niedziela, 22 grudnia, 2024

Koniec miesiąca w Operze Wrocławskiej z dwoma rzadkimi tytułami

W ostatnie dni października Opera Wrocławska zaprasza na dwa wyjątkowe, rzadko wykonywane dzieła – Requiem Giuseppe Verdiego oraz Manekiny Zbigniewa Rudzińskiego.

W ostatnich dniach miesiąca na scenie Opery Wrocławskiej zostaną zaprezentowane dwa wyjątkowe dzieła – 26, 27 i 29 października Requiem Giuseppe Verdiego oraz 30 i 31 października Manekiny Zbigniewa Rudzińskiego.

REQUIEM

Giuseppe Verdi jest jednym z nielicznych kompozytorów, którzy świadomie ograniczyli swoją twórczość właściwie tylko do jednego gatunku muzycznego – opery. Messa da Requiem jest wyjątkiem od tej reguły. Swoją Mszę żałobną Verdi napisał w 1874 r. z okazji pierwszej rocznicy śmierci pisarza Alessandra Manzoniego. Jednak koncepcja dzieła powstała kilka lat wcześniej – w 1869 r., kiedy to kompozytor zaprosił do współpracy innych dwunastu twórców, by stworzyć Requiem pamięci Gioacchino Rossiniego. Verdi w pierwszej kolejności napisał część Libera me. Jednak projekt napisania wspólnego dzieła się nie powiódł. Kompozytor nie stracił zapału i postanowił sam skomponować wielkie dzieło. Messa da Requiem jest z pewnością utworem sakralnym, jednak operowe formy, w których całe swoje twórcze życie poruszał się Giuseppe Verdi, wzięły górę nad ogólną strukturą dzieła. W efekcie, jak twierdzi część krytyków, powstała „opera o sprawach ostatecznych”. Prawykonanie odbyło się pod batutą samego kompozytora w maju 1874 r. w kościele San Marco w Mediolanie, a w kolejnych dniach Msza została wykonana w Teatro alla Scala, a także w Paryżu, Wiedniu i Londynie. Obok Requiem d-moll Mozarta, Messa da Requiem Verdiego obecnie jest jedną z najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych mszy żałobnych.

Podczas koncertów usłyszymy solistów: Jolanta Wagner (sopran), Jadwiga Postrożna (mezzosopran, 26 i 29.10), Barbara Bagińska (27.10), Mihail Mihaylov (tenor), Grzegorz Szostak (bas); chór przygotowany przez Annę Grabowską-Borys oraz orkiestrę Opery Wrocławskiej pod batutą Georgiosa Balatsinosa.

MANEKINY

Miłośnicy opery i literatury ponownie mają powód do ekscytacji. Opera Wrocławska po raz kolejny (premiera po 40 latach odbyła się 1 marca 2024 r.) zaprasza na tę wyjątkową operę kameralną Zbigniewa Rudzińskiego. Manekiny sąinspirowane prozą Brunona Schulza. Spektakl z pewnością przeniesie widzów w świat surrealizmu i refleksji, w którym zgłębione zostaną tematy wiecznie eksplorowane w literackich arcydziełach autora „Sklepów cynamonowych”.  W dziele główną postacią jest kupiec bławatny, a zarazem twórca – Jakub, któremu towarzyszą Polda i Paulina – żywe manekiny, istoty niepełne. Ich śpiew jest w rzeczywistości mechaniczną mową nakręconych kukieł. Pojawia się też Adela, której odpowiednikiem jest służąca z opowiadań Schulza, postać niema. Na scenie obecny jest również szereg postaci surrealistycznych, zjaw, takich jak Magda Wang, (kobieta z pejczem z masochistycznych rysunków Schulza), czy nieszczęśliwa Królowa Draga, Edzio Kaleka i Anarchista Luccheni. Manekiny zostały wystawione po raz pierwszy w Operze Wrocławskiej w 1981 roku. Opera została zamówiona przez Roberta Satanowskiego – ówczesnego dyrektora Państwowej Opery we Wrocławiu – który sam objął kierownictwo muzyczne we współpracy dyrygenckiej z Lucjanem Laprusem. Reżyserem spektaklu był Marek Grzesiński, scenografię stworzył Janusz Wiśniewski, a kostiumy zaprojektowała Irena Biegańska. Obecna inscenizacja „Manekinów” jest realizowana przez Kamilę Siwińską, dla której dodatkową inspiracją do stworzenia nowej formy spektaklu jest jeden z niewielu zachowanych dowodów na istnienie licznej społeczności żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim.

Realizatorzy i obsada:

Dyrygent – Trajan Muryń

Inscenizacja, reżyseria, scenografia – Kamila Siwińska

Kostiumy – Martyna Cierpisz

Choreografia – Katarzyna Witek

Jakub – Tomasz Rudnicki

Polda – Liliana Jędrzejczak

Paulina – Aleksandra Malisz

Draga – Barbara Bagińska

Adela/Magda Wang – Eliza Kruszczyńska

Edzio Kaleka – Jędrzej Tomczyk

Anarchista Luccheni – Aleksander Zuchowicz

Szczegóły i bilety na: www.opera.wroclaw.pl

Agnieszka Kasprzyszak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...