poniedziałek, 16 września, 2024

Konkurs na mural

W 1945 r. Kostrzyn nad Odrą był areną zażartych walk, które trwały pełne dwa miesiące (od końca stycznia do końca marca). Ślady tych walk widoczne są po dzień dzisiejszy w krajobrazie miasta. Jednym z ważnych epizodów na początku oblężenia Kostrzyna był niespodziewany rajd czołgów Armii Czerwonej od północnej strony miasta aż do jego centrum w dniu 31.01.1945 r. Pozbawione wsparcia czołgi musiały zawrócić, trzy z nich zostały zniszczone ostrzałem z pancerfaustów przez niemieckich obrońców. Dwa z nich utknęły w rejonie wiaduktu kolejowego na linii Kostrzyn-Berlin nad ul. Niepodległości.

Z okazji zbliżającej się 80. rocznicy zakończenia walk o Kostrzyn chcielibyśmy upamiętnić to wydarzenie wykonując na ścianie wewnętrznej wiaduktu mural z motywem walk o miasto oraz zniszczonych czołgów. Poszukujemy artystów indywidualnych lub zespołu, który posiada doświadczenie w realizacji tego typu przedsięwzięć. Ogłaszamy niniejszym konkurs na projekt i wykonanie muralu. Szczegóły podajemy w załączniku.

Obecny wygląd wiaduktu przedstawia opłakany widok. Szare, betonowe ściany, ze zniszczoną, nigdy nie remontowaną powierzchnią, obklejone pozostałościami papierowych plakatów i ogłoszeń, pomazane przez pseudograficiarzy. Naniesienie na nie grafiki (po wcześniejszym oczyszczeniu ściany) miałoby nie tylko walor edukacyjny, ale i estetyczny i byłoby nawiązaniem do historii tego miejsca. Zgodę właściciela wiaduktu (PKP Zielona Góra) posiadamy.

Planujemy ponadto ustawienie przed wiaduktem tablicy informacyjnej na temat samego muralu oraz na temat wydarzeń z 31 stycznia 1945 r. Zachęcamy do uczestnictwa w konkursie. Autor i jego dzieło na wiele lat pojawią się w przestrzenie publicznej miasta. W razie zapytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego 607 770 233.

Więcej: Konkurs na mural – Muzeum Twierdzy Kostrzyn nad Odrą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Europejskie Dni Dziedzictwa w Wielkopo...

Przygotowaliśmy specjalny program kulturalno-edukacyjny związany z historią pra...

Kolekcjonerka. Teresa Szwedkowicz (193...

Wystawa przybliża problematykę kolekcjonerstwa prywatnego i antropologii rzeczy...

KONFERENCJA NAUKOWA „AXENTOWICZ. W 165...

Zapraszamy serdecznie na  konferencję naukową "AXENTOWICZ. W 165 ROCZNICĘ ...

Muzeo – Najczęściej wybierany system d...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...

XI Międzynarodowa Konferencja Konserwa...

TERMIN I MIEJSCE KONFERENCJI Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spo...