niedziela, 7 sierpnia, 2022

Józef Czapski: Dziennik wojenny (22 III 1942 – 31 III 1944)

To ważne wydarzenie nie tylko dla miłośników talentu Józefa Czapskiego: po raz pierwszy opublikowano część dziennika artysty i pisarza, obejmującego okres od 22 marca 1942 roku do 31 marca 1944 roku. To fragment wyjątkowych zapisków, które prowadził on od 19 do 96 roku życia. W czwartek, 23 czerwca, odbyło się spotkanie z autorami publikacji i badaczami życia malarza.

Dziennik to nie tylko notatki z dnia codziennego, szkice esejów, listów, cytaty czy zdjęcia obrazów, ale przede wszystkim notatnik malarski i zapiski procesu twórczego. Są wśród nich portrety, pejzaże czy kwiaty wykonane różnymi technikami. Jak pisał Czapski „ten kajet może jest naprawdę jedyną przystanią, zamkniętym na klucz pokojem, gdzie jestem sam”.

Dziennik wojenny (22 III 1942 – 31 III 1944) został odczytany przez Janusza S. Nowaka, opracowany przez Mikołaja Nowaka-Rogozińskiego, a wydany przez Wydawnictwo Próby i Instytut Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską – oddział Muzeum Literatury imienia Adama Mickiewicza w Warszawie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora