„Spotkanie” i rzeźba – słowa i zmysły. Jak słowami opisać dzieło sztuki? Jak w tym opisie zmieścić odczucia i emocje, jak wyrazić przestrzeń i symboliczne przesłanie?
Towarzysząca tegorocznemu Marszowi Pamięci rzeźba „Spotkanie”, której autorem jest Norbert Delman, upamiętnia rabinów getta warszawskiego. W czasie interaktywnego warsztatu będziemy przyglądać się rzeźbie z bardzo bliska i wspólnie przejdziemy kolejne etapy przekładania dzieła sztuki na słowa – od obiektywnego opisu muzealnego, poprzez uchwycenie metaforycznego przesłania do indywidualnej interpretacji opartej na odczuciach i emocjach.
Warsztat poprowadzą historyczki sztuki Anna Ekielska i Aleksandra Przeździecka-Kujałowicz.
Wydarzenie odbędzie się 25 sierpnia 2024 r. o godzinie 11:00 przy rzeźbie „Spotkanie” u zbiegu ulic Dzielnej i Karmelickiej.
Rzeźbę „Spotkanie” można oglądać przy ulicy Dzielnej 5, realizacja powstała we współpracy z HOS Gallery.
Anna Ekielska – kuratorka muzealna i absolwentka studiów z arteterapii, wykładowczyni przedmiotu „Analiza dzieła sztuki”. Autorka tysięcy opisów dzieł sztuki i jeszcze większej liczby ich interpretacji, zafascynowana międzykulturowymi różnicami w postrzeganiu i interpretacji sztuki i symboli.
Aleksandra Przeździecka-Kujałowicz – hebraistka i historyczka sztuki. Autorka publikacji na temat rzemiosła artystycznego, dawniej opiekunka zbiorów muzealnych, dziś nauczycielka hebrajskiego i kierowniczka działu marketingu.
_____
Wydarzenie towarzyszy Marszowi Pamięci 2024. W 82. rocznicę rozpoczęcia wielkiej akcji likwidacyjnej chcemy zwrócić uwagę na kwestię życia religijnego w getcie. Przybliżamy szczególną formę oporu cywilnego, jakim było przestrzeganie zasad judaizmu w nieludzkich warunkach getta.
O sytuacji religijnych Żydów w getcie warszawskim, a przede wszystkim o roli i znaczeniu ich przywódców duchowych, opowiadamy przez pryzmat pięciu rabinów: Kalonimusa Kalmana Szapiry, Szymona Huberbanda, Szymszona Sztokhamera, Menachema Ziemby i Josefa Lejnba Gelerntera. Każdy z nich wypełniał swoją misję inaczej, wszyscy jednak robili, co mogli, by pomóc swoim społecznościom – jednocześnie próbując znaleźć odpowiedź na pytanie o sens cierpienia i obecność Boga w tak okrutnym świecie.
Przyglądamy się różnym formom życia religijnego, organizowaniu pomocy społecznej dla ortodoksyjnych Żydów, nauczaniu w konspiracyjnych jesziwach oraz wygłaszanym przez rabinów kazaniom, które w najtrudniejszych chwilach dodawały sił. Skupiamy się nie tylko na religii jako zestawie praktyk i rytuałów, ale także jako na idei łączącej wielu mieszkańców getta.
Marszowi Pamięci towarzyszy rzeźba stworzona we współpracy z HOS Gallery instalacja artystyczna autorstwa Norberta Delmana, która do 21 września pozostaje w przestrzeni miejskiej, upamiętniając cały okres trwania wielkiej akcji likwidacyjnej.
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma