piątek, 26 kwietnia, 2024

Listopad w Żydowskim Muzeum Galicja

Zapraszamy na listopadowe wydarzenia w Żydowskim Muzeum Galicja: spacer tematyczny, spotkanie z Piotrem Oleksym, warsztaty dla dzieci i dwa specjalne koncerty.

Niedziela, 14.11.2021, godz. 11:00
Rodzinna pamięć i powroty. Spacer tematyczny po Nowym Cmentarzu Żydowskim przy ul. Miodowej


Cmentarz żydowski przy ul. Miodowej to nie tylko miejsce pochówku krakowskich Żydów, ale także szczególne miejsce pamięci – znajdują się tam również symboliczne groby i tablice pamiątkowe umieszczone przez ocalałych z Zagłady członków rodzin. Wśród nich widnieje ufundowana przez Ryszarda Oresa tablica upamiętniająca jego bliskich zamordowanych w czasie Holokaustu. Ryszard Ores był także zaangażowany w renowację cmentarza na przełomie lat 80. i 90. Podczas spaceru jego historia stanie się punktem wyjścia dla szerszej opowieści o tym wyjątkowym miejscu na mapie Krakowa.
W roku 1989 odwiedziłem Kraków (…) W trakcie renowacji cmentarza odnaleziono listę z nazwiskami ludzi pochowanych na cmentarzu… Na liście znalazłem nazwisko mojego dziadka oraz informację o umiejscowieniu jego grobu. Nie udało mi się znaleźć nagrobka, ale kiedyś spróbuję jeszcze raz…” — Ryszard Ores
Wydarzenie towarzyszące wystawie „Sweet Home Sweet. Opowieść o ocaleniu, pamięci i powrotach”.Przewodnik: Bartosz Wencel


Obowiązują rezerwacje: zapisy@galiciajewishmuseum.org
Start spaceru: Żydowskie Muzeum Galicja, ul. Dajwór 18
Mężczyzn uczestniczących w spacerze prosimy o zabranie ze sobą nakryć głowy.
W języku polskim. Wstęp wolny.

———

Środa, 17.11.2021, godz. 18:00
„Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag” – spotkanie z Piotrem Oleksym
Prowadzenie spotkania: Łukasz Wojtusik
Wydarzenie w muzeum 

grafika: Muzeum Żydowskie Galicja, CC BY 3.0


Ta historia rozpoczyna się u kresu wojny, kiedy wyspy zostały odebrane wycofującym się Niemcom i włączone do terytorium Polski. Jedni stąd odjeżdżali – wypędzeni, drudzy zajmowali ich miejsca – wygnani. Wygnani przywieźli pamięć Kresów, wypędzeni zabrali pamięć krajobrazów dzieciństwa i setki lat historii.
Bohaterowie „Wysp odzyskanych” układali sobie życie w bezpośrednim sąsiedztwie niepewnej granicy, zmagając się z niestabilną administracją, samowolą wojsk radzieckich, wszechobecnym szabrem i nieoswojonym żywiołem wody. Władze Polski Ludowej podejmowały zaś intensywne wysiłki, by znaleźć kulturowe i historyczne uzasadnienie dla odwiecznej polskości „starych Ziem Piastowskich”.

Piotr Oleksy sięga do własnych przeżyć oraz w głąb pamięci swoich dawnych i obecnych sąsiadów, mieszkańców wysp Wolin, Uznam i całego archipelagu u ujścia Odry. Nadając tym wspomnieniom szerszy kontekst, tworzy wciągającą, wielowątkową opowieść o tym, jak historia i geografia stały się siłami kształtującymi dynamiczną społeczność kilku pokoleń wyspiarzy.
 
Partner: Wydawnictwo Czarne
Wydarzenie w ramach projektu „Galicja. Tu się czyta”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.
W j. polskim, wstęp wolny.

https://www.facebook.com/events/4461417037282267

——-

Niedziela, 21.11.2021
Mitzvah Day (Dzień Micwy)
Wydarzenie w muzeum

Z okazji tegorocznego Mitzvah Day, który przypada na 21 listopada, Żydowskie Muzeum Galicja zbiera ciepłą odzież, która zostanie przekazana uchodźcom na granicy polsko-białoruskiej. Przyłączamy się do największej w Wielkiej Brytanii akcji społecznej kierowanej przez wiarę, której przyświecają żydowskie wartości naprawy świata (Tikkun Olam) i akty dobroci (Chasadim).

——–

Niedziela 21.11.2021, godz. 11:00
Rodzinna niedziela: Niezwykłe karmniki
Warsztaty dla dzieci i rodziców
Wydarzenie w muzeum

W naszym muzealnym ogrodzie można spotkać sikorki i wróble, czasem przylatuje sroka, no i – jak to w Krakowie – gołębie. Zapraszamy do wspólnej zabawy i stworzenia wyjątkowych karmników dla ptaków – będą zaskakujące formy, różnorodne materiały i najbardziej zwariowane pomysły.

Obowiązują rezerwacje: zapisy@galiciajewishmuseum.org
W języku polskim. Wstęp wolny.

