niedziela, 10 grudnia, 2023

50 razy okrążyli ziemię – czyli Bieg Tropem Wilczym

To nie jest proste działanie algebraiczne. Jedenaście edycji – policzyć łatwo. Pewny marker to długość równika – 40 075 km. Reszta to już szacunki. Bo najczęściej na linię startu lokalnych biegów zgłaszało się więcej biegaczy niż osacowanych pakietów. Kiedy w Tropem Wilczym zaczęło biegać wojsko, zarówno w Polsce jak i w pokojowych misjach sojuszniczych NATO, również i te woskowe dystanse pokonywało więcej chętnych niż zakładano produkując dla nich sportowe pakiety. I nawet dystans , ten obligatoryjny na 1963 nie jest sztywnym parametrem, bo wielu organizatorów proponuje dodatkowo biegi na dystansach 5 i 10 km – i tysiące biegaczy wybiera takie właśnie długie trasy.

Ale nawet tymi najskromniej liczonymi parametrami – Bieg Tropem Wilczym, który jest największym biegiem pamięci na  świecie – obiegł kule ziemską już minimum 50 razy!

Zaczęło się od 20 osobowej grupy, która 10 lat temu przebiegła leśnym plenerem 1963 metry (na pamiątkę roku 1963, w którym zginął ostatni Niezłomny w walce zbrojnej – Józef Franczak, ps. Lalek). Kolejny bieg był wydarzeniem stołecznym, trzecia edycja rozbiegła się po Polsce a czwarta wybiegła w świat. Obecnie w Tropem WilczymBiegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych udział bierze ok. tysiąca miejsc na wszystkich kontynentach. Organizują go szkoły, urzędy miast, gmin, parafie, sportowe kluby, fundacje, stowarzyszenia, liderzy społeczni. Inicjatorami często jest młodzież. Udział w nim biorą wszyscy. Od dzieci po seniorów, od sportowców po tych co nigdy nie osiągnęli limitu kroków w popularnych aplikacjach. Na starcie pojawiają się całe rodziny w których najmłodsi to jeszcze wózkowe dzieci, trzymające się za ręce przez cały dystans pary zakochanych, zorganizowane grupy znajomych z pracy czy osiedla, osoby z psimi pupilami, osoby starsze z kijkami nordic walking.

W tym roku bieg odbywa się 5 marca, a dołączyć do niego w swoim mieście można korzystając ze strony tropemwilczym.org

Początek marca to pora kiedy jedne miejsca pobiegną w zimowej scenerii a niektóre będą miały aurę lata. Na wszystkich kontynentach, od Australii i Nowej Zelandii, przez obie Ameryki, Afrykę, miasta europejskie i setki polskich miast i miejscowości w najbliższą niedzielę upamiętnimy polskich Bohaterów Narodowych. Tegoroczny bieg jeszcze bardziej niż poprzedni uświadamia współczesnemu pokoleniu jak wielkie znaczenie i sens miała postawa Żołnierzy Wyklętych. Jak wielką mieli rację broniąc Polskę przed komunistycznym reżimem. Dzisiaj kiedy nie tylko historia ale niestety również rzeczywistość zza wschodniej granicy pokazuje konsekwentne bestialstwo i niszczycielskie zamiary rosyjskiego totalitaryzmu  – ofiara Niezłomnych odświeża spojrzenie na ich misję i na to, że to właśnie nasze pokolenia są beneficjentami ich poświęcenia.

Dziesięć lat temu o Antykomunistycznym Podziemiu Zbrojnym – wiedzieliśmy niewiele.  To były raczej rodzinne historie opatrzone wieloletnią klauzulą milczenia. Kiedy ustanowiono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – zaczęły się pojawiać różne inicjatywy wciągające polską historię do świadomości społecznej.  Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych stał się odpowiedzią na potrzebę zrobienia czegoś wspólnego, rodzinnego i po prostu atrakcyjnego.  W 2013 roku wystartował po raz pierwszy, organizatorem biegu jest Fundacja Wolność i Demokracja. Bieg wpisał się już tradycję obchodów tego dnia pamięci,  jest w podręcznikach szkolnych, Biegowi towarzyszą ogólnopolskie zbiórki krwi, szkolenia pierwszej pomocy, koncerty, wspólne biesiadowanie przy żołnierskiej grochówce, spotkania ze świadkami historii, wystawy, targi książek – jednym słowem projekt uruchamia społeczności lokalne do zorganizowania dnia mądrej i skutecznej integracji. Daje możliwość międzypokoleniowej aktywności, rodzinnej zabawy połączonej z edukacją.

Tekst: Barbara Konarska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Niedzielne zwiedzanie wystaw z archeol...

26 listopada (niedziela), g.11:00-12:00 - ”Niedzielne zwiedzanie wystaw z arche...

Artykuł dr Anny Pluszyńskiej publikowa...

"O zarządzaniu własności intelektualną w muzeum można by mówić językiem korzyśc...

Rok polski (przyroda, kultura, praca, ...

Wystawa „Rok polski (przyroda, kultura, praca, święta i obyczaje w malarstwie p...

Familijny dzień bursztynu w muzeum

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zaprasza w sobotę 18 listopada, w godz...

Śladami polskich pionierów badań staro...

Prezydent Miasta Krakowa - Jacek Majchrowski oraz Dyrektor Muzeum Archeologiczn...