piątek, 26 kwietnia, 2024

Lato w Muzeum Warszawy

Wakacje w mieście? Koniecznie z Muzeum Warszawy i jego oddziałami! Ciekawy program wydarzeń czeka na dorosłych, młodzież i dzieci oraz wszystkich, którzy niedawno przybyli do stolicy lub uczą się języka polskiego. Na wystawach, w kinie i w przestrzeni miasta będzie aktywnie, kreatywnie i inspirująco!

Kino Syrena

Chłodna sala kinowa to najlepsze schronienie przed upałami. Kameralne Kino Syrena, usytuowane na Rynku Starego Miasta 42, po niedawnym ponownym otwarciu pokazuje najlepsze dokumenty i klasyki polskiego kina, tytuły z Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity oraz filmy nagradzane na światowych festiwalach.

Premierowo prezentujemy film fabularny Margot i Alma w reżyserii Anaïs Volpé. Pełnometrażowy debiut reżyserski Volpé oparty jest na autorskim scenariuszu. Historię wystawionej na próbę dziewczyńskiej przyjaźni i pragnienia wolności okrzyknięto nowym głosem kina na zeszłorocznym festiwalu w Cannes.

Poza głośną premierą na ekranie Kina Syrena pojawią się docenione tytuły z ostatniej, 19. edycji Millennium Docs: Wulkan miłości, Trzy minuty zawieszone w czasie czy Po co nam architekci?

Repertuar dopełniają tytuły nawiązujące do wystaw czasowych, jak Twarze plaże Agnes Vardy (Celina Osiecka. Usługi fotograficzne), Duch Bauhausu (Białoszewski nieosobny), Malarka i złodziej (Gildia).

repertuar Kina Syrena w lipcu


Muzeum Woli

Wystawa Białoszewski nieosobny otworzyła się 30 czerwca, w setną rocznicę urodzin artysty. Poza wizytą na wystawie warto sprawdzić program wydarzeń towarzyszących, przygotowany we współpracy z Fundacją Mirona Białoszewskiego.

Dzielnica Wola w życiu i twórczości Mirona Białoszewskiego, współzależności artystyczne, czy współczesne konteksty jego dzieł – wszystko to przybliżą m.in. oprowadzania po wystawie (wybrane czwartki i soboty), wykłady (pierwszy tydzień sierpnia) i warsztaty rodzinne (wybrane niedziele).

Cykl Wieczór opowieści będzie niezwykłą okazją, by usłyszeć opowieści przyjaciół wspominających Białoszewskiego i jego przyjaciół, artystów z którymi współpracował. 9 lipca o godz. 17:00 Anna Sobolewska, jedna z aktorek teatrów współtworzonych przez Mirona Białoszewskiego, opowiadać będzie nie tylko o kreowaniu ról i spektakli, ale również przybliży działania wokół artystycznego eksperymentu nazywanego „filmikowanie”.

W sobotę 20 sierpnia o 14:00 ruszymy na spacer ulicą Chłodną. Wolskie corso, reprezentacyjna ulica Woli – tutaj dla Mirona Białoszewskiego zaczęło się powstanie, tu toczy się akcja Pamiętnika z powstania. Również przedwojenny koloryt i złożoność tego miejsca wpłynęły na twórczość Białoszewskiego.


Muzeum Warszawskiej Pragi

Bohaterką wystawy Celina Osiecka. Usługi fotograficzne jest autorka tysięcy portretów warszawianek i warszawiaków. W 1968 roku uzyskała tytuł Mistrza rzemiosła w dziedzinie fotografowanie, a następnie otworzyła własny zakład, który prowadzi nieprzerwanie do dziś. Prezentacja zdjęć autorstwa Celiny Osieckiej to także dokument półwiecza historii rzemiosła fotograficznego. Świadectwo zmian, które zaszły w dziedzinie fotografii, w kulturze, modzie i obyczajowości. Ten aspekt wystawy szczególnie podkreśla program wydarzeń towarzyszący wystawie.

W wakacje będzie można wziąć udział w warsztatach z tradycyjnych technik retuszu fotograficznego (25.08).