——–

Niedziela, 21.11.2021, godz. 19:00
Koncert: Mirosław i Magdalena Czyżykiewicz, „Piano”
Wydarzenie w muzeum

grafika: Muzeum Żydowskie Galicja, CC BY 3.0


„Piano” to płyta, która powstała jako remedium na stan pandemii, jest to rodzaj antidotum, dzięki któremu będzie można chociaż  na krótką chwilę oderwać  się od ponurej rzeczywistości, w poszukiwaniu  innych bodźców i wrażeń. Płyta sporo opowiada o uczuciach i emocjach, ma też swoje filozoficzne aspekty, dotyczy trudno wyrażanych stanów ducha, a wszystko to dzięki tekstom zaprzyjaźnionych Autorów. Na płycie znalazły się, aż trzy wiersze Jacka Bończyka, napisane specjalnie dla Mirka „I znów mnie tylko pół”, „Piano” oraz „Ostatni Lot”. Usłyszeć można też piosenki napisane przez Grzegorza Tomczaka: „Mówisz, że…”, wiersz Antoniego Murackiego „Droga do Emaus”, „Dreszcz” Grzegorza Walczaka i piosenka, którą Piotr Bukartyk podarował na nową płytę artystów, a która to nosi tytuł „PUK, PUK… (Orzech włoski)”. Na płycie nie zabrakło też klasyków takich jak Jonasz Kofta („Niedomówienie”) oraz Zbigniew Herbert („Pora”). Zostały też wybrane i wykorzystane dwa wiersze, recytowane przez Mirosława Czyżykiewicza i Magdalenę Czyżykiewicz, których autorami są Josif Brodski – „Do Uranii” oraz Marina Cwietajewa – „Próba zazdrości”.
Koncert będzie składał się z dwóch części – w pierwszej zabrzmią wybrane utwory z solowych płyt Mirka, w drugiej materiał z płyty „Piano”.
 
Bilety: 50 zł
Bilety dostępne w muzeum i online.

https://www.facebook.com/events/342727024279125

——-

Sobota, 27.11.2021, godz. 17:00
Zwiedzanie wystawy „Sweet Home Sweet. Opowieść o ocaleniu, pamięci i powrotach” – online
Wydarzenie online


„Sweet Home Sweet. Opowieść o ocaleniu, pamięci i powrotach” to wystawa poświęcona trzem pokoleniom rodziny Oresów i ich stosunkowi do Polski. Otwarta we wrześniu tego roku wystawa nie tylko opowiada niezwykłą rodzinną historię, ale także dotyka kwestii przekazywania z pokolenia na pokolenie pamięci i narracji o Holokauście i ukazuje budowanie relacji z Polską przez dzieci i wnuki ocalałych. Zapraszamy na zwiedzanie z przewodnikiem.
Wydarzenie towarzyszące wystawie „Sweet Home Sweet. Opowieść o ocaleniu, pamięci i powrotach”.
Obowiązują rezerwacje: zapisy@galiciajewishmuseum.org
W języku angielskim. Wstęp wolny.

——-

Niedziela, 28.11.2021, godz. 19:00
Koncert: Sto lat Piazzolla! – San Luis Tango (ARG) i Magdalena Lechowska (PL)
Wydarzenie w muzeum

grafika: Muzeum Żydowskie Galicja, CC BY 3.0

Prosto z kolebki tanga w setną rocznicę urodzin Wielkiego Mistrza, Astora Piazzolli, argentyńska formacja San Luis Tango i polska wokalistka wychowana w Ameryce Południowej, Magdalena Lechowska zaprezentują najwybitniejsze dzieła kompozytora
 
San Luis Tango – argentyński zespół tangowy stworzony w 2006 r. przez wybitnych instrumentalistów i śpiewaków tanga o międzynarodowej renomie. Repertuar zespołu opiera się nie tylko na klasycznych tangach i milongach, ale przede wszystkim na wybitnych dziełach Astora Piazzolli. Od 2008 zespół odbył ponad 15 tras koncertowych, występując w prestiżowych teatrach Ameryki i Europy!

Do swoich polskich tras zapraszają Magdalenę Lechowską, polską wokalistkę wychowaną w Ameryce Południowej. Magdalena śpiewa jak rodowita Argentynka i wykorzystuje latynoską stylistykę w polskich tangach. Koncertuje z wielkim powodzeniem w całej Polsce a jej interpretacje zyskały gorący aplauz publiczności! Brała udział między innymi na Festiwalu Magia Tanga w Brzegu, Puente del Tango w Krakowie oraz Festiwalu Polskiego Tanga w Warszawie! Tłumaczy także polskie tanga na hiszpański.
 
Bilety: przedsprzedaż 40 zł (do 25.11.2021), 50 zł (po 25.11.2021) online.

https://www.facebook.com/events/565535084538856

——–

Poniedziałek, 29.11.2021, godz. 18:00
Dyskusja: Pomiędzy nami. Strachy polskie – obraz w mediach i kulturze
Wydarzenie w muzeum, transmisja online

Lęk przed nieznanym, lęk przed zburzeniem mitów, na których budujemy swoją tożsamość, lęk przed konfrontacją z niewygodną, trudną prawdą, lęk przed ujawnieniem wstydliwych faktów z przeszłości, lęk przed krytyką uderzającą w budowany z wysiłkiem pozytywny wizerunek… Lęki te funkcjonują zarówno na poziomie indywidualnym, jak i grupowym. Wpływają one na nasze reakcje, relacje z innymi, na naszą opowieść o sobie. Jakie są zatem polskie lęki związane  z mniejszościami i przemianami we współczesnym świecie

Prowadzenie: Kazimiera Szczuka


Dyskusja organizowana jest w ramach projektu „(Nie)rozłączni. Trudne tematy w relacjach polsko-żydowskich”, edycja 2021
Organizatorzy: Żydowskie Muzeum Galicja, Evens Foundation, Koret Foundation
Partner: Instytut Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego
Partnerzy medialni: Gazeta, Radio Kraków, Chidusz, New Eastern Europe

W języku polskim z tłumaczeniem na język angielski. Wstęp wolny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...