czwartek, 19 września, 2024

Karta obiektu. Uważne spotkanie z rzeźbą

„Spotkanie” i rzeźba – słowa i zmysły. Jak słowami opisać dzieło sztuki? Jak w tym opisie zmieścić odczucia i emocje, jak wyrazić przestrzeń i symboliczne przesłanie?

Towarzysząca tegorocznemu Marszowi Pamięci rzeźba „Spotkanie”, której autorem jest Norbert Delman, upamiętnia rabinów getta warszawskiego. W czasie interaktywnego warsztatu będziemy przyglądać się rzeźbie z bardzo bliska i wspólnie przejdziemy kolejne etapy przekładania dzieła sztuki na słowa – od obiektywnego opisu muzealnego, poprzez uchwycenie metaforycznego przesłania do indywidualnej interpretacji opartej na odczuciach i emocjach.

Warsztat poprowadzą historyczki sztuki Anna Ekielska i Aleksandra Przeździecka-Kujałowicz.

Wydarzenie odbędzie się 25 sierpnia 2024 r. o godzinie 11:00 przy rzeźbie „Spotkanie” u zbiegu ulic Dzielnej i Karmelickiej.

Rzeźbę „Spotkanie” można oglądać przy ulicy Dzielnej 5, realizacja powstała we współpracy z HOS Gallery.

Anna Ekielska – kuratorka muzealna i absolwentka studiów z arteterapii, wykładowczyni przedmiotu „Analiza dzieła sztuki”. Autorka tysięcy opisów dzieł sztuki i jeszcze większej liczby ich interpretacji, zafascynowana międzykulturowymi różnicami w postrzeganiu i interpretacji sztuki i symboli.

Aleksandra Przeździecka-Kujałowicz – hebraistka i historyczka sztuki. Autorka publikacji na temat rzemiosła artystycznego, dawniej opiekunka zbiorów muzealnych, dziś nauczycielka hebrajskiego i kierowniczka działu marketingu.

_____

Wydarzenie towarzyszy Marszowi Pamięci 2024. W 82. rocznicę rozpoczęcia wielkiej akcji likwidacyjnej chcemy zwrócić uwagę na kwestię życia religijnego w getcie. Przybliżamy szczególną formę oporu cywilnego, jakim było przestrzeganie zasad judaizmu w nieludzkich warunkach getta.

O sytuacji religijnych Żydów w getcie warszawskim, a przede wszystkim o roli i znaczeniu ich przywódców duchowych, opowiadamy przez pryzmat pięciu rabinów: Kalonimusa Kalmana Szapiry, Szymona Huberbanda, Szymszona Sztokhamera, Menachema Ziemby i Josefa Lejnba Gelerntera. Każdy z nich wypełniał swoją misję inaczej, wszyscy jednak robili, co mogli, by pomóc swoim społecznościom – jednocześnie próbując znaleźć odpowiedź na pytanie o sens cierpienia i obecność Boga w tak okrutnym świecie.

Przyglądamy się różnym formom życia religijnego, organizowaniu pomocy społecznej dla ortodoksyjnych Żydów, nauczaniu w konspiracyjnych jesziwach oraz wygłaszanym przez rabinów kazaniom, które w najtrudniejszych chwilach dodawały sił. Skupiamy się nie tylko na religii jako zestawie praktyk i rytuałów, ale także jako na idei łączącej wielu mieszkańców getta.

Marszowi Pamięci towarzyszy rzeźba stworzona we współpracy z HOS Gallery instalacja artystyczna autorstwa Norberta Delmana, która do 21 września pozostaje w przestrzeni miejskiej, upamiętniając cały okres trwania wielkiej akcji likwidacyjnej.

Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Europejskie Dni Dziedzictwa w Wielkopo...

Przygotowaliśmy specjalny program kulturalno-edukacyjny związany z historią pra...

Kolekcjonerka. Teresa Szwedkowicz (193...

Wystawa przybliża problematykę kolekcjonerstwa prywatnego i antropologii rzeczy...

KONFERENCJA NAUKOWA „AXENTOWICZ. W 165...

Zapraszamy serdecznie na  konferencję naukową "AXENTOWICZ. W 165 ROCZNICĘ ...

Muzeo – Najczęściej wybierany system d...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...

XI Międzynarodowa Konferencja Konserwa...

TERMIN I MIEJSCE KONFERENCJI Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spo...