20, 21 i 22 lipca w Muzeum Warszawskiej Pragi powstanie amatorska ciemnia fotograficzna. Odbędą się warsztaty i pokaz procesu naświetlania i wywoływania czarno białych odbitek za pomocą kultowego powiększalnika Krokus, produkowanego w Polskich Zakładach Optycznych w Warszawie.

program wydarzeń towarzyszących wystawie Celina Osiecka. Usługi fotograficzne

Scena letnia powróciła na dziedziniec Muzeum Warszawskiej Pragi! W ramach trzeciej edycji popularnej imprezy każdego wakacyjnego tygodnia odbędzie się występ innego oryginalnego zespołu, wykonawcy czy wykonawczyni. Zabrzmią m.in. pieśni żydowskie Ukrainy (Shpil Mir a Dumke, 16.07), flamenco ze słowiańską duszą (Madrugada, 30.07) czy muzyka międzywojnia (Ferajna Jastrzębskiego, 2.08).

pełen program Sceny Letniej

Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu m.st. Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.

Na przełomie sierpnia i września Muzeum Warszawskiej Pragi ponownie ugości Festiwal Warszawa Singera. Na Scenie letniej wystąpi Karolina Cicha w projekcie Jidyszland. Pieśni żydowskie z Podlasia (2.09), odbędą się także warsztaty żydowskiej wycinanki, spacer śladami praskich Żydów i oprowadzania po modlitewniach, które są częścią ekspozycji stałej i to właśnie dzięki ich odkryciu w oficynie budynku Muzeum Warszawskiej Pragi zajęło właśnie Targową 50/52.

16.07 w ramach cyklu Prawobrzeżni odbędzie się spacer Praskie kamienice i przedsiębiorcze prażanki, śladem ważnych dla warszawskiej Pragi kobiet.

W lipcu i sierpniu będzie też można popracować w Warsztacie rzemieślniczki. Ewelina CzaplickaRaducha, artystka i projektantka, poprowadzi cykl warsztatów związanych z rzemiosłem i projektowaniem. Punktem wyjścia będą tradycyjne rzemiosła obecne na Pradze, np.: kaletnictwo, krawiectwo, szewstwo, stolarstwo. Powstaną chodaki, rękawice ochronne czy turbany.

Cykl towarzyszy wystawie Olgi Micińskiej Gildia w Galerii Rynek 30.


Muzeum Warszawy

Na Rynku Starego Miasta wciąż króluje Grażyna Hase. Zawsze w modzie. Wystawę poświęconą ikonie polskiej mody oglądać można do 11 września.

Oprowadzania po wystawie odbywają się w każdą niedzielę o godz. 16:00. Dodatkowo 24.07 i 21.08 (weekendy darmowego wstępu) będą tłumaczone na język ukraiński. 24.07 przygotowano także oprowadzanie sensoryczne dla osób z dysfunkcją wzroku, a 28.08 z tłumaczeniem na Polski Język Migowy.

Warsztaty rodzinne mają miejsce w soboty. Tematy: Rodzinne zwiedzanie z rysowaniem, Materiał na zabawę!, Pomysły z kapelusza.

Oglądanie wystawy Grażyna Hase. Zawsze w modzie z najmłodszymi uczynią ciekawszym karty do rodzinnego zwiedzania – dostępne po polsku, angielsku i ukraińsku.

Dorośli i młodzież także mogą twórczo spędzić czas na wystawie. 23.07 i 27.08 lubiany cykl Szkicownik
warszawski
zagości wśród strojów i projektów z wystawy Grażyny Hase.

pełen program wydarzeń towarzyszących wystawie Grażyna Hase. Zawsze w modzie

Wystawę główną Rzeczy warszawskie także warto zobaczyć z kartą do rodzinnego zwiedzania lub spędzić Niedzielę z opowieścią. Poszukiwacze rzeczy to wyjątkowa karta z zagadkami, na które odpowiedzi kryją się w zakamarkach wystawy głównej. Karty i oprowadzania są dostępne w języku polskim i ukraińskim.

Ciekawi Warszawy to wyjątkowa oferta zajęć dla dzieci i młodzieży, którzy w niedużych grupach mogą poznać legendy warszawskie, rolę Wisły w historii i współczesności miasta czy warszawskie firmy, projektantów i modę.

