czwartek, 7 listopada, 2024

Krakowskie Noce rozpoczną się w kinach studyjnych

Nocą Kin Studyjnych rozpocznie się tegoroczna edycja Krakowskich Nocy. Cykl, który potrwa od kwietnia do października, to okazja do spotkań z krakowską kulturą organizowanych w formie wieczornych wydarzeń. Tradycyjnie jako pierwsza odbywa się Noc Kin Studyjnych, a następnie Noc Muzeów, Teatrów, Tańca, Jazzu, Cracovia Sacra i Poezji.

Krakowskie Noce to cykl wydarzeń kulturalnych, które każdego roku przyciągają liczne grono mieszkańców i osób odwiedzających miasto. To popularyzacja uczestnictwa w kulturze, promocja dziedzictwa oraz potencjału twórczego. Projekt składa się z siedmiu odsłon, które bardzo mocno wpisały się w kulturalny kalendarz Krakowa: Noc Muzeów (odbywa się od dwóch dekad – od 2004 r.), Noc Teatrów i Noc Jazzu (od 2007 r.), Noc „Cracovia Sacra” (od 2008 r.), Noc Poezji (od 2011 r.) Noc Tańca (od 2018 r.) oraz „najmłodsza” Noc Kin Studyjnych – organizowana od 2020 r.

Program każdej nocy jest niepowtarzalny, zbudowany wokół tematu przewodniego bądź prezentujący premiery i projekty ostatniego sezonu artystycznego. Noce mają stałe grono fanów i każdego roku przyciągają tysiące krakowian i gości – w ubiegłorocznej edycji cyklu wzięło udział około 200 tys. osób, a sam projekt w plebiscycie portalu Love Kraków został uznany za wydarzenie roku 2023.

Z propozycji krakowskich kin studyjnych będzie można skorzystać 20 kwietnia. Co przygotowały Kino Pod Baranami, Mikro, Kijów, Paradox, Agrafka, Kika i Sfinks?

− Nocą Kin Studyjnych rozpoczynamy tegoroczny cykl Krakowskie Noce. Na sobotę, 20 kwietnia specjalną ofertę przygotowały krakowskie kina, a w kolejnych miesiącach zaprosimy również do muzeów, teatrów, księgarń, klubów, na miejskie place, do domów kultury, kościołów, a nawet w miejsca na co dzień niedostępne dla odwiedzających. Wszędzie tam, gdzie odbędą się specjalnie przygotowane przez miasto we współpracy z partnerami projekcje, pokazy, spektakle, spotkania, warsztaty, wystawy, koncerty i różne ciekawe wydarzenia cyklu Krakowskie Noce 2024 – mówi Jadwiga Gutowska-Żyra p.o. dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Noc Kin Studyjnych inauguruje tegoroczny cykl

Kino Pod Baranami, Mikro, Kijów, Paradox, Agrafka, podgórska Kika i nowohucki Sfinks − wszystkie krakowskie kina studyjne wspólnie świętują 5. Noc Kin Studyjnych.

Paradox proponuje wielowymiarową refleksję nad sztuką filmową i magią kina. Będziemy towarzyszyć Sammy’emu Fabelmanowi alter ego Stevena Spielberga w trudach dorastania i początku fascynacji medium filmowym oraz irańskiemu reżyserowi w zdalnym zarządzaniu ekipą filmową spoza granic totalitarnego państwa. Może poczujemy, że kino Empire mogłoby być także naszą przystanią. Paradox proponuje też plenerowy pokaz „Kino w ogrodzie” podczas którego będziemy przeżywać gorycz po stracie przyjaciela i wielkiego aktora oraz spoglądać na środowisko filmowe w bardzo osobistym filmie Andrzeja Wajdy „Wszystko na sprzedaż”.

Kameralne Mikro świętuje Rok Gombrowicza „Pornografią”, a Agrafka urodziny Jerzego Stuhra, na których „Wodzirejem” oraz „Amatorem” kina będzie sam Profesor. W Sfinksie skapitulujemy przed irlandzką inwazją − wspaniałych aktorów. Na ekranach w Nowej Hucie zagoszczą m.in. Collin Farrel, Jessie Buckley, Paul Mescal i Cillian Murphy.

W kinie Kijów czekają na nas „Hity Krakowskiego Festiwalu Filmowego” o których opowie dyrektor festiwalu Krzysztof Gierat. W Kinie Pod Baranami odbędą się dwa wyjątkowe pokazy filmów Wima Wendersa „Niebo nad Berlinem”. Będziemy je podziwiać z projektora 35 mm, a hołd złożony choreografce Pinie Bausch obejrzymy w 3D. Reżyser czekał ponad 20 lat aż technologia kinowa dojrzeje do jego wizji i pozwoli przestawić widzom ten niezwykły dokument w zamierzony sposób.

W repertuarze przygotowanym przez podgórską Kikę znajdziemy obrazy prezentujące różne oblicza kina studyjnego, w tym propozycje dla dzieci w wieku od 4 lat. Na najmłodszych czeka spotkanie z przygodami Baltazara Gąbki, Smoka Wawelskiego, Bartoliniego Bartłomieja herbu Zielona Pietruszka oraz Don Pedra − szpiega z Krainy Deszcowców, karramba!

20 kwietnia w godzinach 10.00–14.30 odbędzie się także Kinowa Gra Miejska organizowana przez Fundację Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison prowadzącą kina Agrafka i Kika we współpracy z Muzeum Fotografii w Krakowie – MuFo Józefitów. Uczestnicy będą podróżować śladami krakowskich kin studyjnych. A o godz. 12.00 w Pałacu Potockich rozpocznie się organizowany przez Kino Pod Baranami panel dyskusyjny − rozmowa o zmieniających się sposobach prezentacji filmów w kinach i o wpływie tych zmian na rozwój kin studyjnych. Wezmą w niej udział filmoznawca Iwo Sulka i specjalista od nowych technologii w kinie Krzysztof Bojakowski (firma Kinekspert). Spotkanie poprowadzi Maciej Gil – historyk kina i badacz dziejów kultury filmowej.

Szczegółowy program 5. Nocy Kin Studyjnych znajduje się na stronie krakowskienoce.pl. Bezpłatne wejściówki na poszczególne seanse będzie można odbierać w kasach poszczególnych kin od piątku, 12 kwietnia. Jedna osoba może odebrać maksymalnie dwa bilety – na seanse dla dorosłych i maksymalnie cztery bilety na seanse dla dzieci. Nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji miejsc.

Terminy tegorocznych Krakowskich Nocy

Pierwszą odsłoną cyklu jest organizowana od pięciu lat Noc Kin Studyjnych. Terminy pozostałych Krakowskich Nocy przedstawiają się następująco:

  • Noc Muzeów: 17 maja
  • Noc Tańca: 8 czerwca
  • Noc Teatrów: 15 czerwca
  • Noc Jazzu: 13 lipca
  • Noc Cracovia Sacra: 14 i 15 sierpnia
  • Noc Poezji: 11–13 października.

Organizatorem cyklu jest Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, który przygotowuje poszczególne Noce we współpracy z instytucjami kultury i partnerami. Wszystkich, którzy chcieliby współtworzyć program Krakowskich Nocy, zapraszamy na stronę krakowskienoce.pl, gdzie można znaleźć szczegóły o poszczególnych odsłonach cyklu oraz informacje o aktualnie trwających naborach propozycji do programu poszczególnych odsłon.

Zachęcamy też do śledzenia profilu Krakowskich Nocy na Facebooku i Instagramie.

UM Kraków

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...