poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Luty w Muzeum Gdańska

W Muzeum Bursztynu przedłużamy ferie i zapraszamy na weekendowe rodzinne warsztaty aż do 26 lutego. W drugiej połowie zaprezentujemy dwie wystawy – fotograficzną, prac nagrodzonych w konkursie Mój Gdańsk oraz fantastyczną, obrazów i rzeźb Wojciecha Siudmaka. Liczymy, że wśród przygotowanych wydarzeń każdy znajdzie coś dla siebie.

W 2023 r. kontynuujemy spotkania „Amazonki w Muzeum” w każdą ostatnią środę miesiąca oraz „Seniorzy do Muzeum!” w każdy ostatni czwartek miesiąca.

W piątki o godz. 11:00 i w soboty o godz. 12:05, na facebokowym profilu Carillonów Gdańskich odbywać się transmisje online koncertów w wykonaniu Moniki Kaźmierczak.

Harmonogram wydarzeń: 

4-5, 11-12, 18-19, 25-26 lutego 2023

godz. 10.30-12.30 (2 godziny)

Bursztynek na sankach – warsztaty rodzinne w Muzeum Bursztynu

Szukacie pomysłu na ciekawy i rodzinny sposób spędzenia czasu? Zapraszamy na weekendowe spotkania z Bursztynkiem na sankach do Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. To kreatywne warsztaty i opowieści, dzięki którym poznacie wiele ciekawostek związanych z Gdańskiem i własnoręcznie wykonacie ozdoby, które zabierzecie do domu. Spotkania trwają w okresie ferii w całym kraju, więc zapraszamy nie tylko gdańszczanki i gdańszczan, ale również odwiedzających miasto turystów.

 • Czas trwania warsztatów: soboty i niedziele 04-26.02.2023 r.
 • Prowadzenie: Joanna Kowalska – warsztaty plastyczne
 • Gdzie: Sala edukacyjna w Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie
 • Wejście od Domu Młynarza i ul. Na Piaskach
 • Wstęp: płatny. Dziecko do 3 lat – bezpłatnie, dziecko powyżej 3 lat – 30 zł, opiekun 20 zł.
 • Bilety do kupienia w kasie Muzeum i online: https://bilety.muzeumgdansk.pl/rezerwacja/termin.html?idw=33&idg=8

5 lutego 2023 (niedziela), godz. 13:30-15:30

Spacer po Gdańsku i Historyczna zmiana warty

Zapraszamy do udziału w spacerze historycznym po Śródmieściu połączonym z widowiskiem Historyczna Zmiana Warty. Zanim pod Wieżą Więzienną Zespołu Przedbramia zobaczymy widowisko przygotowane przez rekonstruktorów udamy się w podróż poświęconą tajemnicom dawnych gdańskich fortyfikacji!

Podczas 90-minutowego spaceru odwiedzimy ciekawe miejsca, a takie powiedzenia jak „pójść w kamasze”, czy „sprawa spaliła na panewce” staną się bardziej zrozumiałe i być może umilą niejedno spotkanie w gronie rodziny i przyjaciół. Lubimy się dzielić wiedzą i zachęcamy do tego samego!

Uczestników spaceru zapraszamy do stawienia się o godz. 13.30 na dziedzińcu Ratusza Głównego Miasta przy ul. Długiej 46/47. Historyczna Zmiana Warty rozpocznie się o godz. 15.00 na Targu Węglowym 26.

 • Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, dziedziniec wewnętrzny, ul. Długa 46/47
 • Wstęp: odpłatny 5 zł / osoba
 • Płatność: na miejscu w kasie Ratusza Głównego Miasta

14 luty 2023 r. (wtorek) godz. 18.00-18.45

Światło dla bohaterów. Akcja społeczna

14 lutego przypada 81. rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. O godzinie 18.00 na Kwaterze Akowskiej na Cmentarzu Łostowickim rozpocznie się akcja społeczna porządkowania nagrobków spoczywających tam żołnierzy. Na każdym z 226 miejsc ostatniego spoczynku gdańskich kombatantów zostanie zapalony znicz.

 • Gdzie: Cmentarz Łostowicki, Kwatera Akowska (za domem przedbpogrzebowym)
 • Wstęp: wolny

16 luty 2023 (czwartek), godz. 17.00 – 19.00

Akademia Bursztynu. Spotkanie 4: Pomander — uniwersalne remedium na dżumę, kosmetyk czy aptekarska fanaberia?

W średniowieczu, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się chorób, zalecano okadzanie domostw dymem z palonego bursztynu. Popularne było użycie bursztynowego jabłka, zwanego potocznie pomanderem. Nazwa odnosi się zarówno do substancji zapachowej, jak i pojemnika, w którym była ona przechowywana. Gościem spotkania będzie Aleksander Karol Smakosz, który przedstawi historię pomanderów, ewolucję ich składu, opowie o ich znaczeniu w kulturze oraz odpowie na pytanie, co ma wspólnego ambra z bursztynem?

Aleksander Karol Smakosz – magister farmacji, obecnie doktorant w Katedrze Biologii i Biotechnologii Farmaceutycznej (Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu). Naukowo zajmuje się fitochemią, toksykologią roślin, farmakognozją substancji aromatycznych i przypraw, chemią kosmetyków.

