niedziela, 19 maja, 2024

Miasto wesprze ochronę i promocję zabytków

Dotacje na kolejne działania w zakresie promocji, opieki i ochrony zabytków otrzymają lokalne organizacje, z którymi dzisiaj w ratuszu podpisano umowy. Ich pomysły zostały najwyżej ocenione w otwartym konkursie zorganizowanym przez miasto.

Podczas spotkania z organizacjami, które otrzymają pieniądze prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek podziękował za pracę i zaangażowanie.

– Sfera zabytków Rzeszowa jest dla mnie także niesamowicie istotna. Liczę, że w kolejnych latach samorząd stanie finansowo na nogi i będzie mógł sobie pozwolić na większe nakłady w tym aspekcie. Ruszamy po tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku i troska o dziedzictwo oraz jego pokazywanie będzie zyskiwać na znaczeniu. A skoro tak, to i nakłady na ten cel trzeba będzie zwiększać. Bardzo się cieszę, że możemy z państwem współpracować i dziękuję za prowadzoną działalność – mówi Konrad Fijołek.

Pieniądze zostały rozdysponowane w drodze otwartego konkursu ofert pn. „Działania w zakresie ochrony zabytków, opieki nad zabytkami oraz promocji lokalnego zasobu zabytkowego”. Celem zadania jest upowszechnianie dobrych praktyk w zakresie ochrony zabytków i opieki nad zabytkami Rzeszowa wśród właścicieli, posiadaczy i użytkowników obiektów zabytkowych oraz popularyzacja i upowszechnianie wiedzy o zabytkach Rzeszowa.

W wyniku rozstrzygnięcia konkursu, przyznano następujące dotacje:

  1. dla Stowarzyszenia Katolickiego TABOR na realizację zadania pn. Publikacja książki na 25-lecie otwarcia Muzeum Diecezjalnego w Rzeszowie (30 000 zł),
  2. dla Fundacji Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego na realizację zadania pn. „Dawno temu w Rzeszowie” – posłuchaj o dawnym Rzeszowie. Archeologia i historia miasta w podcastach. Cykl podcastów internetowych (8 400 zł),
  3. dla Stowarzyszenia Przyjaciół Staromieścia w Rzeszowie na realizację zadania pn. Staromiejskie spacery historyczne (4 800 zł),
  4. dla Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Huberta w Rzeszowie na realizację zadania pn. Działania promujące barokową kaplicę pw. św. Huberta w Rzeszowie (11 500 zł),
  5. dla Stowarzyszenia Sokole Gniazdo na realizację zadania pn. Spacerem po Rzeszowie 2023 (5 300 zł).

Ks. Paweł Batory – diecezjalny konserwator zabytków, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Rzeszowie, koordynator pierwszego zadania tłumaczy, że pieniądze zostaną przeznaczone na wydanie publikacji z okazji 25-lecia działalności. – To będzie publikacja na temat naszych zbiorów i działalności. Nigdy wcześniej nie przygotowaliśmy takiego wydawnictwa, cieszę się, że dzięki temu więcej ludzi będzie mogło się o nas dowiedzieć – mówi ksiądz Paweł Batory.   

Fundacji Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego dotacja pozwoli zrealizować ciekawe przedsięwzięcie dotyczące najstarszej historii Rzeszowa. – To jej najmniej popularna część, ale my postaramy się to zmienić. Opracujemy wspólnie z panią redaktor Grażyną Bochenek serię podcastów na temat najstarszych dziejów miasta – mówi Dariusz Bobak, dyrektor zarządu Fundacji Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego.

Stowarzyszenie Przyjaciół Staromieścia w Rzeszowie zaproponowało „Staromiejskie spacery historyczne”.

– Nasza organizacja ma już prawie 30 lat, zajmujemy się budowaniem pamięci o najstarszej dzielnicy Rzeszowa. Na początek wydawaliśmy specjalne zeszyty, później zajęliśmy się gromadzeniem zasobów. Działają też izba i ścieżka historyczna, a teraz po ścieżce będziemy prowadzić spacery. W ich trakcie mieszkańcy poznają ciekawe fakty o tej części miasta – tłumaczy Barbara Machniak, wiceprezes Stowarzyszenia.

Spacery, ale przeznaczone głównie dla dzieci i młodzieży przygotowało też Stowarzyszenie Sokole Gniazdo. – Chcemy przybliżyć historię miasta od czasów konfederacji barskiej, po dzisiejsze czasy. Zrobimy to poprzez lokalne zabytki. Aby było ciekawie, będą to wydarzenia z elementami gry i quizu – mówi Kamil Sznajder, prezes Stowarzyszenia.

Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Huberta w Rzeszowie przeznaczy dotację na promocję barokowej kaplicy pw. św. Huberta.

– Odbywają się w niej już nabożeństwa, śluby i koncerty. Chcemy teraz aby ten obiekt służył jeszcze szerzej lokalnej społeczności. Planujemy zawiesić tutaj tablicę informacyjną, zorganizować dzień otwarty, podczas którego opowiemy o rodzie Lubomirskich i samym budynku. Wydamy też pamiątkową broszurę – mówi ks. Józef Mucha – proboszcz parafii.

Fot. Grzegorz Bukała, tekst: Bartosz Gubernat / Urząd Miasta Rzeszowa

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...