poniedziałek, 27 maja, 2024

Kult maryjny w wierzeniach ludowych

29.04.2024 roku o godzinie 18.00 w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie, ul. Krakowska 10,  nastąpi otwarcie wystawy: „Kult maryjny w wierzeniach ludowych”.

Kult Matki Bożej w polskiej tradycji, wierzeniach i religijności ludowej jest powszechny i rozbudowany, posiada też zróżnicowane oblicza i sfery wyrażenia miłości, wiary, uwielbienia. Stanowi złożone i bogate zjawisko nasycone głębią przeżyć religijnych, mocno zakorzenione w sięgającej średniowiecza tradycji. Kult Maryi – Matki Bożej, pełnej miłości macierzyńskiej, opiekuńczej i łagodnej Pani, Orędowniczki grzeszników, ale też Królowej, Madonny był zawsze ważny dla ludu i blisko związany z jego wiarą i obyczajowością.

Na wystawie pokazane zostaną różne aspekty ludowej religijności i wierzeń związanych z kultem maryjnym, w oparciu o zgromadzone w zbiorach liczne eksponaty.  Na ekspozycji zaprezentowana zostanie galeria obrazów, oleodruków z różnorodnymi wizerunkami Maryi, spotykanymi najczęściej w naszym regionie. Część z nich będzie udostępniona po raz pierwszy. Zaaranżowane zostaną także scenki z elementami ilustrującymi wiejską obyczajowość, estetykę i religijność związaną z kultem Matki Bożej. Interesującym fragmentem wystawy będzie również pokazanie wizerunków Matki Bożej w twórczości artystów ludowych z regionu tarnowskiego.

Kuratorka wystawy: Urszula Gieroń

Wystawa czynna: 29.04. – 31.08.2024 r.

Ewelina Kuboń

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Spotkanie

Bassanti postanawia popełnić samobójstwo. Nie byłoby w tym nic dziwnego, g...

Van Eyck. Zbliżenia

W tej fascynującej książce przyglądamy się z bliska dziełom jednego z ...

Festyn Zielonoświątkowy

Zapraszamy na Festyn Zielonoświątkowy, który odbędzie się 19.05.2024 r. w godzi...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...