poniedziałek, 18 listopada, 2024

Listowne zwierzenia van Gogha

Na aukcji w Drouot w Paryżu Fundacja Vincenta van Gogha nabyła wyjątkowy list napisany przez Vincenta van Gogha.

List, który zostanie dodany do kolekcji Muzeum van Gogha w Amsterdamie, został napisany w 1888 roku przez dwóch największych artystów XIX wieku: Vincenta van Gogha i Paula Gauguina. Dwaj artyści na zmianę relacjonują swój pobyt w Żółtym Domu w Arles przyjacielowi artysty, Emilowi Bernardowi. W tym intensywnym okresie van Gogh i Gauguin żyli razem i niestrudzenie pracowali nad wizją sztuki współczesnej, a także zastanawiali się nad swoim miejscem w przyszłości.

List, który kupiła Fundacja, jest jedynym, jaki van Gogh napisał kiedykolwiek z innym artystą. Muzeum uważa go za najważniejszy dokument napisany przez van Gogha, a znajdujący się dotąd w prywatnych rękach.

Jesteśmy zachwyceni i bardzo wdzięczni, że Fundacja Vincenta van Gogha umożliwiła dodanie tak niezwykłego listu do naszej kolekcji, szczególnie w tych trudnych czasach. Muzeum nie powstałoby ani nie istniałoby dzisiaj bez Fundacji Vincenta van Gogha.

mówi Emilie Gordenker, dyrektor Muzeum van Gogha.

Vincent van Gogh i Paul Gauguin napisali list w 1888 roku, około tydzień po tym, jak Gauguin zamieszkał z van Goghiem w Żółtym Domu na południu Francji. Był to pierwszy konkretny krok w kierunku realizacji marzenia van Gogha: założenia ośrodka dla artystów w Arles.

Chociaż list do Bernarda jest napisany przez obu artystów, jest to także dialog między van Goghiem a samym Gauguinem. List zawiera również intrygujący opis sposobu, w jaki artyści zabrali się do pracy – van Gogh napisał w nim: „Zrobiliśmy kilka wycieczek po burdelach i prawdopodobnie często będziemy tam pracować”.

Listy van Gogha można będzie oglądać na wystawie w muzeum od 9 października 2020 r. Placówka ma w swoich zbiorach co najmniej 875 dokumentów i jest to największa na świecie kolekcja listów tego artysty. Pełna korespondencja zawiera około 930 listów i dokumentów, ale rzadko są one wystawiane publicznie ze względu na ich kruchość. Na jesiennej wystawie zaprezentowanych zostanie 40 listów, a także takie dzieła, jak „Pokój van Gogha w Arles” (1888), „Siewca” (1888) i „Jedzący kartofle” (1885).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...