środa, 17 kwietnia, 2024

Listowne zwierzenia van Gogha

Na aukcji w Drouot w Paryżu Fundacja Vincenta van Gogha nabyła wyjątkowy list napisany przez Vincenta van Gogha.

List, który zostanie dodany do kolekcji Muzeum van Gogha w Amsterdamie, został napisany w 1888 roku przez dwóch największych artystów XIX wieku: Vincenta van Gogha i Paula Gauguina. Dwaj artyści na zmianę relacjonują swój pobyt w Żółtym Domu w Arles przyjacielowi artysty, Emilowi Bernardowi. W tym intensywnym okresie van Gogh i Gauguin żyli razem i niestrudzenie pracowali nad wizją sztuki współczesnej, a także zastanawiali się nad swoim miejscem w przyszłości.

List, który kupiła Fundacja, jest jedynym, jaki van Gogh napisał kiedykolwiek z innym artystą. Muzeum uważa go za najważniejszy dokument napisany przez van Gogha, a znajdujący się dotąd w prywatnych rękach.

Jesteśmy zachwyceni i bardzo wdzięczni, że Fundacja Vincenta van Gogha umożliwiła dodanie tak niezwykłego listu do naszej kolekcji, szczególnie w tych trudnych czasach. Muzeum nie powstałoby ani nie istniałoby dzisiaj bez Fundacji Vincenta van Gogha.

mówi Emilie Gordenker, dyrektor Muzeum van Gogha.

Vincent van Gogh i Paul Gauguin napisali list w 1888 roku, około tydzień po tym, jak Gauguin zamieszkał z van Goghiem w Żółtym Domu na południu Francji. Był to pierwszy konkretny krok w kierunku realizacji marzenia van Gogha: założenia ośrodka dla artystów w Arles.

Chociaż list do Bernarda jest napisany przez obu artystów, jest to także dialog między van Goghiem a samym Gauguinem. List zawiera również intrygujący opis sposobu, w jaki artyści zabrali się do pracy – van Gogh napisał w nim: „Zrobiliśmy kilka wycieczek po burdelach i prawdopodobnie często będziemy tam pracować”.

Listy van Gogha można będzie oglądać na wystawie w muzeum od 9 października 2020 r. Placówka ma w swoich zbiorach co najmniej 875 dokumentów i jest to największa na świecie kolekcja listów tego artysty. Pełna korespondencja zawiera około 930 listów i dokumentów, ale rzadko są one wystawiane publicznie ze względu na ich kruchość. Na jesiennej wystawie zaprezentowanych zostanie 40 listów, a także takie dzieła, jak „Pokój van Gogha w Arles” (1888), „Siewca” (1888) i „Jedzący kartofle” (1885).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Festyn Zielonoświątkowy – 19.05....

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza n...

Rijksmuseum w Amsterdamie

Kolejny świetnie wydany album pod naszym patronatem! Cieszymy się i polecamy! ...

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024

PROLOGAMI MUZYCZNYMI W KLUBOKAWIARNI STACJI KULTURA W ZAKOPANEM ZAPRASZAMY NA J...

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...

ŁEMKOWSKO – POGÓRZAŃSKI JARMARK ...

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - oddział Zagroda Maziarska ...