środa, 22 stycznia, 2025

KONCERTY HISTORYCZNE w Willi Decjusza

Marcin Koziak – fortepian

9 recitali fortepianowych

11 godzin muzyki fortepianowej

53 kompozytorów

podróż przez 300 lat muzyki fortepianowej z 18 krajów i 6 kontynentów

1 pianista

Zapraszamy do Willi Decjusza na unikatowy cykl koncertów fortepianowych, ukazujących przekrój dzieł solowej literatury fortepianowej w wykonaniu pianisty – Marcina Koziaka.

Artysta wybierając utwory, które złożą się na program całego cyklu prześledził wpływy, inspiracje, wzajemne relacje między utworami, stylami i technikami kompozytorskimi wykorzystywanymi przez twórców muzyki fortepianowej w Europie i na świecie. Cykl „Koncerty historyczne” obejmuje 9. recitali fortepianowych zawierających muzykę od baroku po XXI wiek, napisaną przez ponad 50 kompozytorów żyjących na 6 kontynentach.

Najbliższy z zaplanowanych koncertów odbędzie się w Willi Decjusza w środę 15 maja o godz. 18.00. Podczas recitalu pianista zaprezentuje wybrane utwory okresu romantyzmu: F. Lista, J. Zarębskiego, J. Brahmsa.

Po koncercie zapraszamy na spotkanie z artystą, przybliżające publiczności fascynujący świat muzyki fortepianowej. W nawiązaniu do programu muzycznego, Marcin Koziak podczas swego spotkania przybliży postać polskiego twórcy Juliusza Zarębskiego, który doskonalił warsztat kompozytorski m.in. pod kierunkiem Ferenca Liszta. Swemu mentorowi Zarębski zadedykował skomponowany przez siebie Kwintet fortepianowy g-moll, uznany później za najwybitniejsze dzieło polskiej kameralistyki romantycznej. Wśród tematów omawianego okresu historii muzyki nie może zabraknąć twórczości wspomnianego węgierskiego autora – Ferenca Liszta, będącego jednym z najwybitniejszych przedstawicieli romantyzmu. Dopełnieniem charakterystyki epoki będzie opowieść o Johannesie Brahmsie, tworzącym w drugiej połowie XIX wieku i świadomie nawiązującym do barokowych oraz klasycznych form. W czasie spotkania publiczność dowie się także, w jaki sposób popularyzowano muzykę w czasach przed radiem i internetem oraz jaką rolę odgrywał w tej dziedzinie fortepian.

Bilety w cenie 15,00 zł i 10,00 zł do kupienia online na stronie:

https://willadecjusza.pl/wydarzenie/koncerty-historyczne lub w Willi Decjusza przed koncertem.

MARCIN KOZIAK

Marcin Koziak urodził się w 1989 roku w Krakowie, w rodzinie o muzycznych tradycjach. W wieku dziesięciu lat wygrał swój pierwszy ogólnopolski konkurs pianistyczny, a rok później debiutował z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej. Koncertował w Europie, Azji i Ameryce Północnej, m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Szwajcarii, Czechach, Austrii, Wielkiej Brytanii, Rosji, Izraelu, USA, Japonii, Chinach, Szwecji, Norwegii, Islandii, Estonii, Rumunii, Chorwacji, Gruzji, na Wyspach Kanaryjskich, Ukrainie i na Węgrzech.

Pianista brał udział w wielu znaczących festiwalach oraz cyklach koncertowych : La Roque d’Anthéron International Piano Festival, Chopin i jego Europa, Rubinstein Piano Festival, Muzyka w Starym Krakowie, Emanacje, La Folle Journée au Japon, La Folle Journée au Varsovie, ASEM Culture and Arts Festival, Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, Kiev Summer Music Evenings.

Jego koncerty były transmitowane przez japońskie radio Ottava, radio France Musique, Polskie Radio i Telewizję Polską. Posiada w swoim w dorobku dwie płyty z muzyką Fryderyka Chopina.

Jest laureatem licznych nagród na międzynarodowych konkursach pianistycznych, m.in. I nagrody na II Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Młodych Pianistów (Budapeszt 2006), II nagrody i trzech nagród dodatkowych na VII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” (Bydgoszcz 2007), III nagrody na X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym (Hastings, Wielka Brytania, 2014); jest również półfinalistą i laureatem trzech nagród pozaregulaminowych XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2010), jak również półfinalistą XIV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie (2014) oraz XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Giny Bachauer w Salt Lake City (2014). W 2021 roku został laureatem III nagrody oraz czterech nagród dodatkowych Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie występując w duecie z Aleksandrą Kuls, natomiast w 2022 roku został laureatem II nagrody oraz nagrody dla najlepszego polskiego zespołu na XXI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi występując z Martą Gidaszewską oraz Robertem Łaguniakiem.

Od 2016 roku pracuje jako pedagog w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Prowadził lekcje mistrzowskie i warsztaty muzyczne w Polsce i Chinach. Od kilku lat współpracuje również z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci.

Sylwia Miłkowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...