środa, 22 stycznia, 2025

Klan Malczewskich

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu niedawno zapraszało na naszym portalu na wystawę prezentującą twórczość dwóch artystów – swego patrona i jego syna. Doskonałym uzupełnieniem tej wystawy jest książka polecana przez wydawnictwo Arkady:

„Klan Malczewskich to opowieść o ojcu i synu, Jacku i Rafale – dwóch wielkich talentach, dwóch silnych osobowościach przejawiających podobne słabości: trudne do opanowania skłonności do druzgoczących romansów i samotności.

Przywołajmy w pamięci dwa obrazy: pierwszy to portret chłopca w słomkowym kapeluszu pracującego z przejęciem nad swym pierwszym obrazkiem; drugi to dziecięcy malunek przedstawiający tatę w kapeluszu. Pierwsze płótno namalował słynny młodopolski symbolista, Jacek Malczewski, drugie – jego syn Rafał, wybitny indywidualista na artystycznej arenie sztuki polskiej. Jacek Malczewski malował obrazy nasycone symbolami, oscylujące wokół problemów miłości, cierpienia, śmierci, wokół spraw narodowych i ogólnoludzkich. Natomiast jednym z motywów w dziełach Rafała Malczewskiego jest znikomość człowieka wobec ogromu przyrody i potężnego, imponującego świata techniki. Dzieliły ich nie tylko różnica wieku, co jest zrozumiałe (ojciec i syn) i style, ale też charaktery. Ojciec „po godzinach” pisywał wiersze i grał w karty na pieniądze, syn kochał rajdy samochodowe i wspinaczkę, której o włos nie przypłacił życiem. Choć na pierwszy rzut oka są zupełnie inni, to w rzeczywistości byli tacy sami… W książce, którą oddajemy do rąk Czytelników, autorki przedstawiają swoich bohaterów tak, aby czytelne były zarówno różnice między nimi, jak i liczne podobieństwa.”

Autorkami „Klanu Malczewskich” są:

Paulina Szymalak-Bugajska – historyk sztuki, kustosz, kierownik Działu Sztuki w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, gdzie sprawuje opiekę merytoryczną nad stałą ekspozycją twórczości tego artysty. Ukończyła historię sztuki oraz Podyplomowe Studium Muzeologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Autorka wystawy „Moja Dusza. Oblicza kobiet w twórczości Jacka Malczewskiego” i redaktorka wydawnictwa towarzyszącego wystawie, współautorka wystaw m.in. „Z mitologią w świat antyku” (2012), „Spotkanie z bajką” (2014), „Młoda Polska – Kobieta. Uroda, ubiór, codzienność” (2015); współautorka wydawnictwa „Jacek Malczewski – znany i nieznany” (2013).

Magdalena Ewa Nosowska ­– absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, doktorantka na Uniwersytecie Warszawskim, pracuje w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Rafałowi Malczewskiemu poświęciła swoja pracę magisterską i kontynuuje badania nad jego twórczością. Pasjonuje się sztuką w jej wymiarze uniwersalnym, ze szczególnym uwzględnieniem międzywojnia i sztuki po 1945 roku. W chwilach wolnych podróżuje albo gotuje. Spełniona mama dwójki pociech Mai i Frania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...