Moje muzeum, moja opowieść to program dla obcokrajowców uczących się języka polskiego. Niecodzienne przedsięwzięcie polega na współtworzeniu wystawy w Muzeum Warszawy. Uczestnicy i uczestniczki zostają kuratorami i wspólnie przygotowują własną wystawę po polsku. Przejdą przez cały proces – od koncepcji przez przygotowanie materiału po wernisaż, a nawet oprowadzanie gości. Wszystko po polsku, wzbogacone o naukę języka polskiego jako obcego.

Pałac to interwencja artystyczna Diany Lelonek. Artystka w magazynach Muzeum zwróciła uwagę na zbiory archeologiczne z miejsca, w którym stał Pałac Saski. Kartony pełne potłuczonych naczyń, płytek podłogowych i stiuków, resztek jedzenia, ości ryb i kości zwierząt. Choć nie wyglądają jak pałacowe skarby, to pozostałości życia toczącego się w różnych okresach w miejscu, w którym stał Pałac Saski.

28.07, w ramach bezpłatnego czwartku, o projekcie opowie sama twórczyni, Diana Lelonek.


Centrum Interpretacji Zabytku

CIZ wita lato powrotem do stacjonarnej formy lubianych wykładów z cyklu Miasto i jego muzeum. W lipcowe wtorkowe wieczory będzie można wyruszyć w podróż do Drezna, Neapolu i Paryża.

W czwartek, 7.07, Centrum Interpretacji Zabytku zaprasza na spotkanie z Agnieszką Dąbrowską, kuratorką wystawy Grażyna Hase. Zawsze w modzie. Wykład i prezentacja przypomną warszawskie adresy związane z Hase i historią mody ostatniego półwiecza.


Spacery, wędrówki i mikrowyprawy

Muzeum Warszawy od zawsze zachęca do spędzania czasu aktywnie i na świeżym powietrzu. Najlepiej z dawką wiedzy i opowieści o Warszawie!

Spacer z plecakiem to gra terenowa, którą można bezpłatnie wypożyczyć w kasie Muzeum na Rynku Starego Miasta w każdy czwartek. Uczestnicy i uczestniczki podążają za wskazówkami zamieszczonymi w instrukcji, korzystając przy tym z przedmiotów znajdujących się w wypożyczonym zestawie – plecaku. Idealna zabawa dla rodzin z dziećmi +7, młodzieży i dorosłych. Dostępna także w języku angielskim.

Spacer ze szkicownikiem to wyjątkowa wersja Szkicownika warszawskiego: zajęć dla młodzieży i dorosłych polegających na wspólnym szukaniu inspiracji i rysowaniu warszawskiej Starówki i jej okolic. Zajęcia odbywają się w plenerze, rano – zanim Starówkę zaleje żar letniego słońca i tłum turystów.

Terminy: 24.07, 6.08, 27.08.

W każdym momencie ruszyć można na Spacer warszawski: to trasy spacerów z opisami miejsc, pomników i zabytków, fotografiami, a także nagraniami do wysłuchania. Żeby wyruszyć na spacer trzeba ze sobą zabrać naładowany telefon, w którym otworzycie mapę Google z zaznaczonymi punktami trasy, obejrzycie zdjęcia i odtworzycie nagrania. Trasy prowadzą przez Stare Miasto i Barbakan oraz dzielnice Warszawy, a także przez jej zielone zakątki.

Rodzinne spacery po Pradze tłumaczone na język ukraiński odbędą się w cztery wakacyjne soboty (9.07, 30.07, 6.08, 20.08). Spacerom po najciekawszych miejscach po prawej stronie Wisły – Saskiej Kępie, Kamionku i Pradze, towarzyszyć będą niezwykłe historie i legendy. Nie zabraknie również wskazówek praktycznych i opowieści o codziennym życiu miasta. Spotkania będą okazją do poznania Warszawy, zapytania o interesujące rzeczy, ale także do odpoczynku i integracji.

