piątek, 22 listopada, 2024

Jubileusz 50. lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie

26 stycznia 2021 r. o godzinie 11.15 nastąpi Inauguracja obchodów jubileuszu 50. lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.

Będzie można obejrzeć ją na żywo na kanale youtube Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda, objął Patronat Honorowy nad jubileuszem, a Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, prof. Piotr Gliński, został Przewodniczym Komitetu Honorowego.

Organizacja wydarzeń upamiętniających zakończy się w 2024 r., gdy świętować będziemy 40. rocznicę udostępnienia Zamku Królewskiego społeczeństwu.

W związku z jubileuszem Zamek przygotował m.in. cykl wykładów on-line „Jubileusz – Śladami odbudowy” oraz ofertę edukacyjną dla szkół.

Zamek Królewski w Warszawie w swej długiej historii był wielokrotnie grabiony i dewastowany, ale dopiero II wojna światowa przyniosła jego niemal doszczętne zniszczenie. Wprawdzie w 1949 r. Sejm Ustawodawczy podjął decyzję o odbudowie, ale do realizacji nie doszło z uwagi na ograniczenia finansowe, a także priorytety, które ustaliły ówczesne władze komunistyczne. Dopiero po dojściu do władzy Edwarda Gierka, na jego wniosek złożony 19 stycznia 1971 r., Biuro Polityczne KC PZPR podjęło decyzję o rekonstrukcji Zamku. 26 stycznia tego roku miało miejsce inauguracyjne posiedzenie Obywatelskiego Komitetu Odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Wydarzenia te spotkały się z ogromnym entuzjazmem społeczeństwa. Rozpoczęto zbiórkę pieniędzy, która przekroczyła najśmielsze oczekiwania. Ludzie ofiarowywali też biżuterię i rodzinne pamiątki.

W symbolicznym dniu 17 września 1971 r. – bez zgody władz – położono uroczyście pierwszą cegłę. Do lipca 1974 r. odbudowano gmach w stanie surowym, trzy lata później przekazano do użytku pierwsze wnętrza, a kolejne w 1984 r., gdy udostępniono Zamek publiczności. Samo wyposażanie wnętrz i prace wykończeniowe trwały do 1988 r.

W 1979 r. powołano muzeum Zamek Królewski w Warszawie – Pomnik Historii i Kultury Narodowej. W następnym roku, w uznaniu wysiłku podjętego przy odbudowie, Stare Miasto i Zamek Królewski w Warszawie zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Obecnie muzeum nosi oficjalną nazwę Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum. Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej i jest członkiem Stowarzyszenia Europejskich Rezydencji Królewskich (Association of European Royal Residences).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...