom górskim takie jak przyjaźń, braterstwo liny, poświęcenie dla drugiego człowieka, ale także pasja i radość życia, które towarzyszyły Maciejowi Berbece są ciągle aktualne.

PROGRAM: www.festiwale.zakopane.pl

Spacer po Zakopanem. Śladami legendarnej przeszłości Zakopanego
14, 21 września 2024, godz. 10:00
Start: Dworzec Tatrzański, ul. Krupówki 10


Oddział Tatrzański Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajobrazowego  z siedzibą w Zakopanem oraz Miasto Zakopane zapraszają serdecznie na cykl wycieczek z przewodnikiem  po naszym pięknym mieście. Odwiedzimy miejsca rozpoznawalne ale też te mniej oczywiste. Chcemy pokazać turystom jak i mieszkańcom, Zakopane z nie co innej strony, pozbawione tłumu ludzi i niepotrzebnych bodźców.

Spacerowym krokiem przejdziemy przez trasę, która przebiega od Dworca Tatrzańskiego, Muzeum Tatrzańskiego, słynną Szkołę Przemysłu Drzewnego, Stary Kościółek przy ulicy Kościeliskiej – pierwszy kościół parafialny w Zakopanem, Zabytkowy Cmentarz na Pęksowym Brzysku z grobami Tytusa Chałubińskiego, Kornela Makuszyńskiego, Sabały, Kazimierza Przerwy Tetmajera, Stanisława Witkiewicza, ulicą Kościeliską z jej najciekawszą góralską zabudową, Willa Koliba – pierwszy dom w stylu zakopiańskim zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza .

Zwiedzanie obiektów spotykanych na trasie odbywa się tylko z zewnątrz.

RETROPIĄTKI

13 i 27 września

Pasjonatów motoryzacji i stylu retro zapraszamy przed plac Urzędu Miasta Zakopane na dwa ostatnie spotkania z cyklu „Letnich spotkań klasyków”. To doskonała okazja, aby zobaczyć z bliska prawdziwe perełki motoryzacji, które niegdyś królowały na drogach.

Jednostki Zakopiańskiego Centrum Kultury

Jesienne dni sprzyjają tatrzańskim wędrówkom, ale kilka z nich warto przeznaczyć na odwiedzenie wyjątkowych instytucji kultury, jakich nie brak w Zakopanem. Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego zaprasza do obejrzenia wystawy Artyści Zakopiańscy 2024. To już siódma edycja autorskiego projektu wystawienniczego, dzięki któremu możemy poznać dorobek artystów tworzących współcześnie w szeroko pojętym „zakopiańskim” środowisku. Prezentacja ukazuje całe spektrum dyscyplin, postaw i kierunków.

Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór prezentuje wystawę Stanisława Gałka.Warto odwiedzić tę zabytkową willę, by przekonać się dlaczego artysta był niekorowanym królem pejzażystów tatrzańskich okresy międzywojennego i pierwszych lat po wojnie.

W Stacji Kultura Zakopane jeszcze do końca września potrwa wystawa „Młode Zakopane”. To nie tylko projekt wystawienniczy, to próba identyfikacji młodych artystów, ich aktywizacji i podjęcia z nimi stałej współpracy. Przestrzeń Stacji Kultura stanie się profesjonalnym miejscem ich obecności twórczej w Zakopanem.

Mateusz Pajek,
Zakopiańskie Centrum Kultury

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...