niedziela, 28 kwietnia, 2024

Lipiec w Muzeum Fotografii

Konkurs dla dorosłych i dzieci, spacerowe warsztaty i przygotowania do jesiennego otwarcia MuFo Rakowicka – tak zapowiada się lipiec w Muzeum Fotografii w Krakowie. A co najważniejsze – wreszcie na dobre zostanie otwarta siedziba przy ul. Józefitów 16, gdzie na własne oczy można zobaczyć rządzące muzeum mechanizmy i procesy.

OTWARCIE MUFO JÓZEFITÓW

1 lipca zostało otwarte MuFo Józefitów. Po remoncie oddział był otwarty zaledwie przez kilka zimowych tygodni, a teraz, w bardziej sprzyjających okolicznościach, został udostępniony zwiedzającym na nowych zasadach, z możliwością zwiedzania dla większych, pięcioosobowych grup. Limit ten dotyczy osób niezaszczepionych na COVID-19, natomiast w przypadku osób zaszczepionych zwiedzanie jest możliwe w maks. 10-osobowych grupach.

To świetna okazja, by zobaczyć „muzeum od środka” – przekonać się, jak wygląda praca w specjalistycznych pracowniach konserwacji i digitalizacji, zobaczyć nowoczesne magazyny studyjne, a przy okazji dowiedzieć się, jak najlepiej dbać o domowe archiwa. Ze względu na charakter oddziału przy Józefitów, jego zwiedzanie jest możliwe tylko w ramach oprowadzań – przewodnicy będą czekać na gości od poniedziałku do środy oraz w soboty o godz. 11 i 16, a w czwartki i piątki o 16.30 i 18.

Ze względu na ograniczenia liczby gości, muzeum zachęca do wcześniejszej rezerwacji terminów zwiedzania pod adresem mailowym rezerwacja@mufo.krakow.pl. Widzowie bez rezerwacji będą mogli wziąć udział w oprowadzaniu przy wyższej dostępności wolnych miejsc.


KONKURS TWOJE MUFO: SZUKAJ I TWÓRZ

Do 11 lipca trwa konkurs „Twoje MuFo: Szukaj i twórz”. Żeby wziąć w nim udział wystarczy wyszukać w muzealnej kolekcji zdjęcie z domeny publicznej i przerobić je lub „uruchomić” w dowolny sposób. Do wygrania atrakcyjne nagrody, przyznawane w dwóch kategoriach wiekowych – dzieciom i dorosłym. Prace można nadsyłać do 11 lipca. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej MuFo.


SPACEROWE LATO Z MUFO

14 lipca 2021, godz. 10:30

Zofia Rydet, „Zagłada”, ok. 1970

Rusałka, południca i nocnica….czyli słowiańskie wierzenia na wesoło.

Dawno, dawno temu świat był zupełnie inny niż teraz. I wcale nie mamy na myśli tego, że teraz praktycznie wszyscy mamy Internet, aparaty fotograficzne i bardzo szybko możemy jeździć samochodem. Kiedyś na świecie było dużo więcej różnych tajemniczych postaci, które odpowiadały za wiele bardzo ważnych spraw. Niektóre pilnowały, by nie zasnąć w południe w polu, inne potrafiły załaskotać człowieka tak, że bolał go brzuch, a jeszcze inne pojawiały się nocą, na rozstaju dróg. Niektórzy współcześni naukowcy mówią, że te dawne wierzenia pomagały ludziom zrozumieć świat i tych postaci, wcale nie było…ale, ale! Czy na pewno? Zapraszamy Was na niezwykły spacer, gdzie opowiemy Wam o wierzeniach naszych przodków i wspólnie poszukamy rusałek, nimf, leśnych panien…Może one wciąż tam są?

Miejsce spotkania: MuFo Józefitów, ul. Józefitów 16

28 lipca 2021, godz. 10:30

Jan Motyka, Widok na Podgórze, lata 70. XX wieku

Dziwne dziwy…czyli tajemnice krakowskich zakamarków.

Czy lubicie tropić tajemnice? Czy zastanawialiście się kiedyś, gdzie w Krakowie poza Wawelem można spotkać smoka, a gdzie śpi wampir? A może chcecie usłyszeć historię o tajemniczych tunelach, które podobno ukryte są pod rynkiem, tylko nikt nie wie dokąd prowadzą? Zapraszamy Was na niezwykły spacer po Krakowie szlakiem miejsc niezwykłych, dziwnych, czasem trochę magicznych a czasem szalonych. Pokażemy Wam jak tropić prawdziwe tajemnice!

Miejsce spotkania: Rynek Główny przy pomniku Adama Mickiewicza

Spacery poprowadzą:

  • Marta Kudelska – doktorantka w Instytucie Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracuje w MuFo, gdzie wymyśla różne spotkania, wykłady i warsztaty dla dużych i małych. Od dziecka kocha książki, sztukę i opowieści o duchach i tajemnicach. Gdy była mała hodowała wróżki z nasion fasoli.
  • Marysia Masternak – historyczka sztuki, która na co dzień pracuje w MuFo. Chętnie opowiada o sztuce, muzeach i fotografii. Najbardziej jednak lubi się bawić (do czego zachęca też dzieci odwiedzające muzea). Gdy była mała, bała się wszystkiego.

CZUŁYM OKIEM – Warsztaty dla seniorów

29 lipca 2021, godz. 11.00

Adam Karaś, Fotomontaż – widok Krakowa, 1950-1970

Spacer fotograficzny: Stary Kraków na nowo

Wszyscy lubimy przechadzać się dobrze znanymi uliczkami, zaglądać do urokliwych zaułków, ale czasem – oddać się wyobraźni i zejść z utartych szlaków. Odkrywać miasto można przecież na wiele sposobów! Wszystko zależy od tego, jak na nie będziemy patrzeć i przez co je obserwować. Co zobaczymy, gdy spojrzymy na Kraków przez obiektyw aparatu? Co nam da taka zmiana perspektywy? Zapraszamy na spacer po Krakowie, gdzie poszukamy razem cieszących oko detali, fantastycznych kadrów i nieoczywistych obrazów. Jaki wówczas pokażecie nam Kraków?

Miejsce rozpoczęcia spaceru: Planty, ul. Szewska

Prowadzenie: Małgorzata Fatalska – fotografka i nauczycielka. Tworzy abstrakcyjne fotomontaże i zajmuje się̨ portretowaniem ludzi. W czasie wolnym lubi podróżować do Rosji i poznawać́ tamtejszą kulturę̨, zwłaszcza przy pomocy aparatu fotograficznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...