czwartek, 20 czerwca, 2024

Lato w MIiT: Ogród Doświadczeń im. St. Lema

11 i 12 lipca, godz. 15:00 

Detektywi pogody – Efekt cieplarniany a globalne ocieplenie  

Na Ziemi, kumulacja ciepła pochodzącego z promieniowania słonecznego to efekt cieplarniany. Dzięki temu naturalnemu zjawisku na naszej planecie mamy dodatnie temperatury. Aktualnie obserwowany jest efekt wzrostu globalnego ocieplenia, jest on niekorzystny i jest spowodowany działalnością człowieka. Na zajęciach wyjaśnimy, jaki związek ma atmosfera ziemska z efektem cieplarnianym. Zapoznamy się również z pojęciem albedo, wyjaśnimy, jaki jest związek zmiany albedo ze zmianą temperatury obserwowanej na Ziemi. 

13 i 14 lipca, godz. 15:00 

Detektywi pogody – Kiedy z nieba pada deszcz?  

Opady atmosferyczne powstają na skutek procesów zachodzących w chmurach. Kropelki wody i kryształki lodu, z których składają się chmury, są bardzo małe i dlatego unoszą się swobodnie w powietrzu. W odpowiednich warunkach małe krople mogą łączyć się ze sobą, tworząc krople duże i ciężkie. Kiedy krople są zbyt ciężkie, by móc unosić się, wypadają z chmur w postaci deszczu. Oprócz deszczu i śniegu, do opadów atmosferycznych zaliczamy mżawkę, krupę oraz grad. Na zajęciach wyjaśnimy zjawiska opadów atmosferycznych oraz nauczymy się je rozpoznawać i nazywać.

25, 27, 28, 29 i 31 lipca, godz. 15:00 

Poznajemy kosmiczne wynalazki – Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba  

Aby zobaczyć odległe obiekty w Kosmosie, astronomowie używają teleskopów. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba jest przykładem teleskopu zwierciadlanego, którego astronomowie będą używać do oglądania bardzo odległych galaktyk. Lustro Webba jest wyjątkowe, składa się z 18 mniejszych luster, które współpracują ze sobą. Na zajęciach wykonamy model zwierciadła o kształcie sześciokąta. 

16 i 17 sierpnia, godz. 15:00 

Detektywi pogody — Chmury i zjawiska pogodowe 

Obserwując chmury, można prognozować czy w najbliższej przyszłości będzie padał deszcz. Niskie, rozległe, szare chmury zwiastują długotrwałą mżawkę. Chmury kłębiaste zazwyczaj nie dają opadów i najczęściej oznaczają dobrą pogodę. Zapraszamy na zajęcia, na których dowiemy się, które chmury zwiastują burze i skąd biorą się gwałtowne zjawiska pogodowe takie jak trąby powietrzne. 

18 i 19 sierpnia, godz. 15:00 

Detektywi pogody — Poziom mórz i oceanów a topnienie lodu morskiego  

Ostatnie badania pokazują, że lód morski Arktyki topi się szybciej, niż oczekiwano. Arktyczny lód topnieje, co powoduje napływ słodkiej wody do wody morskiej, która staje się mniej zasolona i przez to mniej gęsta. 
Dodatkowo temperatura wód na całym świecie podnosi się, przez co podnosi się poziom mórz i oceanów. Przykładowo już teraz na wyspach leżących na Pacyfiku, są państwa, które są zagrożone zalaniem przez otaczające je wody Oceanu Spokojnego. Wzrost poziomu mórz i oceanów, na skutek ocieplenia klimatu, w przyszłości doprowadzi do tego, że wiele miejsc zniknie pod wodą. 

21, 22, 23, 24 i 25 sierpnia, godz. 15:00 

Poznajemy kosmiczne wynalazki – Solar Orbiter – co to jest?  

Wykonamy model Układu Słonecznego, aby lepiej zrozumieć skalę odległości planet oraz dowiemy się jak wyznaczyć godzinę za pomocą modelu zegara słonecznego. 


Udział w zajęciach wliczony jest w cenę biletu do Ogrodu Doświadczeń.  

Obowiązują zniżki w ramach:

– Krakowskiej Karty Rodzinnej

– Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem

– Karty Krakowskiej.

Odpowiedni dokument uprawniający do zniżki należy okazać przy zakupie biletu w kasie.

Prosimy o dokonanie wcześniejszej rezerwacji. Zgłoszenia przyjmowane są od wtorku do soboty w godzinach od 10:00-18:00 telefonicznie – 12 428 66 00 wew. 11 lub mailowo: rezerwacja@mit.krakow.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...