środa, 22 stycznia, 2025

Lato w NFM

Przed nami dwa miesiące wypełnione niezwykłymi wydarzeniami. Zapraszamy na Lato w NFM!

KINO ORGANOWE NFM

Twórczość filmowa lat dwudziestych XX wieku powraca w letnim cyklu Kina organowego NFM w postaci seansów z muzyką na żywo. Nieme kadry kultowych filmów z pogranicza komedii, horroru, fantastyki i dramatu historycznego wzbogaci monumentalny tembr organów, przy których zasiądą znamienici artyści. Tomasz Głuchowski wystąpi z DJ-em Michałem Macewiczem. Duet znany jest już publiczności, bowiem zachwycił słuchaczy koncertem do zeszłorocznego pokazu legendarnego Metropolis Fritza Langa. Pojawi się również doskonale znany melomanom znakomity Karol Mossakowski – pierwszy zagraniczny organista tytularny kościoła Saint-Sulpice w Paryżu, nauczyciel improwizacji będący przez trzy sezony artystą rezydentem w Radio France. Podczas sierpniowych wydarzeń wysłuchamy improwizacji Martina Gregoriusa i Franz Danksagmüllera, a ten ostatni dodatkowo posłuży się w swojej grze elektroniką. Wszystkie koncerty poprzedzą specjalne wprowadzenia z zakresu kinematografii. 

Czarownice

14.07.2023, godz. 19.30

NFM, Sala Główna

www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/10154

Marynarz na dnie morza

28.07.2023, godz. 19.30

NFM, Sala Główna

www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/10155

Mocny człowiek

9.08.2023, godz. 19.30

NFM, Sala Główna

www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/10156

Męczeństwo Joanny d’Arc

25.08.2023, godz. 21.00

NFM, Sala Główna

www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/10157

Ponadto publiczność będzie mogła wysłuchać koncertu finałowego 10. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej, jednego z niewielu wydarzeń w Europie skierowanych do wiolonczelistów z całego świata. Ma ona formę festiwalu, ale pełni też funkcję edukacyjną. W jej ramach organizowane są koncerty z bardzo szerokim repertuarem, w którym znaleźć można zarówno utwory barokowe, jak i jazz oraz muzykę współczesną.

Cello – Ton!

26.07.2023, godz. 19.00

NFM, Sala Główna

www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/10069

Nie zabraknie sierpniowego festiwalu muzyki dawnej, która jest pre­zentowana na instrumentach z epoki i z uwzględnieniem historycznych praktyk wykonawczych. Tematem nadchodzącej edycji Forum Musicum będzie madrygał, gatunek muzyki wokalnej, który potrafi zaskoczyć rozmaitością form. Pojawił się on w twórczości z włoskiej epoki ars nova już w XIV wieku i charakteryzował się wirtuozerią oraz używaniem wyrafinowanych form poetyckich. W XVI wieku rozkwitł i ewoluował na gruncie wielogłosowej muzyki zespołowej. Rozwinęły się różne jego style w przynajmniej trzech różnych okresach. Ze względu na silne związki muzyki z tekstem madrygał manierystyczny końca XVI wieku stał się ważnym polem rozwijania barokowego stylu w muzyce wokalnej. Program wzbogacą koncerty w przestrzeni Wrocławia i potańcówki.

FORUM MUSICUM 2023

FESTIWAL MADRYGAŁÓW

11.08–27.08.2023

www.nfm.wroclaw.pl/festiwale/forum-musicum

Na scenie Sali Głównej NFM pojawi się także International Lutosławski Youth Orchestra – jedyna w Polsce orkiestra młodzieżowa o międzynarodowym charakterze, co stanowi o jej wyjątkowości. Z Narodowym Forum Muzyki szczeciński zespół łączy osoba patrona – Witolda Lutosławskiego, którego 110. rocznicę urodzin wspólnie w tym roku świętujemy. W programie wrocławskiego występu nie mogło zatem zabraknąć jego muzyki. Zabrzmi prawdopodobnie najbardziej znany utwór z dorobku kompozytora – Koncert na orkiestrę napisany przez Lutosławskiego w pierwszej połowie lat 50. XX wieku.

International Lutosławski Youth Orchestra

24.08.2023, godz. 19.00

NFM, Sala Główna

www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/10309

Lato w NFM zwieńczy koncert Muzyka dla Europy odbywający się w ramach międzynarodowego festiwalu muzyki kameralnej dla przyszłych pokoleń Krzyżowa-Music, który organizowany jest cyklicznie od 2015 roku w Krzyżowej. Symbolizuje chęć integracji Europy poprzez wymianę kulturową. Po raz pierwszy polska publiczność będzie mogła zapoznać się z twórczością Heleny Winkelman. Pochodząca ze Szwajcarii artystka komponuje z wyczuciem konwencji, wyobraźnią, a przede wszystkim dużym poczuciem humoru. Jej muzyka jest inspirowana tradycyjnym szwajcarskim folklorem, muzyką azjatycką i jazzem, ale odnajdziemy w niej też techniki eksperymentalne. Artyści zaprezentują także Oktet smyczkowy C-dur op. 7 rumuńskiego kompozytora George Enescu.

Krzyżowa-Music. Muzyka dla Europy

27.08.2023, godz. 19.00

NFM, Sala Czerwona

www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/10439

Do zobaczenia!

Zespół NFM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...