Każdy sierpniowy czwartek o 17:00 startuje Mikrowyprawa do Warszawy! Podczas spacerów będzie można zajrzeć w zielone zakamarki stolicy, podpatrzeć jej najmniejszych mieszkańców i mieszkanki oraz poznać otaczające nas na co dzień rośliny, od tych najmniejszych, po te ogromne. Spróbujemy przyjrzeć się miastu na nowo i znaleźć w nim tętniące życie, którego często nie zauważamy. Na spacery zapraszamy w szczególności nowych mieszkańców i nowe mieszkanki Warszawy. Spotkania będą odbywać się w języku polskim na poziomie B1. Szczegóły wkrótce.

W letnie soboty o godz. 11:00 wyruszymy także na Spacery z ziołami. Muzeum Farmacji zaprasza na wycieczkę na Plażę Romantyczną, do Lasu Bródnowskiego i Lasu Kabackiego (16.07, 20.08, 17.09). Tereny zielone w mieście są bogatymi w gatunki roślin siedliskami. Zarówno parki, jak i dzikie tereny zielone to tętniące życiem miejsca, w których rosną fascynujące i piękne rośliny. Wśród nich i te o właściwościach leczniczych, które mogą być zdrowym i smacznym urozmaiceniem diety. Prowadzi Karol Szurdak – etnobotanik, biolog i technik farmacji. Wyjaśni, dlaczego rośliny te rosną tuż obok nas, oraz co powoduje, że wybierają konkretne miejsca, mimo że ich obecność często nie przypada nam do gustu. Po tych warsztatach zupełnie inaczej spojrzycie na zieleń wokół nas.


Jeszcze więcej atrakcji dla dzieci i młodzieży

Grupy zorganizowane goszczące dzieci i młodzież z Ukrainy mogą ciekawie i twórczo spędzić czas na zajęciach w Muzeum Warszawy. Tematy: Muzealny detektyw, Szaleństwo kolekcjonowania, Kształty i kolory, Bajki, baśnie, animacje. Każde spotkanie dostosowane do potrzeb uczestników.

Lato w mieście! to inspirujące spotkania w muzeum i w plenerze. Zajęcia stacjonarne odbędą się w kilku lokalizacjach: Muzeum Warszawy i bibliotece, Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Woli, Muzeum Warszawy, Muzeum Farmacji, Centrum Interpretacji Zabytku i Muzeum Drukarstwa. Każde miejsce zaoferuje zajęcia o innej tematyce: odnoszące się do historii, kultury, zjawisk społecznych, opowieści i legend.

Działania interaktywne i twórcze, zagadki i ciekawostki sprawią, że wizyta w muzeum będzie niezapomnianym przeżyciem!


Oferta zajęć on-line jest do dyspozycji zawsze, także w czasie, gdy wizyta w muzeum nie jest możliwa. Fenomen Warszawy, tajemnice miasta, jego historia i legendy – wszystko to przedstawione w angażujący, połączony z zabawą i odkrywaniem skarbów stolicy. Większość propozycji można realizować z niewielkim udziałem narzędzi ekranowych lub zupełnie poza nimi.

Muzeum Farmacji zaprasza do udziału w akcji Raz, dwa, trzy Warszawiakiem jesteś Ty! Pasjonująca gra miejska pozwala odkryć historię Warszawy przez rozwiązywanie zadań i zagadek na darmowych kartach, dostępnych w dwóch poziomach trudności.

Muzeum Drukarstwa zaprasza młodzież i dorosłych na warsztaty Hapa Zome. To japońska technika naturalnego druku, gdzie farbę zastępuje barwnik zawarty w świeżych kwiatach i liściach. Polega na ułożeniu roślinnej kompozycji, a następnie, przy użyciu młotka, wbiciu pigmentu w materiał – papier lub tkaninę. Podczas zajęć powstaną wyjątkowe zakładki do książek.


Darmowe czwartki i darmowe weekendy

Darmowe czwartki to już tradycja w Muzeum Warszawy i jego oddziałach. Wolny wstęp na wszystkie wystawy, stałe i czasowe. Do czwartków dołączają darmowe weekendy! W lipcu i sierpniu będą to 22 i 23 lipca oraz 20 i 21 sierpnia. W te dni na odwiedzających czekają wyjątkowe atrakcje, także w języku ukraińskim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...