 • Gdzie: Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie, sala edukacyjna, ul. Wielkie Młyny 16
 • Wejście: od ul. Na Piaskach i Domu Młynarza
 • Wstęp: wolny

18 luty (sobota), godz. 14:00

Wernisaż wystawy „Siudmak – Uniwersum”

Retrospektywna wystawa twórczości Wojciecha Siudmaka, malarza i rzeźbiarza nurtu realizmu fantastycznego.

Na wystawie będzie można zobaczyć ponad 60 dzieł legendy polskiego malarstwa, w tym najsłynniejsze obrazy, rysunki oraz rzeźby.

Wojciech Siudmak jest jednym z niewielu polskich twórców, który zdobył międzynarodową sławę. Surrealistyczne wizje artysty od lat fascynują i wpływają na wyobraźnię milionów fanów fantastyki na całym świecie.

Do grona jego wielbicieli można zaliczyć wspaniałych twórców kina m.in. Federico Felliniego, George Lucasa, Jean-Jacques Annauda i Denisa Villeneuvea. To właśnie okładka zaprojektowana przez Siudmaka do książki „Diuna” Franka Herberta zainspirowała ostatniego z reżyserów do nakręcenia filmu o tym samym tytule. Wzorowany na twórczości polskiego artysty, stał się światowym sukcesem nagrodzonym sześcioma oscarami.

 • Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety / sale wystawowe II piętro, ul. Długa 46/47
 • Wejście: od ul. Długiej, przez przedproże Ratusza
 • Wstęp: wolny.
 • Uwagi: godzina wernisażu może ulec zmianie
 • Wystawa będzie prezentowana w Sali Morskiej i salach wystawowych do 11.06.2023 r.

22 lutego (środa), godz. 12.00 – 13.30

Amazonki w Muzeum Gdańska. Spotkanie 2: Tajemnice medycyny

Gdańsk od XVI wieku był jednym z głównych ośrodków rozwoju medycyny w Rzeczypospolitej. Choć niewiele ma to wspólnego z dzisiejszym pojmowaniem medycyny, gdańscy medycy podejmowali niekiedy heroiczne wysiłki dla ratowania zdrowia mieszkańców. Na zajęciach poznamy ich tajemnice i specyfikę pracy w okresie baroku i oświecenia. Badania i osiągnięcia gdańskich chirurgów i doktorów miały tutaj ogromne znaczenie.     

 • Gdzie: Dwór Artusa
 • Wstęp: bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona. Obowiązuje rezerwacja miejsc SMSem 512–418-745 lub mailowo: m.kryger@muzeumgdansk.pl

23 lutego (czwartek), godz. 12.00 – 13.30

Seniorzy do Muzeum! Spotkanie 2: Tajemnice medycyny

Gdańsk od XVI wieku był jednym z głównych ośrodków rozwoju medycyny w Rzeczypospolitej. Choć niewiele ma to wspólnego z dzisiejszym pojmowaniem medycyny, gdańscy medycy podejmowali niekiedy heroiczne wysiłki dla ratowania zdrowia mieszkańców. Na zajęciach poznamy ich tajemnice i specyfikę pracy w okresie baroku i oświecenia. Badania i osiągnięcia gdańskich chirurgów i doktorów miały tutaj ogromne znaczenie.     

 • Gdzie: Dwór Artusa
 • Wstęp: bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona. Obowiązuje rezerwacja miejsc SMSem 512–418-745 lub mailowo: m.kryger@muzeumgdansk.pl

24 lutego 2023 r. (piątek) godz. 17.30

Wernisaż wystawy zdjęć nagrodzonych i nadesłanych w konkursie fotograficznym „Mój Gdańsk 2022”.

Wręczenie nagród laureatom konkursu oraz otwarcie wystawy prezentującej zdjęcia pokazujące wydarzenia, ludzi i dzielnice w Gdańsku w okresie minionego roku.

 • Gdzie: Dom Uphagena, ul. Długa 12
 • Wstęp: wolny.

25 lutego 2022 (sobota) 14.00 – 15.30

Wolę o tym nie mówić – oprowadzanie kuratorskie M. Jasik

Podczas tego spotkania zderzone ze sobą zostaną mity i kanony zbiorowej pamięci o II wojnie światowej z szarą rzeczywistością Gdańska. Uczestnikom przybliżymy losy przedwojennych Gdańszczan – Polaków i Niemców, którzy przeżyli wojnę i zdecydowali się pozostać w mieście. Opowiemy o ich doświadczeniach w nowych, powojennych realiach. „Wolę o tym nie mówić” powstało dzięki odwadze gdańszczanek i gdańszczan, którzy po latach zdecydowali się opowiedzieć swoje historie. Po wystawie oprowadzi Mateusz Jasik, kurator wystawy.

 • Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Galeria Palowa, ul. Długa 46/47
 • Wstęp: odpłatny (8 zł normalny /5 zł ulgowy)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...

Festyn Zielonoświątkowy – 19.05....

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza n...