środa, 23 kwietnia, 2025

Łucja z Lammermooru już w ten weekend w Operze Wrocławskiej!

1 i 2 marca zapraszamy do Opery, by ponownie być świadkami miłosnej tragedii, która już od prawie 190 lat gości w repertuarze największych teatrów operowych. Łucja z Lammermooru Gaetana Donizattiego to wspaniała muzyka oraz poruszająca historia, którą trzeba zobaczyć.

Miesiąc marzec zespół Opery Wrocławskiej pragnie rozpocząć Łucją z Lammermooru. Dzieło Gaetana Donizettiego w reżyserii Anette Leistenschneider i pod batutą Aleksandra Grefa po raz kolejny zawita na deski Opery Wrocławskiej w najbliższy weekend. Na scenie ujrzymy i usłyszymy: w roli tytułowej Marię Rozynek, w postać Edgara wcieli się Szymon Rona, w partii Enrica wystąpi Łukasz Motkowicz, jako Raimondo – Grzegorz Szostak. Natomiast postać Normanna będzie kreował Daniel Babuśka, w roli Artura wystąpi Aleksander Zuchowicz, a partię Alisy wykona Barbara Bagińska (1.03) i Jadwiga Postrożna (2.03).

Łucja z Lammermooru (Lucia di Lammermoor) Gaetana Donizettiego po raz pierwszy została wystawiona 26 września 1835 roku w Neapolu, w Teatro San Carlo. Podstawą do powstania libretta Salvatore Cammarano stała się powieści Waltera Scotta (Narzeczona z Lammermooru), która była oparta na autentycznych wydarzeniach. W 1668 roku niejaka Janet Dalrymple, spadkobierczyni szlachetnej szkockiej rodziny, w noc poślubną zamordowała swojego niechcianego męża i popadła w obłęd. W powieści miłosna tragedia wynika nie tylko z Szekspirowskiego przekonania o nieuchronności losu, ale mamy również tło polityczne i wrogość pomiędzy rodami Ashtonów i Ravenswoodów. Od strony muzycznej dzieło to przewyższa wszystkie inne opery Donizettiego. Na szczególną uwagę zasługuje inwencja melodyczna, a także psychologiczne zarysowanie głównych postaci za pomocą muzycznych środków przekazu. W pełni został tu ukazany kompozytorski geniusz romantycznego belcanta Gaetana Donizettiego. Twórca okazał się godnym następcą wielkiego Gioacchina Rossiniego, zdobywając uznanie nie tylko w swojej ojczyźnie, ale również w całym ówczesnym świecie muzyki. Już w 1837 roku dzieło zostało zaprezentowane publiczności w Wiedniu, Madrycie i Paryżu, i aż do dziś nie zeszło z afisza. Łucja z Lammermooru prowadzi widza od nastroju miłosnej sielanki i obietnicy szczęścia, aż po nieoczekiwany, tragiczny finał.

Agnieszka Kasprzyszak
fot. Wojciech Palacz

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...